Mistä löytyisi netistä ilmaisia suoramainospohjia

??????

Jos joku tietää niin olis mainiota saada linkkiä sivuille

3

1986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mainosmaakari

      Anteeksi mitä?

      Jos haluat tehdä mainoksia niin avaa käytämäsi taitto-ohjelma ja rupea väsäämään. Ei siihen mitään pohjia tarvita. Eikä sellaisia aikuisten oikeasti edes käytetä. Eikä ole olemassa. Paitti itse tekemällä.

      Ohjelmia joilla saat painokelpoista jälkeä ovat esim. InDesign, Illustrator, Freehand (ei uusia versioita sitten MX:n), CorelDraw. Photoshop tai vastaava täytyy osata että hallitset kuvat. Minulle ei ole vielä tähän päivään mennessä tullut vastaan mitään "ladattavia valmiita pohjia" kyseisille ohjelmille.

      Millään Wordillä tai Powerpointilla on turha yrittää räpeltää, ne ovat toimistokäyttöön. Saat kirjapainosta aika monta päänveivausta ja turhautunutta huokausta jos menet sinne jonkun ppt esitelmäsi kanssa ja pyydät painamaan niistä jotain. Todennäköisetsi ohjaavat sinut johonkin tulostupalvelufirmaan. Käytännössä kirjapainon olisi tehtävä "valmis materiaalisi" kokonaan uusiksi.

      Oletan että ymmärrät käyttää cmyk värejä, jotain muita kuin TrueType fontteja, käsitellä kuvia, ymmärrät tekijänoikeuksien päälle (esim. ihan mitä vaan kuvia et voi käyttää). Ja osaat tehdä painolle kelpaavan tiedoston (PDF). Jos et, niin hommasi todennäköisesti kusee.

      Asiassa on tietysti paljon muutakin opittavaa. Typografia on kova sana. Jos homma ei ole hanskassa niin käänny mainostoimiston tai käyttämäsi kirjapainon puoleen. Jos sun autosta menee joku hajalle tai haluat asentaa vetokoukun niin et sinä sitäkään rupea itse tekemään ellet ole alan mies/nainen. Käytä aikasi sinun bisneksillesi oleellisempaan työhön kuin että rupeat sähläämään asian parissa jota varten on oman alansa ammattilaiset.

      On olemassa joitain palveluja joissa asiakas voi tehdä esim. ilmoituksia omin päin puolivalmiisiin pohjiin, esim. valitsemalla ennaltasovitusta listasta tiettyjä kuvia ja muokkaamaan tekstejä. Mutta ne pohjatkin täytyy suunnitella ja ne palvelut eivät suinkaan ole ilmaisia. Semmoisen sydeemin pystyttäminen voi vaatia viisinumeroisia summia, riippuu tietenkin mitä tarvitset ja onko peruasiat jo valmiina (esim. yritysilme).

      Jos olet bisneksiesi alkupaipaleella ja kassa ei pursua käteistä niin ehdotan kyselemään apuja pienistä mainostoimistoista. Isommat voivat olla vähän liian kalliita. Kirjapainokin varmaan tekee kaikkea mitä pyydetään, mutta ne ovat erikoistuneet painamiseen, eivät välttämättä suunnitteluun.

    • M=

      Nimimerkki "mainosmaakari" puhuu asiaa. Jos jostain löytyykin "asettele oma tekstisi tähän"-mainospohja, on aivan selvää ettei sellaisella konseptilla voi realistisesti kilpailla mainostoimiston yksilöidysti suunnitteleman mainoksen kanssa.

      Nykyään ihmiset näkevät päivittäin satoja mainoksia. Ihmiset oppivat tunnistamaan ammattimaisen mainonnan kuvakielen ja huonosti toteutettu mainos ei herätä vastaanottajassa luottamusta tai kiinnostusta.

      Älä opettele itse uutta alaa vanhan lisäksi, käyttämäsi työaika menee hukkaan ja todennäköisesti maksaa sinulle enemmän kuin tuottaa.

      Ota yhteyttä, niin toteutan mainoksesi
      http://mikko.vuohimedia.fi

    • hehehjweheuwiefjew

      no haista vittu sit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      267
      1609
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      32
      1493
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      150
      1229
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1037
    5. 136
      1008
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      951
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      933
    8. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      429
      882
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      862
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      140
      828
    Aihe