ELÄKELÄISET PANTAISKO PAJAMÄEN OSKUILLE LUU KURKKU

"Vuoden 2014 eläkemenoennuste

Vuoden 2014 lopussa työeläkkeensaajia arvioidaan olevan yhteensä 1 436 500 henkilöä eli 1,3 prosenttia enemmän kuin edellisen vuoden lopussa.

Vanhuuseläkettä saavien lukumäärän ennustetaan olevan vuoden lopussa 1 188 600, joka on 3 prosenttia enemmän kuin edellisenä vuonna. Työkyvyttömyyseläkettä saavien määrä laskee lähes 6 prosenttia ja osa-aikaeläkettä saavien lukumäärä melkein 14 prosenttia. Perhe-eläkkeiden määrä alenee vajaan prosentin verran ja työttömyyseläkkeet loppuvat vuoden 2005 laimuutoksen takia.

Koko lakisääteinen eläkemeno kasvaa ennusteen mukaan 4 prosenttia. Kaiken kaikkiaan lakisääteinen eläkemeno tulee olemaan 27,5 miljardia euroa, joka on 13,5 prosenttia vuoden 2014 arvioidusta bruttokansantuotteesta.

Työeläkemeno kasvaa vajaan 5 prosenttia 24,5 miljardiin euroon. Kasvusta suurin osuus menee vanhuuseläkemenoon, joka tulee olemaan 20 miljardia euroa. !


Männä vuoden lopussa Suomessa oli lähes 1,2 miljoonaa eläkeläistä, mitähän jos perustettaisiin persujen rinnalle, ELÄKELÄISPUOLUE, mehän saataisiin eduskuntaan, melkoinen joukko ajamaan eläkeläisten etuja!
Pannaan puolue pystyyn, ollaan yksimielisiä ja äänestetään uuden puolueemme ehdokkaita, eiköhän ala eläkeläistenkin olot paranemaan, ja huoripukki lipposten, stubeloiden sekä sampsa katajien liksat kaventumaan!


Late Lapista. SSSS Ry!

14

56

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siinä olisi asiaa, että eläkeläiset yhdistäisivät äänensä. Jo riittää eläkeläisten kusetus veroilla ja indekseillä. Että silleen.

    • porhotkyykkyyn

      Kuinka moni saa eläkettä yli 2000 euroa kuussa? Sieltä on varaa siirtää alakerran rehelliselle työväenosastolle leipärahaa.

      • No ei 2000 euroa ole isoeläke puhtaana käteen, jos sitä saava asuu omassa ok -talossa ja maksaa siitä kaikki siihen liittyvät kulut. Ei kai se ole tarkoitus, että kaikki eläkkeellä olevat joutuvat myymään töissä oloaikaan hankitun velattoman asunnon ja muuttamaan vuokralle ja leipäjonoihin ? Että silleen.


      • porhotkyykkyyn

        2000 € on iso eläke. Moni joutuu tekemään töitä pienemmällä palkalla. 2000 €/kk on aika lähellä sitä, että vuoden palkkasumma jaetaan kaikkien työikäisten kesken.
        Velattomassa ok-talossa on edullisinta asua. Ok-taloon saa vähemmän asumistukea kuin osakeasuntoon ja vuokra-asuntoon.


      • porhotkyykkyyn kirjoitti:

        2000 € on iso eläke. Moni joutuu tekemään töitä pienemmällä palkalla. 2000 €/kk on aika lähellä sitä, että vuoden palkkasumma jaetaan kaikkien työikäisten kesken.
        Velattomassa ok-talossa on edullisinta asua. Ok-taloon saa vähemmän asumistukea kuin osakeasuntoon ja vuokra-asuntoon.

        Taitaa olla melko vähän tavis duunareita jotka saavat eläkettä 2000 euroa kuukaudessa, olin itse yli 40 vuotta työhommissa, enkä saa lähellekään 2000€
        Velattomassa OK talossa on tosiaankin edullista asua, kun ja jos saa lämmitykseen puut omasta metsästä!

        Late Lapista. SSSS Ry!


      • Tuossa se tuleekin ristiriita, kun ollaan toitottamassa, että eläkeläisten halvin " Hoito " paikka on omassa kodissa ja siellä pitäisi pystyä asumaan loppuun asti. Että silleen.


      • porhotkyykkyyn

        Moni vaatii eläkekattoa, mutta sitä vaaditaan aivan liian korkeaksi. Eläkeläiset saavat nyt keskimäärin puolitoista tonnia bruttona, joten katoksi sopisi 2000 €/kk tai jopa vähemmän.

        Ok-talon etuna on, että kylmänä aikana voi säästää lämmittämällä vain osan talosta. Peruslämpöä täytyy toki pitää. Taloyhtiöissä on pirun vaikeata säästää lämmössä riitaantumatta niin maan perusteellisesti vedontunnetta potevien hienohipiäisten kanssa.


    • RealismiaKehään

      Taitaisi käydä hallasti sen eläkepuolueen kanssa.
      Iso osa eläkeläisistä on varakkaita hyvin toimeentulevia porvareita jotka äänestävät vain ja ainoastaan Kokoomusta.
      Ei sovi unohtaa että erittäin iso prosentti noista eläkeläisistä on dementuneita, Alzheimeriläisiä, holhouksen alla olevia laitoskasveja, äänestyskelvottomia.
      Sitten on myös työkyvyttömyyseläkeläisiä, joilla päihdeongelmat sun muu yhteiskunnan ulkopuolisuus ja enpä jätä listasta pois hevoseläkeläisiäkään hai sain eläkkeen kun lapsilisät loppui ja hekään eivät äänestä.
      Se 10 % joka jää jäljelle 120 000 heistä valtaosa äänestää omia puolueitaan koska ovat tehneet niin läpi elämän. Että jos jäljelle jää 1 % eli 12 000 eläkeläistä uuteen puolueeseen, sillä ei rakenneta herran huonetta. Hyvä jos irtoaa 1 eduskuntapaikka jolla ei pääse hallitukseen.

      • No ei mitään uutta eläkepuoluetta tarvitse perustaa. Äänestää vain PS:ää niin asia tulee kuntoon. Että silleen.


      • Jalat_maassa_nyt

        Juuri täsmälleen! PS on myös eläkeläisten asialla. Annan ääneni heille enkä mieti (itseni kohdalla) onko siitä hyötyä. Koska olen menestynyt yhteiskunnassa sen verran hyvin, että pärjään kyllä loppuelämäni ajan. Mutta huolissani olen valtavasta määrästä muita, jotka ovat joutuneet niin sanotusti kumartumaan aika syvään ja elintaso on normaalia heikompi. Siksi äänestän puoluetta joka edes yrittää auttaa heikompi osaisia.


      • Jalat_maassa_nyt kirjoitti:

        Juuri täsmälleen! PS on myös eläkeläisten asialla. Annan ääneni heille enkä mieti (itseni kohdalla) onko siitä hyötyä. Koska olen menestynyt yhteiskunnassa sen verran hyvin, että pärjään kyllä loppuelämäni ajan. Mutta huolissani olen valtavasta määrästä muita, jotka ovat joutuneet niin sanotusti kumartumaan aika syvään ja elintaso on normaalia heikompi. Siksi äänestän puoluetta joka edes yrittää auttaa heikompi osaisia.

        http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1423829824089.html


        Sama täällä! itse kyllä pärjään jopa hyvin, mutta kun meitä on muitakin kuin minä!
        Hurstin leipäjonoissakin on ihan liikaa porukkaa !


        Late Lapista. SSSS Ry!


      • Voisi nuo " Nollatutkijat " tehdä todellisen tutkimuksen mitä maksaa OK-talossa asuminen eri puolilla Suomea yhden ja kahden hengen eläkeläis talouksissa ja eläkeen määrän olessa 1 hlö 1500 € / kk ja 2 hlö 2500 € / kk puhtaana käteen esimerkiksi. Sähkö, vesi.verot, tontinvuokrat, nuohoukset ja ym. asumisen muut maksut. Että silleen.


    • olisi_pitänyt

      tehdä po. puolue ajat sitten,mutta eläkeläiset ovat niin eripuraista sakkia,ettei siitä tule mitään. jos olisi sopua,jäsenmäärä olisi valtaisa.
      kun ikää tulee,sitä kuvittelee jo mennettein
      ahneus- ja valtaetkujen jääneen taakse,mutta ei,eläkeläisillä varallisuudenhimo vain kasvaa,mitä lähempänä loppu on. todella kummalista ja huono homma,mutta tosi.

    • Eiköhän valtaosa eläkeläisistä noin 1,5 miljoonasta ole noita pieneläkeen saajia ? Joten nyt olisi syytä vaatia myös " eläkevaaleja " jossa otetaisiin pieneläkeen verotuksen korjaus pääaiheeksi ? Että silleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      35
      1018
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      838
    3. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      680
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      666
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      178
      512
    6. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      479
    7. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      463
    8. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      45
      450
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      56
      429
    10. Onneksi en ole riippuvainen Kuhmo Oy:stä

      Lähinnä naurattaa, kun ylipainoiset, punakat kuljetus ja muutkin yrittäjät yrittävät lohdutella itseään uuden omistajan
      Kuhmo
      6
      417
    Aihe