Tuossa blogiteksti, joka panee ajattelemaan:
http://www.vihrealanka.fi/blogi-eu-kolumni/uhka-on-se-ettei-kukaan-ymmärrä-mitään
Tiedämmekö EU:sta riittävästi?
7
134
Vastaukset
Euroopan unioni on Meidän maamme ja meidän yhteisö.
Me elämme Eurooppalaisessa yhteisössä ja käytämme toistemme palveluita
ja asioita. Oliko muuta ? ? ? ?- BzCz
Linnki ei aukuene kuin Googlen kautta. Tuossa koko teksti:
Uhka on se, ettei kukaan ymmärrä mitään
29.6.2017
MARIA PETTERSSON
OLEN ALKANUT kouluttaa vahtikoiria.
Kun lähden kävelemään kotoa kohti parlamenttirakennusta, soitan toimittajalle. Kävelymatka kestää 20 minuuttia, ja siinä ajassa ehdin perehdyttää toimittajan yhteen EU-aiheeseen.
Olemme erimaalaisten toimittajien kanssa käyneet läpi esimerkiksi sitä, miten direktiivi syntyy ja miten Euroopan parlamentti toimii. Kiitosta on tullut. Kuulemma olisi hyödyllistä, että kaikki EU:n kansalaiset saisivat samanlaisen pikakurssin.
Suurin uhka EU:n demokratialle on nimittäin se, ettei kukaan ymmärrä mitään.
Aloitetaan päättäjistä. EU-maita on 28 ja parlamenttikausi kestää viisi vuotta. Sinä aikana Suomessa ehditään käydä noin neljät vaalit (kunta-, eduskunta-, maakunta- ja presidentinvaalit).
Ainakin kolmissa vaaleissa nousee valtaan ihmisiä, jotka eivät ymmärrä EU-asioista hölkäsen pöläystä ja joilla kestää kauan sisäistää, miten systeemi toimii.
Sama toistuu kaikissa EU-maissa. Viiden vuoden parlamenttikauden aikana valtaan nousee siis keskimäärin kolmen viikon välein porukka poliitikkoja, jotka eivät todellakaan tiedä, mitä ovat tekemässä.
Jopa kokeneet poliitikot, joiden pitäisi olla suunnattoman perehtyneitä EU-asioihin, voivat olla aivan ulalla. Brexit-neuvottelut ovat yhtä sirkusta, kun kukaan Britanniassa ei näytä tietävän, mitä pitäisi tehdä. EU:n pääneuvottelija Michel Barnier ehti jo puuskahtaa, että brittien on nyt selvitettävä itselleen perusasiat ja ryhdyttävä toimeen, sillä hän ei voi neuvotella itsensä kanssa.
Britanniassa on käynnissä demokratian irvikuva. Ihmiset, jotka eivät ymmärrä EU:ta, ovat äänestäneet maan kohtalonkysymyksessä poliitikkoja, jotka eivät ymmärrä EU:ta, perustuen tietoihin toimittajilta, jotka eivät ymmärrä EU:ta.
Niin, vallan vahtikoirat ja demokratian takuumiehet, toimittajat. Monella eurooppalaisella toimittajalla ei ole sen kummempaa käsitystä EU-päätöksenteosta kuin tavallisella äänestäjällä. Tietysti monet ymmärtävät jotakin, jotkut harvat erittäin paljon.
Keskimäärin parhaiten EU-asioihin ovat perehtyneet virkamiehet Brysselissä ja jäsenmaissa. Siis he, jotka eivät ole osa demokraattista prosessia ja joiden valta on sitä suurempi, mitä vähemmän poliitikot, kansalaiset ja toimittajat EU:sta tajuavat.
Se ei välttämättä ole huono juttu, sillä monet kokeneet virkamiehet ovat suunnattoman päteviä työssään, paljon parempia kuin joistakin poliitikoista ikinä tulee. Mutta demokratiaa tällainen viranomaisvalta ei ole, vaan muistuttaa enemmän meritokratiaa.
Syiden etsiminen tietämättömyydelle on hyödyllistä, syyllistäminen turhaa. EU-vaalit eivät ole ainoat, joissa ihmiset äänestävät melko sokkona. Tulevat maakuntavaalit ovat yhtä hähmäiset, vaikka maakuntauudistus on suurin julkisten palveluiden järjestämistä koskeva muutos koko Suomen historiassa.
Riski on, että me suomalaiset äänestämme jokaisen kansalaisen tulevaisuuteen vaikuttavasta valtavasta muutoksesta yhtä sumussa kuin britit äänestivät omastaan. Mitä iloa on demokratiasta, jos kukaan ei tajua mitään?Joo niin Tehdään.
Mutta meistä on edelleen kiva olla tasa-arvoisia Eurooppalasia ja voimme
muuttaa vapaasti sinne euroopan alueelle, missä on parempi.- CzXz
Liittovaltio kirjoitti:
Joo niin Tehdään.
Mutta meistä on edelleen kiva olla tasa-arvoisia Eurooppalasia ja voimme
muuttaa vapaasti sinne euroopan alueelle, missä on parempi.Liittovaltiosta ollaan kaukana , tuskinpa sitä koskaan tuleekaan, vaikka tietämättömiä yritetään sillä säikytellä. Kun yleinen tietotaso on kiistämättä kolumnistin kuvaamalla tasolla, voivat poliitikot luoda vaikka mitä kauhukuvia tyhmimmille kotimaan politiikassa ääniä haaliessaan.
- Liittovaltio.valehtelee
Euroopan Unioni on uhka kansalle, kansallisvaltioille, demokratialle, itsenäisyydelle ja hyvinvoinnille. Todistetusti. Nythän ne on jo kaikki tiedossa. EUnukit röyhkeästi huiputtaa nimet sopimuksiin ja niiden perusteella saadaan sitten siirtää ennen maata ja kansaa hyödyttänyt liiketoiminta, luonnonrikkaudet yms. vähitellen EUnukkien hallitsemaan bisneskenttään. Kansa jää nuolemaan näppejään. Missä ne rahat, hyvinvointi, työpaikat yms. on mitä meille luvattiin, jos äänestämme EU:n puolesta? Lupaukset taisi jäädä pitämättä mitä? Eikä niitä ollutkaan tarkoitus pitää. Tavoitteet oli ihan muualla.
- Esko_Nurmijärveltä
Tähänpä mielisin lisätä: tilu-lilu-lii, tilu-lilu-lii.
EU on parasta mitä suomessa syntynyt on saanut elämässään !
Ette voi tosissanne olla ihan oikeasti ? ?
Vaikka nyt eläkkeellä ollessanne, kuinka kiva on kun saa lähteä Espanjan lämpöön
ja kuka minnekkin EU:ta. Saatte Terveydenhuollon ja ATM:stä saatte rahaa samalla
kurssilla.
Voitte Nauttia edullisista juomista ravintolissa ja voitte nauttia Viinirypäleitä ja
Oliiveja ja kutunjuustoa terassilla tai parvekkeella, vaikka juntti-suomessa olisi
kuinka kylmä tahansa. Moni on varmasti saanut postikortteja tai viestejä
asiasta aina talvisinkin kavereiltaan.
Minä olen ihan oikeasti ja rehellisesti onnellinen näiden ihmisten puolesta jotka ovat
Espanjassa ja kuka missäkin lämpimässä. Osa on eläkkeellä ja osa tekee jotain
hommia ja saa tehdä liiketoimia ja muuta jos tykkää.
Minä ihan oikeasti tahtoisin vetää päähän sellaista ihmistä, joka ei tahdo ihmisille
parasta ja hyvää. Eikö EU ole todellakin ollut hyvä ? ?
Lentoja saa halvalla ja lapset ja lapsenlapset voivat käydä tapaamassa isovanhempiaan
ja samalla oppivat ymmärtämään EU:n merkityksen ihmisille ja näkevät mahdollisuuksia.
EU:n liittovaltio poistaa myös Turhat virkamiehet suomesta ja ottaa vastuun taloudesta.
Siis Te saatte saman talouden, kuin Ruottalaiset ja Saksalaiset ja Ranskalaiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1773523Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K672653Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a272607Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii652199- 1992095
Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan431689Martinan pankkikortti
Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa3571579- 261401
Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,1021378Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii1991371