Miksi romaanihameeseen pitäisi saada rahaa!

Törkeätä

Ei ole hyysäripaskalla mitään rajaa!
Romaanit voi mainiosti pysyä siellä romaanikaapissaan.

Minä haluan uuden tuulipuvun myös valtion varoista!

Äänestäkää oikein.

10

159

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äänestetään

      Aivan totta, tuollaisia sosiaalimenoja ei saa hyväksyä enää.

    • ....................

      Timo Soini kannattaa hameiden rahoitusta. Jussi Halla-aho ei. Siinä se pieni ero.

    • Mustalaiset alkoivat saada vastikkeetonta tuloa Maalaisliiton, s.o. Kekkosen valtakaudella. Veikko Vennamo (vuoteen 1938 Fennander) kuului aikanaan Maalaisliiton johtajiin, mutta ei mahtunut samaan puolueeseen Kekkosen kanssa; kyse ei ollut linjaerimielisyyksistä, vaan johtajuudesta. Vennamo erosi ja perusti oman puolueen, Suomen Pientalonpoikien Liiton, sittemmin Suomen Maaseudun Puolueen. Tässä viimeksimainitussa mm. Timo Soini on aloittanut poliitisen uransa. Perussuomalaiset on SMP:n jälkeläinen suoraan alenevassa polvessa.

      Toisin sanoen persut ovat juuri samaa porukkaa, joka on tehnyt mustalaiset ja muut loiset taikaseinäkelpoisiksi.

    • korkea kulttuuri

      Hameet ovat kulttuuria, korkeaa sellaista. Kulttuuriministeri Arhinmäki niitä rahoja jakaa eikä sossu.

      • ksjdksdkj

        Myös homoilu on korkeaa kulttuuria ja siksi Arhinmäki jakaa Setalle miljoonia ja heiluttelee Venäjällä homosymbooleja.


    • soppalan naiset

      Rahtihame ei ole elämälle välttämätön hyödyke.

      Muuallakin sivistyneissä valtioissa romaninaiset kulkevat tavallisissa vaatteissa eivätkä suinkaan yhteiskunnan ostamissa juhlatamineissa.

    • leikkauksia

      Kaikesta muustakin leikataan, tuo pitäisi olla ensimmäisenä listalla. Nyt vaan painostusta poliitikkoja kohtaan, mikä puolue lupaa poistaa moisen typeryyden.
      Rikollisilta viedään tekovälineet, onko mustalaisilta viety ensimmäistäkään rahtihametta?

      • Ei aukene kunnan pus

        Ei kai niitä rahtihameita oikein poistaakaan voi, kun mustilaisrouvat ovat perinnesyistä hyvin tarkkoja oikeanlaisesta pukeutumisesta. Voi olla, että sossulle tulee syyte rasismista, jos eivät suostu rahaa hamekankaisiin antamaan.
        Mikähän tähän mahtaisi olle se paras ratkaisu?
        Yleensähän yhteiskunta lähtee siitä, että jokainen pystyy itselleen vaatteet omilla rahoillaan hankkimaan, mutta ei se näemmä kaikilta onnistu.

        Naisena sanoisin, että yhteiskunnan antama vaateraha voisi olla hyvin tarpeellinen monille työssäkäyville pienipallkaisille naisille, joiden on oltava kuitenkin aivan tiptop työelämässä. Vaan eipä aukene kunnan rahapussi meille....


    • asdkfjaölksjdf
    • 7 C

      On väärin, jos yhteiskunta maksaa romanihameet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      183
      6513
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      93
      5422
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      17
      3772
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      123
      3397
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      227
      3223
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      83
      2381
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2108
    8. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1716
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      46
      1701
    10. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      44
      1399
    Aihe