Suomessa yli 10 000 kielteisen päätöksen saanutta

salttuatietoa

ja heitä ei voida palauttaa Irakiin, koska:

Irak pitää heitä Isiksen taistelijoina, eikä halua ottaa terroristeja takaisin pahaa tekemään.

He jäävät Suomeen laittomiksi maassa oleileviksi ja heidän tukensa loppuu, jolloin heillä ei ole muuta elämisen mahdollisuutta, kuin ryhtyä hankkimaan toimeentuloaan rikollisin toimin!

Miksi tätä ei sanota?

Miksi ei kerrota syitä, miksi Irak ei ota heitä takaisin?

Eihän sille ole muuta syytä kuin se, että Irak pitää heitä vihollisina tai sitten sotilaskarkureina!

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eivoidapalauttaa

      Tottakai Irakilla täytyy olla pätevät perusteet sille, etteivät he ota näitä 'karkulaisia' takaisin maahansa.

      Jos Irak pitäisi heitä kunnon kansalaisina, Irak toivoisi heidän paluutaan!

      Irakilla täytyy siis olla todella vahvat perusteet sille, että he eivät ota heitä takaisin.

      Meille ei vain kerrota tätä tietoa!

    • eiotaei

      Irak pitää heitä turvallisuusriskinä.

      Monilla heillä on lisäksi väärennetyt henkilötiedot; niin että heidän tietojaan ei löydy Irakin väestörekisteristä lainkaan.

      • No jos ei ota, ei Irakin suurlähetystöäkään Helsingissä tarvita menkööt muualle edustelemaan.
        Että silleen.


    • Gädddasta

      Totta on tietysti, että Suomessa on tuhansittain laittomasti maassa olijoita. Heidän tukensa tuskin loppuu, sillä Suomenmaassa hyysääjiä riittää.
      Laki ei ole kuitenkaan kaikille sama, jos ´turvapaikanhakijana´ Suomeen tullut ei poistu kielteisen päätöksen jälkeen maasta, vaan jää tänne laittomasti, niin viranomaiset vain levittelevät käsiään.
      Mutta, jos vaikka Venäjän kansalainen ylittää päivälläkään viisumiin verkityn voimassaolon, niin poliisi/rajavartiosto sakottaa tällaista ulkomaalaisrikkomuksesta ja kiikuttaa heti Vaalimaalle maasta poistamista varten.

      185 §
      Ulkomaalaisrikkomus

      Ulkomaalainen, joka tahallaan

      1) oleskelee maassa ilman vaadittavaa matkustusasiakirjaa, viisumia tai oleskelulupaa....

      on tuomittava ulkomaalaisrikkomuksesta sakkoon.

    • hiihtäjä47

      Voihan ne viedä atrian makkaratehtaalle,niistä voi tehdä sylttyä ja makkaraa ja erityisesti kielimakkaraa ,kymmenestätuhannesta kielestä tulee paljon makkaraa ja sitten korvat voisi kuivata koirille,sillä koira tykkää korvista ja suolista makkaranpäällystää ja loput jauhelihaksi ja luista voisi keittää saippuaa,eikös olekkin hyviä ehdotuksia

    • GiniJunnila

      Palautetaan ne takaisin Ruotsiin, mistä tulivatkin.

    • Kyllätoimii

      Ainut keino taitaa olla se että laittaa ne jonkin näköisille lautoille ja hinata Suomenlahdelle kesällä,melomalla ne on välimerelläkin tulleet,Viroon oli vissiin 80 km matkaa joten sinne tynnyrilautoilla

    • kysykää

      11-15 hallituksen ministereiltä miksi ovat täällä.
      Miksi Ruotsi valikoi tänne tulevat.
      "#Ruotsin valtio kustansi irakilaissotilaille ilmaiset junaliput Luulajaan, josta heille järjestettiin ilmaiset 
      bussikuljetukset Tornioon matkahuoltoon.#"

      • mitensemenikään

        Eikös se joku ministeri lupaillut hoitaa Irakin kanssa nämä palautusasiat kuntoon. Unohtuiko koko asia.


    • Muutamalle Irakilaiselle korkeantason viranomaiselle kunnon lahjus, niin alkaa homma pelittään. Voi olla, että lähettävät jopa oman lentokoneen hakemaan palautettavat.

    • ottaakoSoomi

      Irak ei kaipaa yhtäkään terroristiä enää lisää täältä Suomesta..

      Heillä on niitä ihan tarpeeksi vielä itsellään, lähettäisivät nekin mielellään Suomeen ..

    • jonnekin

      Eikö heitä voisi palauttaa Venäjälle ..

      Annetaan passit ja viisumit ja viedään Venäjän rajalle .. siitä käykööt yli ..

    • sotilaskarkureita

      Jos nuoret miehet lähtevät pakoon, etteivät joutuisi ajamaan miehittäjää Isistä pois maasta, niin kai heitä pidetään Irakissa sotilaskarkureina.

      Mitä sotalain mukaan tehdään sotilaskarkureille?

      Isis oli miehittänyt ison osan Irakin pohjoisosia, kun nämä nuoret miehet lähtivät maasta käpälämäkeen!! Maa oli siis sodassa taistelemassa miehittäjää vastaan!

      Mitä Suomi teki sodan aikana sotilaskarkureille? Heidät teloitettiin joukkojen edessä!

      Mitä pitäisi odottaa, että Irak tekisi sotilaskarkureille? Toivottaisi heidät tervetulleiksi?

    • se-32

      Tuupataan sakki vain rajojen ulkopuolelle siitä kohtaa, mistä tulivatkin. Ja hakekoot "loisimispaikkaa" sieltä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1179
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      327
      659
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      576
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe