Vihervasemmisto

oikeellemenee

Ette pysty mitään asioita hoitamaan piste.

7

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinhänseon

      Oliko tuo nyt jokin uusi asia.

    • Harha-Ahonsisko

      Stadi kasvaa ja kehittyy, kiitos vihreät!!

      • kansankusettaja

        Kukaan politiikko ei pysty kuin kusettamaan n. 69 prosenttia äänioikeuden saaneista, kuulutko joukoon tyhmään joka elättää 200 sirkuspelleä?
        "TALOUSSANOMAT.

        Kommentti: Työttömyysluvut valehtelevat – jo 40 000 ”töissä” ilman palkkaa




        Julkaistu: 22.12.2016 21:17




        Advertisement
        Työttömyystukien varassa työtä tekevät eivät ole työllisiä, kirjoittaa Teemu Muhonen.

        Suomessa oli marraskuun lopussa 330 000 työnhakijaa, kertovat työ- ja elinkeinoministeriön tilastot. Jos luku kuulostaa jonkun mielestä suurelta, totuus työttömien määrästä on vielä karumpi.

        Satojen tuhansien työttömien työnhakijoiden lisäksi noin 130 000 suomalaista oli marraskuussa te-toimistojen ”työllistymistä edistävissä palveluissa”.

        Yli puolet heistä kouluttautui työttömyysetuuksien avulla, mutta lähes 40 000 teki töitä pelkkien tukien varassa. He eivät siis olleet palkkatöissä, mutteivät myöskään olleet virallisten tilastojen mukaan työttömiä.


        Kuntouttava työtoiminta voi olla työtä tai ristikoiden täyttämistä
        Vajaat 40 000 tilastokummajaista ovat viranomaiskielellä ”aktivoituja” työttömiä. Heistä 24 000 on kuntouttavassa työtoiminnassa ja loput työkokeilussa.

        Kuntouttavaan työtoimintaan osallistuva voi tehdä kunnille ja yhdistyksille normaaleja työtehtäviä esimerkiksi kirjastossa, pesulassa tai vanhustentalolla, mutta palkinnoksi hän saa ainoastaan 9 euron päivittäisen kulukorvauksen työttömyystuen päälle."
        Missäs ne politiikoloiset, aivan 3 vuotta nostaa sopetumisrahaa "siittä" et sopeutuu?


      • sillätavallakin

        Niin, helsingissä aurauslumet kipataan mereen. Puhdistamatonta jätevettä menee 52 putkesta mereen. hiilen poltto pölyttää kivasti. Todella suuret kiitokset vihreille


      • sillätavallakin kirjoitti:

        Niin, helsingissä aurauslumet kipataan mereen. Puhdistamatonta jätevettä menee 52 putkesta mereen. hiilen poltto pölyttää kivasti. Todella suuret kiitokset vihreille

        "Niin, helsingissä aurauslumet kipataan mereen. Puhdistamatonta jätevettä menee 52 putkesta mereen. hiilen poltto pölyttää kivasti. Todella suuret kiitokset vihreille "

        Ensin annetaan Venäjälle fyrkkaa että saavat mereen dumpattavan jäteen määrän pienemmäksi.
        Sitten kipataan itse oma paska mereen.

        Kuulostaa ihan Urpilaisen Kreikka-politiikalle :-)


    • "Vihervasemmisto
      Ette pysty mitään asioita hoitamaan piste."

      Vihervasemmiston funktio ei olekkaan tekemisessä, vaan olemisessa.
      Ja toki parempana ihmisenä, roolimallina, leijumisessa.

    • ei-vihreille

      Vihreät vaan tuhoavat kaiken, kuten on nähty.
      Kurjuus ja nälkä on vihreiden tuotantoa.
      Politikot etsivät vaan omaa, ei suomalaisten etuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      179
      1756
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      987
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      94
      874
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      683
    5. 51
      655
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      41
      567
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      523
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      508
    9. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      24
      465
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      192
      464
    Aihe