Miss Bolivia...

Catilina

... joutui vaikeuksiin havaittuaan ilmeisen ja sanoessaan sen :)

http://www.vdare.com/awall/miss_bolivia.htm

" You know the deal. Diversity is a Great Thing. It should be celebrated. But if you really talk about it, you’re branded a racist."

6

727

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JackBlack

      Palstalla olemme saaneet armaan seriffimme toimesta kokea juuri noin!

    • Catilina

      Armas sheriffimme nyt kuitenkin on osoittanut ainakin kehityshalua. Annetaan tilaisuutta. Ei se varmaan tällä palstalla niin huikean helppo homma ole, ja tuskin siitä maksetaankaan.

    • ja eroja on myös ihmisryhmien välillä. Ei kai tämän tosiasian tunnustaminen pitäis ketään loukata.

      Mutta sivistynyt ihminen osaa arvostaa myös muuta kuin omaa kulttuuriaan ja omaa ryhmäänsä.

      "Arvaa oma arvosi, anna arvo toisellekin", sanoo jo vanha suomalainen sananlaskukin.

    • Veijo

      Boliviassahan valkoiset on pieni vähemmistö ja yleensähän vähemmistöjen tietoisuutta ja ylpeyttä omasta kulttuuristaan ja erilaisuudestaan kannustetaan. Näköjään valkoinen vähemmistö on vähemmän arvoinen kuin värillinen vähemmistö tai sitten Bolivia on vaan niin suvaitsematon maa että erilaisuuden tunnustaminen ei käy.

      • Veijo lienee tietämätön siitä tosiseikasta, että valkoiset Boliviassa ei ole mikään sorrettu vähemmistö, vaan valtaapitävä vähemmistö. Siis niinkuin esim. Virossa , jossa aikoinaan saksalaiset olivat vähemmistö, mutta heillä oli valta.


      • Catilina
        Erasmus kirjoitti:

        Veijo lienee tietämätön siitä tosiseikasta, että valkoiset Boliviassa ei ole mikään sorrettu vähemmistö, vaan valtaapitävä vähemmistö. Siis niinkuin esim. Virossa , jossa aikoinaan saksalaiset olivat vähemmistö, mutta heillä oli valta.

        Tilanne voi korjaantua piankin, sillä Bolivian hajoamista onkin pitkään odotettu. Pian valkoiset voivat olla omassa maassaan valtaapitävä enemmistö, mutta sekään ei sitten tietysti kelpaa...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      266
      3423
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      38
      2470
    3. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      333
      2202
    4. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      82
      2066
    5. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      32
      1981
    6. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      109
      1943
    7. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      47
      1832
    8. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      33
      1549
    9. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      30
      1520
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      125
      1401
    Aihe