Voiko tosiuskonto korvata uskon?

urrppo

Miten on? Liittymällä Jehovan todistajain tosiuskontoon välttäisin konfliktit mailmanihmisten kanssa. Voisin poiketa kaljalla ja muissa mailman viettelyksissä. Kunhan en jää kiinni, eikö totta? Vai onko se sittenkään näin? Onko uskolla jokin ylevämpi päämäärä?

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaiken todellinen päämäärä on löytää sopivat kumiteräsaappaat. Kaikki muu on maailmallista hömpsötystä.

    • Kontsu

      urrppo 10.12.2015 9:49

      " Liittymällä Jehovan todistajain tosiuskontoon välttäisin konfliktit mailmanihmisten kanssa. Voisin poiketa kaljalla ja muissa mailman viettelyksissä. Kunhan en jää kiinni, eikö totta? "

      -Australiassa sai viranomaiset kyllikseen kiinnijäämättömyydestä ja tutkivat.

      -Viranomaiset eivät tietenkään tutki lain sallimia asioita, kuten juopottelua, irrallisia seksisuhteita. Lahkossa jos on pomon silmätikuksi joutunut, voidaan asunnon pihalla seurata. Ja yöpyminen on merkitykseltään irrallinen sukupuolisuhde jos on vastakkaista sukupuolta. Samaa sukupuolta olevat ovat eri juttu, saavat asuakin yhdessä.
      Puhutaan että lahkolainen nauttii lomamatkallaan ulkomailla vapautuneella mielellä alkoholijuomia, ei niinkään siksi että se on halvempaa, vaikka kiva sekin, mutta koska silmälläpitävistä lahkotovereista ei ole niinkään pelkoa.

      Lahkon yksi iskulause on "meillä on rakkaus keskuudessamme". Mutta on myös velvollisuus käräyttää pomolle lahkorikkeistä, pahin on ajattelurikos eli vartiotornin epäily, mutta tupakka, alkoholi ja seurustelu ovat ilmoitusasioita myös, tupakanpoltosta on lahkolaisia erotettu, tämä tosin koitunee polttajan onneksi (polttaminen on muuten lääketieteessä hoidon piiriin kuuluva riippuvuussairaus)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      103
      4847
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3252
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2989
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1737
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1510
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      109
      1350
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1059
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      114
      1049
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1017
    10. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      991
    Aihe