Yle:n urheilutoimitus ylenkatsoo katsojia!

Isänmaanveli

Yle haastattelee jopa norjalaisia urheilijoita ruotsiksi. He olisivat halunneet puhua englantia. Käännös jäi tönköksi, koska kukaan ei ymmärtänyt mitä puhuivat.
Ingebritsenien hieno sanoma jäi TV-katsojille välittymättä.

Ruotsin seivässensaatio DuPlantis ei suostunut puhumaan ruotsia ja katsojat saivat kuulla hänen hienot tunnelmansa. C-More aina haastattelee englanniksi.
Yle:n urheilutoimitus on jostain syystä suomenruotsalaisten miehittämä.
Bubi Wallenius saati Kaj Kunnas eivät ikinä pystyneet välittämään suomalaisille sitä värikästä suomenkieltä, mitä perinteisesti urheiluselostuksissa on saatu nauttia.
Yle urheiluun on saatava suomea äidinkielenään puhuva toimitus!!

3

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yle:n hallintoneuvoston persujen on tartuttava vakavaan ongelmaan. Urheilun katsojille on tarjottava hyvää mutta myös värikästä suomenkieltä.
      Haastattelut englanniksi, jotta kaikki ymmärtävät.

    • ArmandDuplantis

      Duplantis osaa kaksi sanaa ruotsia. Syntyperäinen jenkki!

      • EnsiVuonnaOsaaJo

        Äiti on ruotsalainen ja poika on aina osannut hiukan ruotsia. Ja koska edustaa nyt Ruotsia, hän yrittää koko ajan aktiivisesti parantaa kielitaitoaan. Ruotsinkielisiä keskustelukumppaneita on joka puolella. Saattaapi olla jotain hyötyä opiskelussakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      216
      4332
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      53
      2807
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      123
      2431
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      100
      2055
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      223
      1962
    6. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      35
      1676
    7. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      36
      1535
    8. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      106
      1438
    9. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      52
      1373
    10. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      57
      1063
    Aihe