Suomi ensin -leirin täytyy poistua

Faktaapeliin-2

Turvapaikanhakijoiden mielenosoitusleiri Rautatientorilla sai yllättäen jatkoaikaa, Suomi ensin -leirin täytyy poistua keskiyöhön mennessä.

Taas voidaan todeta, että laittomasti maahan tulleilla on enemmän oikeuksia kuin kantasuomalaisilla.

49

873

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • B.Sartre

      Mitään muuta en osannutkaan odottaa.Kävin juuri Suomi ensin-leirin luona juttelemassa tästä ja sanoin,että alusta asti tajusin tämän menevän näin.Joudumme vain yksinkertaisesti toteamaan,että päättävät tahot Suomessa haluavat todella islamilaista vallankumousta ja demokratian loppua Suomeen.Muuta selitystä on mahdotonta löytää näille nykyisille toimenpiteille.Haluan sanoa vielä,että olen MONIkulttuurisuuden kannattaja (en siis MONO kulttuurisuuden),kannatan uskonnon vapautta,kirkon ja valtion erottamista,ihmisoikeuksia,olen ollut mukana vapaaehtoistyössä,työskennellyt köyhien,sairauden,yksinäisten,vainottujen puolesta.Sekä työssäni,että vapaa-aikanani.

    • asdöfjaksldöfj

      jos olisit yhtään tietoinen asiasta, niin tietäisit että se leiri sattuu olemaan paikassa, johon rakennetaan myyntikojuja tulevaan tapahtumaan. Jos olisit käynyt torilla, tietäisit tämän mutta faktat eivät kiinnosta?

      • valkoinenveronmaksaja

        kertoisitko kertoa maksamasi verot Suomen valtion kassaan niin katsotaan kummalla tässä pitäisi olla enemmän sanavaltaa ja kummasta on maalle enemmän meistä haittaa


      • EnUskoEnääMihinkään

        Vanha sananlasku:

        Kyllä sika aina syitä löytää, milloin on maa jäässä, milloin kärsä kipeä...


      • Myyntikojut eivät olleet leirin pakkopurun syy, koita ymmärtää ensin se lähtökohta.
        Merkillisiä myyntikojujen sijoitteluja, kun laiton leiri saa olla paikoillaan, mutta omien , laillisesti maassa olevien ja asuvien kansalaisten leirit on sen sijaan aina väärässä paikassa.


    • hämmentävääporukkaa

      hehe, ainakin keskimääräinen älykkyysosamäärä kasvaa ko. alueella. Ilja presidentiksi? Miten ihmiset voi olla noin sekaisin?

      • mitenliesitten

        Kai se tarkoittaa, että syyttäjä ei pääse käsiksi. Mitäs luulisit itse sen tarkoittavan?
        Olihan tällä M.Koivistollakin valtiopetoksesta syyte ja oikeudenkäyntikin, mutta hän kuoli. Mitäs luulisit, että miksi siihen meni jokunen vuosikymmen ennenkuin syyte saatiin hoidettua?
        En tiedä, että mikä oli oikeuden päätös vai onko sitä vielä päätetty edes.
        Syytetty vaan lähti pois. Voiko asia enää edetä ?
        Tietenkin asiaa voidaan käsitellä kai asiana vaikka syytettyä ei ole???


    • hurrikaani49

      Ei Suomi-ensin mielenosoitus suostut poistumaan. Saivat jäädä toiseen paikkaan Rautatientorilla. Eivät voineet poistaa laillisia suomalaisia kun laittomien mielenosoitus sai jäädä.

      • viestionjäänyt

        mitä vastaan Suomi-ensin osoittaa mieltään? Teltan kyljessä on blakaatti Ilja Janitskin presidentiksi ja ilmeisesti herra on kadoksissa ja paossa pidätysmääräystä. Hänen puolestako tämä teltta on vai miksi?


    • PäätösMuuttui

      Helsingin päättäjät sallivatkin molemmat leirit. Varmaan tajusivat lopulta itsekin edellisen päätöksen laittomuuden? Sananvapaushan koskee kaikkia kansalaisia. Paitsi valtamediassa!

    • Bror-Erik1974odin

      Oivallista että järjestäytynyt yhteiskunta viimein siivosi se-leirin pois häiriöitä tuottamasta!

      • qåaäzm

        Missä valheessa sinäkin elät? Eikö tulevaisuuden miljoonat tulijat aiheuta mitään häiriöitä? Katso Ruotsia. Siellä poliisi huutaa apua kansalta kun mokutus on mennyt överiksi eikä poliisilla riitä voimat haittojen torjuntaan. Sitäkö haluat tänne? Sanoisin että SE:n kaltaisten ryhmien ponnistelut maamme hyväksi tässä suhteessa tulee vielä arvoonsa tulevaisuudessa.


      • vainoharhaa

        Tapahtuma on sikäli mielenkiintoinen, että se on sodanjälkeisen Suomen ensimmäinen pelkästään poliittisin perusten tehty pidätys.Tottakai se selitettiin ´´turvallisuus´´ syillä.
        En itse myöskään kannata r.....ää presidentiksi, enkä äärioikeistoa, mutta ihmetyttää valtiovallan halu oikeasti rajoittaa mielipiteen ilmaisua. Ei nuo pellet mitään yhteiskuntarauhaa uhkaa ja hallitsematon maahanmuutto pysyy kurissa, jos ei tule vihreät/rkp hallitusta.


    • pelko.pois

      Ei matuleiriä uskalleta purkaa.Ei edes suunnitella koska se saisi sellaiset suvakki- ja matumielenosoitukset ja rähinät aikaan,etteivät poliisivoimamme riittäisi niiden hillitsemiseen.Saattaisi tulla ihan oikeita ruumiita.Tilanteen annettu mennä jo liian pitkälle.

    • 130pv.riitti

      Touhua sivusta seuraneena mietin niitä perusteita millä leiri purettiin. Aika huonot oli mielestäni perustelut jos vertaa toisen leirin tapahtumiin. Lisätkää tai korjatkaa, jos muistan väärin tämän tp-leirin tapahtumia ja sattumuksia. No onneksi SE-porukka on kuvannut lähes kaiken, mut näin muistelen.
      -Ambulanssi/poliisikäyntejä lukuisia
      -Joku viidakkoveitsen heiluttelija
      - Transuhomoilua/ pepunmyyntiä (ym.yäk ei halua kuulla enempää)
      - Kaikki punatulkkuepisodit, rottia unohtamatta
      - Kaiken maailman Kongoilut poliisien kanssa
      -.........
      -.........

      Ei tämä lista loppuisi heti, varmasti juttua riittää pitkäksi aikaa.
      Hatunnosto kuitenkin SE-porukalle, että pysyivät asiallisina kaikesta provosta huolimatta. Yle kertoi syyksi kolmea pahoinpitelyEPÄILYÄ. Onko leiri laittomasti purettu jos epäilyt pahoinpitelyt ei ole tapahtunutkaan SE-porukan toimesta?

      • PuhutAsiaa

        Entäs se nuorten tyttöjen ahdisteleminen, kuvaamalla takalistoa ym? Siitäkin on SE-porukan kuvamateriaalia, tytöt tunsivat olonsa epämukavaksi! Olikohan sama reissu, jossa joku juoppo hörhö hyökkäili laittomien leirin liepeillä noiden kansallismielisten kimppuun, kun kävelivät vain ohi? Miksi turvallisuusuhka olisi muka ollut pelkästään SE-leirissä? Poliisi valehtelee todistettavasti tiedonannoissaan!

        Petteri Orpolla ja vaimollaan on matubisnestä, melkoinen rahasampo, kun joka ikinen kielteisen turvapaikkapäätöksen tekee niiden kautta valituksen! Viis siitä, että kokonaiskustannukset turvapaikkaloisinnasta yhteiskunnalle ovat miljardeja vuodessa. Tämä maa alkaa olla kestämättömän korruptoitunut!


      • Syyttömästi voi tuomita vain suomalaiset, laittomasti maahan tulleet ja täällä oleskelevat ovat sen sijaan erityissuojeltavia, joita kohtaan ei voi esittää minkäänlaisia, edes epäilyjä.

        Muisteaan kuitankin se tosiseikka, että aitoja pakolaisia tänne tulevista oli vain se 3%.
        Muut ovat mafian bisnesten tuotoksia, jotka meidän on vain kiltisti veroeuroilla täällä eläteltävä, että hyvä-veli-rinki saa tuottoa sijoituksilleen.


    • 82u883g

      Kantasuomalaisten leirin poisto tapahtui Helsingin kaupungin johdon käskystä.

      Näin tapahtuu kun pormestariksi valitaan Älyvapaavuori, joka on Naziman ja Sinnetännemäen tossun alla!

      HÄVETKÄÄ SUOMEN TUHOAJAT JA MAANPETTURIT!!!!

    • pelko.pois

      Miksihän kaksi viestiäni eri ketjuihin ( toinen ketju poistettu kokonaan) on poistettu.Kirjoitin aivan asiallisesti siitä,että toista leiriä ei uskalleta poistaa.Poliisi pelkää varmasti voimavarojensa riittämättömyyttä häädön yhteydessä syntyvien suvakki-ja matumielenosoitusten hillitsemiseen.Mikä tämän esille tuomisessa on niin pahaa?

      • PäätäSeinääVaan

        Olisikohan se, että tavallinen kansa on ollut alusta saakka oikeassa lopputuloksesta? Päättäjäthän eivät koskaan voi sanoa olleensa väärässä, eivät koskaan.

        Ruotsin tauti tarttuu yhä tiukemmin Suomeenkin. Siellä poliisiylijohtaja anelee kansalta jo apua, koska viranomaiset eivät enää kykene selviytymään velvoitteistaan.

        Syykin on selvä.


    • Miten niin yllättäen?
      Sehän on jo nähty, että laittomasti tänne tulleet ovat erityissuojeluksessa.
      Ja mikseivät olisi, lypsävää lehmää ei tunnetusti kannata tappaa.

      Kannattaa katsoa Yle Areenasta ulkolinjan dokumentti pakolaisbisnes.
      Sitä on tukemassa koko eu kaikin mahdollisin tavoin ja mm. täällä meillä syyllistäen kansalaisia ja perustamalla hallintarekistereitä saadakseen tällä ihmiskaupalla kerätyn omaisuutensa suojaan.
      Mikään muu kuin sota, ei tuo muutosta tähän tilanteeseen elleivät kansat itse kukin omalla maallaan saa silmiään ja korviaan auki ja ala sitä kautta ajamaan yhteistä päämäärää ja vaatimuksia.

      Pakoloisbisnes, jonka alkutuotantoa mafia hoitaa, on niin tuottavaa toimintaa, ettei siihen nähdä olevan mitään syytä etsiä ratkaisua muilla keinoin.

      • EiEnääSilmälappuja

        Katsoin tuon ohjelman, ja se oli raakaa kerrontaa tosiasioista.

        Yksi pikkuriikkinen asia kuitenkin jäi häiritsemään: miksi kaikki näitä asioita sivuavat dokumentit esitetään yöllä? Olisiko, että kaiken kansan ei ole hyvä näitä asioita nähdä ja alkaa jopa pohtia...

        Vielä pitää ylenkin skarpata.


      • EiEnääSilmälappuja kirjoitti:

        Katsoin tuon ohjelman, ja se oli raakaa kerrontaa tosiasioista.

        Yksi pikkuriikkinen asia kuitenkin jäi häiritsemään: miksi kaikki näitä asioita sivuavat dokumentit esitetään yöllä? Olisiko, että kaiken kansan ei ole hyvä näitä asioita nähdä ja alkaa jopa pohtia...

        Vielä pitää ylenkin skarpata.

        Ihmettelin itse, että yle yleensä on tällaisen dokumentin ohjelmistoonsa ottanut, kun ylen linja on ollut pitkälti tällaista totuutta vähättelevää.

        Kansa on kuitenkin totutettu siihen, että viihde on tärkeintä, olkoon se vaikka vain hula-hulaa, joten eipä taida tämäntapaiset dokumetit juuri napata ja naamakirja on kuitenkin suurelle joukolle se tärkein tiedotusväline.
        Siellä ei tule näin rankkoja asioita suoraan silmille.


      • PysyyHiljaisena
        however kirjoitti:

        Ihmettelin itse, että yle yleensä on tällaisen dokumentin ohjelmistoonsa ottanut, kun ylen linja on ollut pitkälti tällaista totuutta vähättelevää.

        Kansa on kuitenkin totutettu siihen, että viihde on tärkeintä, olkoon se vaikka vain hula-hulaa, joten eipä taida tämäntapaiset dokumetit juuri napata ja naamakirja on kuitenkin suurelle joukolle se tärkein tiedotusväline.
        Siellä ei tule näin rankkoja asioita suoraan silmille.

        Leipää ja sirkushuveja kansalle...


      • JoHävettääNiidenPuolesta
        however kirjoitti:

        Ihmettelin itse, että yle yleensä on tällaisen dokumentin ohjelmistoonsa ottanut, kun ylen linja on ollut pitkälti tällaista totuutta vähättelevää.

        Kansa on kuitenkin totutettu siihen, että viihde on tärkeintä, olkoon se vaikka vain hula-hulaa, joten eipä taida tämäntapaiset dokumetit juuri napata ja naamakirja on kuitenkin suurelle joukolle se tärkein tiedotusväline.
        Siellä ei tule näin rankkoja asioita suoraan silmille.

        Kun naamakirjoja lukee ja seuraa, ei voi muuta kuin ihmetellä, kuinka vähän kirjoittajilla on tosiasiallista tietoa maailman asioista, tai edes Suomen asioista.

        Ja miten lapsellisilla argumenteilla ja pelkästään tunnepohjalta omaa vakaumusta perustellaan.

        Eipä siis ihme, että osa kansaa on niin vietävissä.

        Mutta kun se oikea tieto ei olekaan enää niin kivaa...


      • ansaittu_kurjuus
        JoHävettääNiidenPuolesta kirjoitti:

        Kun naamakirjoja lukee ja seuraa, ei voi muuta kuin ihmetellä, kuinka vähän kirjoittajilla on tosiasiallista tietoa maailman asioista, tai edes Suomen asioista.

        Ja miten lapsellisilla argumenteilla ja pelkästään tunnepohjalta omaa vakaumusta perustellaan.

        Eipä siis ihme, että osa kansaa on niin vietävissä.

        Mutta kun se oikea tieto ei olekaan enää niin kivaa...

        Facebook ja vastaavat on tarkoitettu vain idiooteille ja niitähän riittää...


      • ansaittu_kurjuus kirjoitti:

        Facebook ja vastaavat on tarkoitettu vain idiooteille ja niitähän riittää...

        Mutta täytyy todeta, että on ollut menestyksellisen ja ovela väylä johdattaa lähes kaikki saman narsistisen julkisuudentavoittelu-opin äärelle.
        Naamakirjan esi-isät eivät ole huomioineet sitä, ettei läheskään kaikilla ole vähän vähää itsekriittisyyttä (ts. aivotoimintaa) sen suhteen mitä sinne kirjoitellaan ja mitä "julkaistaan" .
        Vai siksikö juuri se onkin niiin nerokas väylä?


    • tasapuolisestiko

      Uutisissa kerrottiin leirin purun syyn olevan kolme pahoinpitelyepäilyä. Mitä jos jää vain epäilyksi, onko leiri väärinperustein purettu. Se mitä tiedän videoiden perusteella tapahtuneen tp-leirillä on kyllä paljon pahempaa mitä SE-leirin lähinnä itsensäpuolustaminen on ollut. Uutisointi molempien leirien osalta saisi olla tasapuolisempaa oikeusvaltion nimissä.

      • EiköhänLaitonLeiriLähde

        Ihan lavastettu juttu koko kolme epäilyä!

        Edellisellä viikolla pohjustettu lavastusta, kun on sovittu, että SE-leiri takaa turvallisuuden ohikulkijoille. Sen jälkeen lähetetään kaikenlaisia hörhöjä tunkeutumaan leiriin ja haastamaan riitaa. Jo niiden estäminen on sitten "pahoinpitelyä", josta saatiin "syy" purkaa koko leiri!

        Ei muuta kuin vastaava sarjahaastaminen käyntiin matuleirin lähellä! Jokainen kiinni käyminen videolle ja välitön rikosilmoitus!

        Jokainen pikkutyttöjen p*rseiden kuvaaminen myös esille ja välitön tutkintapyyntö ahdistelusta!

        TÄMÄ ON PELIN HENKI NYT!


      • EiköhänLaitonLeiriLähde
        EiköhänLaitonLeiriLähde kirjoitti:

        Ihan lavastettu juttu koko kolme epäilyä!

        Edellisellä viikolla pohjustettu lavastusta, kun on sovittu, että SE-leiri takaa turvallisuuden ohikulkijoille. Sen jälkeen lähetetään kaikenlaisia hörhöjä tunkeutumaan leiriin ja haastamaan riitaa. Jo niiden estäminen on sitten "pahoinpitelyä", josta saatiin "syy" purkaa koko leiri!

        Ei muuta kuin vastaava sarjahaastaminen käyntiin matuleirin lähellä! Jokainen kiinni käyminen videolle ja välitön rikosilmoitus!

        Jokainen pikkutyttöjen p*rseiden kuvaaminen myös esille ja välitön tutkintapyyntö ahdistelusta!

        TÄMÄ ON PELIN HENKI NYT!

        Ai niin, poliisihan on kieltänyt matuleirin kuvaamisen! MIKSI, kun se on JULKISELLA PAIKALLA? Ihan kuka tahansa voi sitä mennä kuvaamaan! Jos joku käyttäytyy siitä aggressiivisesti, niin välitön rikosilmoitus!

        Itse pidän naurettavana väitteenä, etteikö kyseinen leiri muka aiheuta kadulle turvattomuutta!


    • KorruptiotaTuoOn

      Jos laittomien leiri purettaisiin ja sen asukkaat palautettaisiin vähin äänin sinne mistä ovat tulleetkin, niin Petteri Orpolla, puolisollaan ja hallituskumppaneilla jäisi rahasammostaan, eli valitusten sarjatehtailuista kielteisistä turvapaikkapäätöksistä rahat saamatta!

      Ei sillä ole väliä, että tuon turvapaikkashoppailun kokonaiskustannukset yhteiskunnalle ovat miljardeja euroja vuodessa!

    • uofdlo

      Näillä palstoilla "suvaitsevaiset" kirjoittelevat upeasti, kuinka Suomi ensin-jengi on puliukkoja ja -akkoja ja varmaan työttömiä. Joo, eiväthän he ole kieltämättä yhtään niin kauniita ja seksikkäitä kuin irakilaiset trimmatut komistukset.

      en tiedä heidän työttömyydestään tai alkoholismistaan sen kummemin, voi olla. Heidänkin isänsä ja esi-isänsä kuitenkin uhrasivat itsensä tämän maan puolesta, taistelivat sodissa ja rakensivat tästä maasta ahkeruudella sellaisen, että tämä olisi hyvä maa heidän lapsilleen. Esi-isämme eivät varmasti olisi uhranneet itseään islamin uskon puolesta tai että lähes puoli miljoonaa heidän lastaan on työttöminä vailla tulevaisuutta ja turvallisuutta.

      eivät nuo suvaitsevaisetkaan niin kauniita ole. Pulskia tanttoja kirmaa tummien poikien ympärillä silmät sädehtien kuin lehmillä kevätniityllä.

    • avatkaa_silmät

      Kanta Suomalaiset ei saa osoittaa mieltään haittamaahanmuuttoa vastaan ilman että poliisi puuttuu asiaan mutta muslimit ja Afrikasta tulleet saa mellastaa ihan vapaasti, tosi tasa arvoista joten missäs se suvaitsevaisuus, eikös se ole päivän sana. Todellisia pakolaisiakin kyllä on mutta ei niitä Suomesta löydy jos totta puhutaan. Täällä on lähinnä hyväkuntoisia vetreitä miehiä jotka tulee kattavan sosiaali turvan perässä, kyllähän se tiedetään mutta kun mitään ei saa enää kommentoida heti poistetaan tai syytetään rasismista tai vihapuheesta...lapsellista ja naurettavaa touhua.

      • Joo tuo on totta, että ei sovi heti syytellä rasismista jne, mutta kai sä tiedät pohjimmaisen syyn siihe, mix Suomi ensin-ryhmä poistettiin torilta??
        Syynä nimittäin sen porukan väkivaltaisuus ja uhkaava asenne.
        Toisessa ryhmässä ei ole ollut tiettävästi väkivaltaista tai uhkaavaa toimintaa.


    • PALUUtulossa

      Jos syytteitä ei voida näyttää toteen, niin Suomi-Maidan-leiri voi palata takaisin!
      HAASTAKAA HELSINGIN POLIISI OIKEUTEEN! Ei vääriä syytöksiä saa esittää edes poliisi, vaan ne on näytettävä toteen, mitä eivät voi tehdä, koska häiriköt eivät olleet Suomi Ensin porukkaa, vaan äärisuvaitsevaisia irvailijoita.

    • sou

      Saa nähdä milloin valtiovalta myöntää matuille James Bondin oikeudet. Nyt vasta ns B oikeudet eli lupa raiskata

    • tasavertaisuus

      Tasapuolisuuden nimessä pitää myös tuo toinen leiri purkaa, siis jos elämme tasavertaisessa maassa???

      • tekopyhyys.harha

        Arvopohja ei liene kohdallaan.Tasavertaisuus ei koske kaikkia.


    • Ei kyse oo siitä vaan siitä , että yleistä turvalsiuutta poliisit kontrolloi, koska Suomi ensin-ryhmässä ollut väkivaltaisrta toimintaa.

      • jepjepsz

        Juhan jutut sen kun paranee.


      • yritystä.tämäkin

        Ja tätä sinä uskot? Voisikohan poliisilla olla vähän pelkoa takana ihan muusta syystä? Yritystä miellyttää matuja terrori-iskun pelon edessä.?


      • yritystä.tämäkin kirjoitti:

        Ja tätä sinä uskot? Voisikohan poliisilla olla vähän pelkoa takana ihan muusta syystä? Yritystä miellyttää matuja terrori-iskun pelon edessä.?

        Minusta poliisit ovat parhautta. Oon aina ollu erittäin kova poliisifani. Poliiseihin pitää laittaa päättäjien rahaa, eikä niinkään hävittäjiin.
        Poliiseissa ja armeijassa on turva ja tuki.
        Ne on kaikki kaikessa minusta.
        Poliiseja kohtaan aina ollu minulla erittäin suuri kunnioitus.
        Tiedän kyllä, että siinäki ammattikunnassa on ollu välillä mulkkumaisia poliiseja työssä, mutta en lähde yleistämään ja kuitenki he on kaiken perusta, tuki ja turva.
        Kerran eräs kaahari jäi kiinni ylinopeudesta ja ohitin sen auton hiljaa ja nauroin jolloin kaahari näytti minulle keskisormea. Poliisit oli juuri saanu sen kiinni.
        Mulla ittellä on poliiseja myötäilevä luonne, koska olen luonteeltani erittäin oikeudenmukainen ja väkivallaton.


    • roskatpoishetivaan

      Kyllä on aina hyvä juttu, että rasistijunttien roskajoukko roudataan putkaan, pois kunnon veronmaksajien silmistä!

      • luuletvain.patja

        Outo fantasia sinulla verojenmaksusta vaikket itse siihen kykene. Tyypillinen siiderisuvakki.


    Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      75
      1468
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      13
      987
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      892
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      91
      870
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      714
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      664
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      631
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      134
      628
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      47
      623
    10. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      71
      593
    Aihe