Kauniainenko Suomen onnellisin kunta?

Lukiolaislikka

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/661b1df1-de3d-4f7c-a522-a7cbe4b9a0c7

Muutama fakta Kauniaisista. Paikka, jossa ei tapahdu mitään. Puliukkoja on ollut Kauniaisten kulahtaneessa keskustassa, jota nyt on hieman kohennettu niin kauan, kuin paikallisten muisti riittää.
Skeittipuistossa dokataanja vedetään ränniin. Kauniaiste ravintolat ovat tunnetusti räkälöitä, joskin jotain parannusta on tapahtunut. Asiakkaat ovat kadonneet.

Kauniaisten julkinen liikenne on sama kuin juna. Bussi ei kulje. Autolla ei pääse läpi keskustan, kuin matelemalla. Junaparkki on aina täynnä, eikä ole varma ehditkö junaa, jos et saa autoa parkkiin.

Kauniaisten koulut ovat surkeita. Lukiot eivät pärjää vertailussa Espoolaisten kanssa, vaikka opiskelijamäärät ovat puolet kilpailijoista. Satsattu raha Kauniaisissa ei näy tuloksissa.

Kauniaisissa ei ole nuorisoa. Opiskelijoille ja nuorille tarkoitettuja vuokra-asuntoja ei saa rakentaa.
Junaradan varteen rakennetuissa asunnoissa tietää, kun stoke tulee ja stoke menee.
Aina jyrisee ja pitkään, kun yöllä tavarajuna menee ohitse.

Taksia ei sumppun saa enää, kun taksiasema on suljettu ja joka puolella on töyssyjä. Neljänkympin rajoitusta näyttää kyltit mennen ja tullen ja välillääkin töyssyjen välissä.

Kauniaisten uimahalli on poreallas ilman poreita. Futis kenttä on ok, mutta ei futaajia.
Jäähallilla voit syödä berliinin munkin ylihintaan, mutta siihen sekin lysti päättyy.
onneksi on slalom rinne jota voisi kutsua finniksi kaupungin siellä.

Aina kun lähdet Kauniaisista mihin tahansa päädyt kuitenkin Espooseen. Päättyykö maailman onnellisimmasta paikasta lähtö epäonnellisempaan Espooseen? Muualle sieltä ei kuitenkaan pääse.

10

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hhhhff

      Joo mutta Kauniaisten puliukotkin on sentään kaksikielisiä

      • suvislainen

        Ja päällä on Armanin puvut.


    • Gädddasta

      Niin, Kauniaisten keskus on todella kulahtaneen näköinen, ei ikinä uskoisi kaupungin olevan Suomen vaurain. Kauniaisten miljonäärit piilottelevatkin ökytaloissaan metsän kätköissä. Kel onni on, se onnen kätkeköön !
      RKP:llä on valtuustossa 16 paikkaa kokoomuksella 13, demareilla 1.
      Lännestä Helsinki-Vantaan kentälle saapuvat koneet ovat laskukiidossaan Kauniaisten kohdalla jo melko matalalla. Muinoin jyrisi aina, nyt koneet ovat jo hiljaisempia.

      • pimeetä

        Vain 1 demaripaikka valtuustossa! Hah! Kuitenkin Kauniaisissa on Työväen Akatemia, historiallinen sosiaalidemokraattien sisäoppilaitos, jossa oppia ovat saaneet demaarien kansanedustajatkin!


      • pimeetä kirjoitti:

        Vain 1 demaripaikka valtuustossa! Hah! Kuitenkin Kauniaisissa on Työväen Akatemia, historiallinen sosiaalidemokraattien sisäoppilaitos, jossa oppia ovat saaneet demaarien kansanedustajatkin!

        Työväen Akatemia oli paha piikki suomenruotsalaisten lihassa aikoinaan. Nykyisin demari on heidän paras renkinsä ja piikansa. Ajatelkaa Paavo Lipposta ja Antti Rinnettä, kuinka he ovat Folktingetissä polvillaan. Tosin Ahtisaari, Halonen, Tuomioja ja Urpilainen ovat samassa putkessa.


      • jottatotuuseiunohdu
        pimeetä kirjoitti:

        Vain 1 demaripaikka valtuustossa! Hah! Kuitenkin Kauniaisissa on Työväen Akatemia, historiallinen sosiaalidemokraattien sisäoppilaitos, jossa oppia ovat saaneet demaarien kansanedustajatkin!

        Vain 1 demaripaikka valtuustossa.

        Nyt minäkin ymmärrän, miksi Kauniainen on Suomen onnellisin kunta.


    • KäsittämätönKunta

      Oliskohan tuo Kaunianen vähän enemmän paratiisi toiselle kun toiselle? Joka tapauksessa, jonkinlainen paratiisisaareke se kuitenkin on ;)

    • Huomauttelija-567

      Ainakin siellä on vähän maahanmuuttajia, ninby ilmiö.

      • Kyllä-pummei-on

        """Ainakin siellä on vähän maahanmuuttajia"""
        Mutta kesällä romanialaisia kerjäläisiä sitäkin enemmän.


    • Yliarvostettu-slummi

      Ekan kosketuksen Kauniaisiin olen saanut jo v 1971, ja se näytti suurinpiirtein samanlaiselta slummilta kuin Jakomäen tai Matinkylän vanha ostari. Kaupat olivat Elantomaisia Varubodeneita jne. Eipä ole lähes viidessäkymmenessä vuodessa imago parantunut juurikaan, jonkun verran rakennettu lisää, mutta perusilme on edelleen ankea ja luotaan työntävä. Kulahtanut olemus.
      Monet Espoon lähiötkin ovat viihtyisämmän näköisiä.

      Tuohon:
      "Junaparkki on aina täynnä, eikä ole varma ehditkö junaa, jos et saa autoa parkkiin."
      On pakko todeta, että toisin kuin ennen kerran tunnissa, junia kulkee sentään noin 15 min välein. Eli luulisi matkalaisen ajoittavan kulkunsa niin, että ehtii löytää parkin ja mennä johonkin junista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      94
      4151
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      26
      2268
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2126
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      101
      1942
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      391
      1732
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      143
      1329
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      100
      1249
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1045
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      956
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      78
      815
    Aihe