Uskonto ja pedofilia (Kirkonkello-lehti)

tätä on pohdittu

"Uskonnollisten yhteisöjen piirissä tapahtuneita pedofiliatapauksia on viime vuosina noussut julkisuuteen tasaiseen tahtiin. Suomessa ilmiö on tullut esiin erityisesti vanhoillislestadiolaisen herätysliikkeen yhteydessä. Nyt on kuitenkin ilmaantunut viitteitä siitä, että ilmiö koskettaa myös muita kirkon piirissä toimivia yhteisöjä. Janne Villan tuore kirja Hengellinen väkivalta (Kirjapaja, 2013) nosti uudelleen käsittelyyn Suomen Lähetysseuran oppilaskodissa Taiwanissa 1990-luvulla esiin tulleita tapauksia.

Joka tapauksessa on selvää, että ilmiö koskettaa hyvin monia uskonnollisia yhteisöjä. Tapaukset pakottavat kysymään, mitä tekemistä uskonnolla on lasten seksuaalisen hyväksikäytön kanssa.

Uskonnolliset yhteisöt vetoavat herkästi siihen, että ne eivät ole ongelman kanssa yksin, ja ettei ole näyttöä siitä, että pedofiliaa esiintyisi erityisen paljon juuri niiden piirissä. Tämä saattaa pitää paikkansa, mutta kysymys uskonnollisten yhteisöjen roolista lapsille riskialttiiden olosuhteiden synnyttämisessä on silti aiheellinen. Omaa vastuuta ei voida välttää vetoamalla siihen, että ”sitä tekevät muutkin”.

Lisää linkissä:

http://www.kirkonkello.fi/uskonto-ja-pedofilia-mika-niita-vetaa-toisiinsa/

8

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 192345345

      Olen sitä ihmetellyt myös. Raamatullisina aikoina ei ollut suojaikärajoja. Jeesuksen äitikin oli teiniäiti. Nykypäivän 6. luokkalainen.

    • dgyjg

      Jep. Meille opetti jo pikkupoikana opettaja, että puolustukseksi omista typeristä teoista ei kelpaa: "Mutta ku noi muutki!" Jokainen vastaa omista teoistaan ( - paitsi uskovainen).

      • Tieto Valttia.

        Jep. Meille opetti jo pikkupoikana opettaja, että puolustukseksi omista typeristä teoista ei kelpaa: "Mutta ku noi muutki!" Jokainen vastaa omista teoistaan ( - paitsi uskovainen).


    • ilkimyksen anoppi

      Ovatko lapsiin sekaantuneet papit ja seurakunnanvanhimmat siis ateisteja?

    • qyfdyfyf

      Jammu-setä oli ateisti ja lapsiin sekaantuja.

      • "Jammu-setä oli ateisti ja lapsiin sekaantuja."

        Missä hänen ateisminsa tuli ilmi?


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      131
      1519
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      48
      1396
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      68
      1083
    4. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      91
      929
    5. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      104
      924
    6. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      51
      835
    7. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      80
      766
    8. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      57
      733
    9. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      59
      675
    10. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      34
      666
    Aihe