Ranska ruotsin tilalle peruskouluun!

Emmanuel Macron Ranskan presidentti tulee vierailulle Suomeen. Macron aikoo levittää ranskan opiskelun kaikkiin EU-maihin, kun brexit irroittaa UK:n EU:sta.

Ruotsi joutuu väistymään ranskan tieltä. Tätä voi pitää myönteisenä kehityksenä ja Suomi lähentyy näin EU:ta. Ranskaa osaavat suomalaiset työllistyvät EU:n erii tehtäviin. EU:lla on Suomelle korvamerkittyjä töitä, joissa on erinomainen palkka, työsuhdeasunto ja- auto. Näihin töihin vaaditaan ranskan, mutta ei ruotsin osaamista.

5

110

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oppiojaan

      Tuskinpa niitä työpaikkoja on 50 000 Suomella korvamerkittyinä. Eli mitä järkeä olisi opettaa koko ikäluokalle Ranskaa. Olisi jo aika päästä siihen, että koululaiset saavat opiskella niitä kieliä joita kokee tarvitsevan.

      B-kieli pitäisi saada valita vapaasti seuraavasta valikoimasta (oletus että A-kieli ollut englanti)
      Saksa, Ranska, Espanja, Venäjä, Ruotsi. Näitä pitäisi tarjota jokaisessa kunnassa. Lisäksi kunta voi tarjota muitakin kieliä omien resurssiensa mukaan esim. kiina, japani, italia, jne.

      Kaksi vierasta kieltää riittää varsin hyvin kaikkien tarpeisiin, muu on tarpeetonta.

      Matematiikkaa ja luonnontieteitä tulisi lisätä kouluissa kaikilla opintoasteilla, koskien myös yliopistoja. Humanisteilla tulisi olla pakollisia matematiikan opintoja, johon sisältyisi pääosin talousmatematiikkaa. Yliopiston humanistissa aloilla pakollisen matematiikan osuus voisi olla esim. 10op eli yhden lukuvuoden aikana suoritettava määrä.

      Perus- ja keskiasteelta tulisi poistaa uskonto ja korvata se vuorottelevalla rytmillä seuraavia oppiaineita uskototieto, filosofia, etiikka, logiikka.
      uskontotiedossa tutustuttaisiin eri uskontojen oppijärjestelmiin ja historiaan
      filosofiassa tutustuttaisiin erilaisiin ajatusmalleihin ilman hienoja sivistyssanoja
      etiikassa tutustuttaisiin moraalisiin asioihin eri näkökulmista
      logiikka sisältäisi naivin joukko-opin ja päättelysäännöt sanallisesti

      Historian kursseja voisi vähentää ja tilalle lisää yhteiskuntaoppia ja taloustietoa painottuen matematiikkaan ja lakeihin.

      Näin koulujärjestelmästä tulisi parempi ja hyödyttäisi enemmän kansantaloutta.

      • Ongelma on, että kaikki kunnat eivät pysty tarjoamaan englannin lisäksi, kuin ruotsin.
        Ruotsin opettajat pitävät kynsin hampain suojatyöpaikastaan kiinni.
        Ruotsin opetuksessa voi kerran laatimaansa opetusohjelmaa toteuttaa vuodesta vuoteen.
        Kukaan ei ole kiinnostunut tuloksista, eli ovatko oppilaat valmiit kirjoittamaan yo-kirjoituksissa.


    • hddhfgfgdgdgd

      Ruotsi on nykyään tarpeeton kieli suomalaisille, englanti on paljon tärkeämpi.

    • Afrikan-kieli

      Ranskan kieli on tärkeä kieli, sillä sen kielen avulla pystymme kommunikoimaan Pohjois-Afrikan väestön kanssa.
      Kun Pohjois-Afrikasta tulee pikapuoliin miljoona siirtolaistaa Suomeen, osaamme täällä jo valmiiksi ranskankieltä.

    • Finlandssvenskar

      Ranska on huomattavasti kauniimpi kieli, kui ruotsi. On sivistyneempää puhua ranskaa.
      Ranskan historia ja gastronomia ovat myös mielenkiintoisempia.
      Kaikkien kieli-ihmisten kannattaisi olla hereillä, kun Macron on käymässä. Olisi hyvä selvittää kuinka paljon hän on panostamaan, jos joku kunta ottaisi toiseksi vieraaksi kieleksi ranskan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      90
      5177
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      53
      4066
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2179
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1887
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1795
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1434
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      28
      1250
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1036
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      981
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      980
    Aihe