Kreikka on pakko pitää eurossa

Armoton_totuus

"Raportin mukaan euroalueella on enemmän hävittävää Kreikan euroerossa kuin Kreikalla itsellään. Analyysitoimisto uskookin, että Kreikka yritetään pitää eurossa hinnalla millä hyvänsä."

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1434543967135.html

Pieni Suomikin joutuu maksumieheksi. Perussuomalaisetkin joutuvat tämän nielemään, muita vaihtoehtoja ei ole. Saksa ja Ranska tämän asian päättävät, Suomelta ei mitään kysytä.

13

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vituttaa.helvetisti

      Perkele, suomalaisilta leikataan jotta huijarikansan ei tarvitse maksaa veroja. Jos persut tämän hyväksyvät on se Suomen poliittisen historian pahin petos!

    • aivopyykkäystä

      Miten joku analyysitoimisto voi tietää, mitä Kreikan euroerosta seuraa? Valtioiden väliset sopimukset ovat salaisia, on pankkisalaisuus ja liikesalaisuudet. Analyysi on tarkoitushakuista poliittista paskaa kuten kaikki muukin uutisointi.

    • Turha.kitistä

      Kreikkalaiset ovat fiksuja. Miksi maksaa veroja tai tehdä ikäviä leikkauksia kun ne voi ulkoistaa. Pohjolassa asuu sinisilmäisten hölmöläisten kansa joka mieluusti maksaa kreikkalaisten elämisen.

      • viisasmies

        Kreikka voi edota eurosta niinkuin Suomikin, se olisi eduksi molemmille, mutta Saksa siinä häviäisi, siis suurpankit.

        https://www.suomenuutiset.fi/kl-stefan-tornqvist-haluaa-markan-takaisin/

        Entinen Ålandsbankenin pankkiiri Stefan Törnqvist vaatii yhä markkaa takaisin. Hän esitti näkemyksiään Kauppalehdessä.

        Ålandsbankenin varainhoitoyhtiön entinen johtaja tuli tunnetuksi rajuista arvioistaan eurokriisin rajuimpina aikoina. tammikuussa 2011 hän ennusti, että euro tulisi hajoamaan 80 prosentin todennäköisyydellä. ”Kahden vuoden päästä tiedämme, miten kävi”, hän sanoi Kauppalehdessä.

        – Olin väärässä, kun ennustin, että euro hajoaa: en voinut kuvitella, että Euroopan päättäjät päättivät olla piittaamatta keskinäisistä sopimuksista, sanoo hän Kauppalehdessä.

        20 prosentin devalvaatiotarve


      • Tosi.on

        Ei kreikkalaiset tyhmiä ole, ei heidän kannata eurosta erota. Kuka sitten heidän elämisen maksaisi?


      • Tosi.on kirjoitti:

        Ei kreikkalaiset tyhmiä ole, ei heidän kannata eurosta erota. Kuka sitten heidän elämisen maksaisi?

        fetapaskoja silti. ei kreikan turismokselle.


    • viikunanlehti
      • Jhggyukkh

        Eihän tämä asia kuulu amerikkalaisille mitenkään. Aina sotkeutumassa muiden maiden asioihin. Jos haluavat sotkeutua niin antakaa sitten rahaa sinne Kreikkaan.


    • ruskeatjarrujäljet

      Soini tulee kääntämään vielä kalsarinsakin.

    • huuhaaanalyysejätulee

      Näitä toimistoilta saadaan vaikka "analyysi" jossa meidän pitää kaikkien lahjoittaa koko omaisuutemme pois jotta pärjäämme jatkossa..

    • jdtktksttytdk

      Eurostoliitto on joillekin niin "pyhä" että kaikki sopimuksetkin voidaan RIKKOA tämän korttitalon jatkamiseksi. Tämäkään ei tietysti mediaa kiinnosta yhtään tai ainakaan siitä ei kansalle kerrota kuten asiat on.

    • http://yle.fi/uutiset/lehti_brittimiljonaarit_rahoittavat_valtavan_kampanjan_eusta_eroamiseksi/8091901


      Oikeistopopulistisen UKIP-puolueen johtaja Nigel Farage (vas.) ja puolueelle rahaa lahjoittanut milkonääri Arron Banks Lontoossa toukokuussa. Kuva: Facundo Arrizabalaga / EPA
      Brittimiljonäärit valmistautuvat käynnistämään epäpoliittisen kampanjan, jonka tarkoituksena on irrottaa Britannia Euroopan unionista, sanomalehti The Telegraph kertoo. He ovat valmiita käyttämään kampanjaan 20 miljoonaa puntaa eli reilut 28 miljoonaa euroa.

      The Telegraphin mukaan kampanjaa rahoittaa osa Britannian rikkaimmista yrittäjistä ja liikemiehistä. Sitä johtaa vakuutusalalla miljoonaomaisuuden tehnyt Arron Banks.

      Banks lahjoitti parlamenttivaalien alla miljoona puntaa oikeistopopulistiselle, EU- ja maahanmuuttovastaiselle Yhdistyneiden kuningaskuntien itsenäisyyspuolueelle (UKIP). Banksin mukaan kampanja ei kuitenkaan liity millään tavalla UKIP:iin tai euroskeptisiin konservatiiveihin.

      – Näemme tarpeen julkiselle kampanjalle ennemmin kuin euroskeptikkojen keskinäisille keskusteluille, Arron Banks sanoo The Telegraphissa."


      Taitaapas hajota koko kolhoosi, kun Brititkin ovat lähdössä EU;sta samoin Väyrysen Paavo ! Se onkin sitten kolhoosin loppu vaikka kregut sinne jäisivätkin almuja kerjäämään !


      Late Lapista. SSSS Ry!

    • Atte77

      Irti EU on hyvä homma. Pitkä lama / taantuma on EU hedelmä. En tykkää. Vapaat maat ei tarvi direktiivejä ulkopuolisilta.
      Rajat kiinni ja "pakolaiset" takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3285
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      118
      1312
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1245
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1028
    5. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1021
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      187
      1006
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      947
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      921
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      66
      900
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      855
    Aihe