Jopa propagandasta tullaan säästämään

eroaValtiokirkosta

11

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kristinusko-on-huijausta

      Vielä kun hihhuli-TV (se missä esitellään niitten profetioita ja muuta järkevää) lopetettaisiin niin sitten koittaisi ilonpäivät. Kirkon pitäisi keskittää propaganda lapsiin enemmän kuin aikuisiin joiden mielipiteet eivät muutu.

    • AikaVitsikästä

      Nyt tulee valomerkki, kohta sammuu valot kokonaan. Onkohan ollut hieman huumoria mukana kun lähestytään valtionkirkon tarinan loppua.

    • usdfusdf-aka-asdfasdf

      itse erosin kirkosta ihan vain sen takia että kun jo veroissa riistetään matuille mikä keretään niin en enää maksa vapaaehtoisesti samasta enää yhtään.

      • Joo, valitettavasti kristillinen lähimmäisenrakkaus, myötätunto ja vihollisenkin rakastaminen on useimmilta kristityiltä kateissa ja he yhä jostain kummallisesta syystä kuvittelevat jumalansa olevan olemassa.

        Eroja tapahtuu siis aivan vääristä syistä. Kohta kannetaan sitten palavaa ristiä lakanaan pukeutuneena lähimmän VOKin pihalla.


    • JeesuksenSulhanen

      On se hirmuista. Miten Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla vois olla sama Jeesus?

    • 546aex

      "Syynä ovat lukijoiden siirtyminen verkkoon ja niukkenevat resurssit."

      Syynä siis se että toiminta ei kannata eikä täysin turhalle toiminnalle enää löydy maksajia.

    • loistavaa.splendid

      No nyt on kyllä piru merrassa ja pää tullut vetävän käteen kun kirkko alkaa säästää propagandastaan.

    • 8563

      Seuraaraksi kirkko voisi poistaa palkkalistoiltaan kirkon nettitrollit.

      • see_the_truth.webs.com

        Ennen niitä voitaisiin poistaa kirkot, koska niissä ei käy kuitenkaan ketään muuta kuin työntekijät ja muutama eläkeläinen joille voisi järjestää muuta puuhaa. Kirkko voisi vakavissaan harkita pelkkää kerhotoimintaa ja muuta hauskaa josta joku saattaisi jopa maksaa. Tiedän, että tämä veisi kirkon toiminnalta pohjan pois, mutta kirkko on itse aloittanut ahneudellaan, haluttomuudellaan valita puolta konservatiivien ja liberaalien välillä, kehityskulun joka vääjäämättä johtaa kirkon hajoamiseen tai täydelliseen tuhoutumiseen.


    • "Helsingin, Espoon ja Vantaan seurakunnat perustavat yhteisen Valomerkki-lehden, joka alkaa ilmestyä ensi vuoden alusta."

      Ilmestyykö valomerkki merkkinä vapahtajan toisesta ruiskauksesta
      vai siitä, että kannattas jo alkaa siirtymään kohti taksijonoa?

    • jölk

      Lähetetäänkö Kirkko ja kaupunki, (kerran viikossa?) kaikille evl. kirkkoon kuuluville jäsenille - ilmaiseksi? Jopas nyt jotakin, jos noin on, vastinetta kirkolliverolle?

      "Oi voi kallista on, ja halvalla menee!" (Laulunsanoja lainatakseni) Eero koivistoisen sävellys, laulavat Maarit ja Kojo, sanoittajaa en tiä.

      Vastinetta? No joo, miten sen nyt ottaa. Jäseniä vajaat 350 000. Hatusta vedettynä arvelisin, että ainakin 100 000 lehteä päätyy suoraan paperinkeräykseen lukematta, tai lemmikkikissan kusettavaksi tai biojäteastian/-pussiin vuoraamiseen, että imee itseensä nesteitä, eikä ne jää valumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      293
      46052
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      53
      11514
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      243
      11099
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      44
      9898
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      94
      8729
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      295
      6803
    7. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      13
      3867
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      4
      3585
    9. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      3
      3460
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      8
      3379
    Aihe