Kyllä on nykyaika pähkähullua. Koirille annetaan masennuslääkkeitä ja pameja:
https://yle.fi/uutiset/3-10534669
-miksi pitää tuoda ulkomailta joku kapinen piski tänne?
-miksi se koira pitää jokaisen ottaa, eikö osata elää ilman sitä?
-jos piski ei opi olemaan yksin ja haukkuu sekä ulvoo, eikö se pitäisi viedä saunan taakse ja lopettaa?
Koira on nykyihmisten jumala ja esine, ja yksi ei riitä vaan niitä pitää olla kolme, ei kun neljä... eipäs kun viisi!
Rakille masennuslääkettä ja rauhoittavia, ziisus
7
98
Vastaukset
- hyy65th5645444
-jos piski ei opi olemaan yksin ja haukkuu sekä ulvoo, eikö se pitäisi viedä saunan taakse ja lopettaa?
Ei vaan antaa pois heh, ei kai sitä nyt tappaa tarvitse hyvänen aika sentään.
Fiksumpi ei koiraa hanki ollenkaan tai mitään eläintä jolle ei riitä aikaa.
Kuka pitäisi lastaan kotona 8-10h päiväsaikaan yksin, niin että ei pääse edess vessaan?
Tätä vastaan omalla kohdallani koitan taistella että en voi koiraa hankkia koska se joutuisi olemaan liian kauan omissa oloissaan kotona. En tiedä voisiko tarpeiden hoidon mitenkään järjestä'ä/opettaa koira voisi ne toimittaa wc:ssä jonnekkin laatikkoon, kuka muu niin tekee, ei varmaan niin kukaan. - Koiranvirka
Jotkut yksinäisyydestä kärsivät naiset hankkivat ISOvarusteisen
koiran "seurakoiraksi". - Tilatahto
Kuulin taannoin , että koiralle ei kuulemma saa antaa suolaista lihaa, kuten kinkkua, oho!
- Jacob_Kefraya
Raki on väkevää alkoholijuomaa ja yhteisvaikutus masennuslääkkeiden kanssa voi olla vaarallinen.
- EstinKunHuomasin
Mun persukaveri yritti nuorena syöttää meidän kissalle pamin murentamalla sen sen ruokakuppiin.
onhan se outoa, ainakin kun kuulin näistä ensimmäisen kerran.
MUTTA ehkä nykyään myös ne, voivat huonosti.
eläin ei ole esine tai jumala, vaan elävä olento jota kohdeltava sen mukaisesti, taattava riittävä hoito, ruoka, vesi, ulkoilutus yms.
inhimillistäminen, ja missä suhteessa onkin sitten asia erikseen.- VoiV
Koira hankitaan pitkän ja huolellisen harkinnan jälkeen pentuna.
Ensimmäisen reilu vuoden aikana koira koulutetaan ja sosiaalistetaan ja sen jälkeen se jatkaa aivan mahtavana perheenjäsenenä oloa yli kymmenen vuotta eteenpäin, joskus jopa viisitoista.
Itse olen sitä mieltä, että varsinkaan iäkkäimmistä koirista ei ole kodinvaihtajaksi, puhumattakaan tästä katukoiravillityksestä, että niitä pitää saada.
Koira ei ole ihminen. Koiran voi lopettaa, eikä siinä ole mitään pahaa. Pahaa on kiduttaa koiraa olla antamatta sille turvallinen lauma jossa elää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 666391
- 715818
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1345045- 624035
- 143895
- 383309
- 713093
- 642957
- 792725
- 492027