toistuvat painajaiset ja niiden merkitykset elämässä

hheidub

olen tässä tämän vuoden puolella nähnyt tavallista enemmän painajaisia mm. kuolemasta, sairaalasta, myrskyävästä vedestä/tulvasta ja variksesta.

netistä saatujen tietojen mukaan..
- kuolema merkitsee onnea ja pitkää ikää. viittaa elämänvaiheesta toiseen siirtymiseen. tarkoittaa että elämänsuunta muuttuu kohti parempaa.
- sairaala unessa taas tarkoittaa sitä että joutuu turvautumaan jonkun toisen apuun tilantessa jossa omin voimin ei voi selvitä.
- myrskyävä vesi/tulva tarkoittaa että rankempaa menoa on tiedossa. likainen vesi kertoo huolista ja ongelmista. kuvastaa myös omia tunteita.
- varis tarkoittaa huonoa onnea tai jopa kuolemaa.

jotenkin on alkanut viime aikoina kiinnostamaan noi unet enemmän kun välillä tuntuu ettei itekkään tiiä että missä päin elämää mennään (kärsin masennuksesta). ois kiva jos jollakkin ois enemmänkin tietoa noista asioista mitä oon mun unissa nähnyt. kiitos jo etukäteen :)

3

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hheidub

      oon nähnyt myös unta jossa olin lentokoneen kyydissä ja tulee aika pomppuinen matka ja melkein pakkolasku vai mikä onkaan

    • Pekka-Naakka

      Mikä listalla huolestuttaa sinua eniten? Kuolema on merkki paremmasta, sairaalassa saa apua (hae sitä), myrsky, jokaisella on joskus ongelmia ja joka myrsky menee ohi, varis symbolisoi masennustasi.

    • Olet nähnyt unia ahdistavista tapahtumista. Sinänsä mielikuvituksen tuottamilla kuvilla ei ole merkitystä. Ihmiset voivat nähdä unta myrskyistä ja onnettomuuksista, mutta tunnelma saattaa niissä vaihdella hauskasta ja seikkailullisesta pelottavaan ja ahdistavaan.

      Mainitsit, että olet nähnyt painajaisia, jotan oletettavasti unesi eivät ole olleet luonteeltaan humoristisia.

      Sen tarkemmin unien sisältöä tietämättä voi johtopäätöksiä vetää ainoastaan siitä, että olet ollut ahdistunut niitä nähdessä. Masentunut ihminen saattaa ajatella kuolemaa paljon enemmän kuin nukkujat keskimäärin.

      Ihmisen mielessä kuolema ja tuho voi näyttäytyä mustina lintuina ja tuhottuna ympäristönä. Ihan miten sen omassa luovassa mielessäsi itsellesi esität.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      84
      1339
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      51
      968
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      369
      798
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      759
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      699
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      122
      686
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe