Kapinan v.1918 johdon kohtalo oli tyly

akupaasi

Talvisodan alkaessa oli pääosa 1918 kapinan johtajista jo kuollut.
Ali Aaltonen teloitettiin Lahdessa. Eero Haapalainen, Jussi Lumivuokko, Edward Gylling ja ilmeisesti myös Evert Eloranta surmattiin Stalinin puhdistuksissa. Kullervo Manner kuoli uraanikaivoksessa Siperiassa omaan oksennukseensa säiteilysairauden murtamana ( hänen elämänkumppaninsa Hanna Malm, henkeen ja vereen kiihkeä kommunisti, teki itsemurhan Solovetskin leirillä). Lauri Letonmäki teki itsemurhan v. 1935. Samana vuonna kuoli myös Jalo Kohonen.

Jukka Rahja ja Konsta Lidqvist murhattiin Kuusisen klubilla v. 1920. Samassa yhteydessä haavoittunut Jaakko Rahja ei koskaan toipunut vammoistaan vaan kuoli v. 1926. Klubilla teloitettiin myös raukkamainen Tuomas Hyrskymurto. Eino Rahja kuoli sivuun laitettuna alkoholisoituneena "kansan vihollisena" vastustettuanna Kuusista , mutta sai myöhemmin nimikkokylän. Yrjo Sirola ehti kuolla "luonnollisesti" vitutukseen nuppi sekaisena. Kuolemaa on epäilty myrkytykseksi, mutta hänet haudattiin komein menoin.

Matti Turkia palasi ensin Ruotsiin ja sieltä Suomeen ja jatkoi poliitikkona vuoden vankeuden jälkeen.
Arvo Tuominen oleskeli Talvisodan alkaessa Tukholmassa. Ei lähtenyt Stalinin pyynnöstä mukaan Terijoen hallitukseen vaan palasi myöhemmin Suomeen ja kirjoitti kokemuksistaan kiistellyn kirjasarjan.
Adolf Taimi oli Suomessa vankilassa samoin Toivo Antikainen. Heidät luovutettiin talvisodan jälkeen Neuvostoliittoon. Taimi kuoli v. 1954 ja Antikainen v. 1941 niskalaukauksella.

Hengissä oli Otto-Ville Kuusinen. Varsinainen kameleontti. Tuhosi kaikki vastustajansä ja arvostelijansa häikäilemättä, ja pystyi olemaan väleissä Stalinin kanssa vaikka taisi hänenkin henki olla muutaman kerran katkolla. Selvisi hengissä ja toimi Neuvostoliitossa aina kuolemaansa v. 1964 asti. Haudattiin Kremlin muuriin. Häikäilemättömyyttä tai pelkoa Stalinia kohtaan osoittaa, että oma vaimo Aino Kuusinen sai painua vankileireille ja taisi siinä oma poikakin jäädä auttamatta.

Moraalitonta pohjasakkaa kaikki tyysti!

6

145

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hurjomuksia

      Reipasta menoa aikoinaan, eikä vaaleista ollut tietoakaan?

    • 10 + 14

      Suomi bolsuilla meni Neuvostoliitossa erittäin huonosti.

      Suomalaiset kommunistit kahden tulen välissä Kimmo Rentola arvioi väitöskirjassaan, että Stalinin terrorissa tuhottiin yhtä paljon suomalaisia kuin talvisodassa kaatui, eli suuruusluokkaa 20000 ihmistä.

      http://www.hs.fi/tulosta/940327096

      Kimmo Rentola: Kenen joukoissa seisot? Suomalainen kommunismi ja sota 1937-1945. WSOY 1994. 691 s.

      • suort

        Kuusista ei jostain syystä lahdattu. Oli siellä muistaakseni muutama muukin. Arvo Pojalla kävi hyvä tuuri ettei salamurhaajaa lähetetty perään.


    • tox bell

      Kuin myös Venäjälle palanneiden venäläisten "neuvonantajien".

    • punajohdon kohtalo

      Nämäkö ne olis sitten Suomea johtaneet jos sisällissota olis toisin päättynyt.
      Sellainen kai oli heidän luulonsa.

      Samoja kohtaloita olisivat kokeneet vaikka punainen puoli olisi saanut vallan ?

      • lahtenn

        Vieläkin nähdään näiden "johtaminen" Pietarissa. Saahan sitä Suomessa muutama keskiluokan jäsen käydä ostoksilla mutta ei se ketään "johtamiskyvyistä" vakuuta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      67
      758
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      722
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      696
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      129
      649
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      589
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      589
    7. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      483
    8. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      459
    9. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      458
    10. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      26
      455
    11. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      422
    12. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      395
    13. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      29
      393
    14. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      58
      377
    15. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    16. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      64
      374
    17. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      60
      368
    18. 32
      361
    19. Jää tyhjää tila

      Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.
      Ähtäri
      24
      359
    20. Miks tämä jatkuu näin pitkään?

      Ootko rakastunut?
      Ikävä
      23
      357
    Aihe