Tämä on sekä PS:lle että mamujen puolustajille. Miksi jauhatte mamuista ja taloudesta kun meillä on käsillä hyönteiskato ja ylikansoitus jonka seurauksena puhdasta luontoa on aina vaan vähemmän? Ettekö te tajua että tällä menolla teidän lapsenlapsilla ei ole metsiä kun he saavuttavat eläkeiän, ja ne vähät luonnot, niissä ei tule olemaan läheskään sitä määrää eläimiä mitä nyt.
Ettekö te tajua ettei päättäjät voi tehdä paljoa luontoasioissa teidän puolesta? Luomua pitäisi suosia koska se ei tuhoa ympäröivää luontoa koska ei ole hyönteismyrkkyjä ym..
Jos omistaa pihan niin voi nurmikon sijaan pistää sen täyteen marjapuskia ja omenapuita jos on etelässä. Ja miksi helvetissä pitää olla auto kaupungissa?
Jos kaikki maailmassa aattelee että "kyllä joku muu" niin ollaan kusessa. Kantakaa oma vastuu oikeasti tärkeistä asioista.
Miksi piitataan mamuista muttei luonnosta?
16
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ei voi tollasta soopaa pakon kommentoida, vain pari juttua. Hoidettu metsä kasvaa joka vuosi Lappia lukuunottamatta n. 9 kuutiometriä/vuosi. Eläimien väheneminen on vääjäämätöntä, tolkuton määrä petoja syö ne heikommat, kuten nyt uutisissa kerrottiin merikotkien tuhovaikutuksesta.
- Anonyymi
Jäi pois hehtaaria kohti.
- Anonyymi
Taidat olla propagandan uhri. Puuta on metsissä enemmän kuin koskaan ja lisää tulee kiihtyvällä tahdilla kiitos co kakosen
- Anonyymi
Paljonko on vanhoja metsiä ja aarnialueita? Vaikea uskoa että vaikka suot ja pellot on metsitetty olisi puuta olisi nyt enemmän kuin koskaan. Itsellä mikronäkemys lähes 50 vuoden ajalta tietyn itäsuomalaisen kylän metsistä ja voin todeta ettei koskaan ole ollut näin paljon hakattuja metsiä. Saman näkemyksen jakaa muutkin kyläläiset. Luulen että metsien ja puunmäärissä valehdellaan.
- Anonyymi
80% luonnon varoista käyttää jenkit, eikä ne piittaa ilmastosta pätkääkään, kauppapakotteet yms # jenkeille, elleivät tottele muiden maiden ilmasto ohjelmaa.
- Anonyymi
ympäri maapalloa ravaavat luontoa ryöstelemässä, onko paskempaa ja ahneempaa, ja ilmastosta piittaamatonta maata vielä maapallolla nähty. :P
- Anonyymi
Metsien tilan tietävät asiantuntijat paremmin, kuin vouhottavat vailla riittävää tietoa. Merien tilanne on paha, joten kaikki tarmo sen sotkun selvittämiseen, mitä muovit ovat reilun 100 v aikana aiheuttaneet. Luonnossa on varsinkin suurpetoja enemmän!on kuin sataan vuoteen. Puuta kasvaa enemmän kuin pitkään aikaan. Vieraslajikkeuta on niityllä ja pihoissa liikaa. Elikkä eka asia on vesistöt muovista vapaaksi ja muovilla roskasminen pois. Ollaan jo pitkällä.
- Anonyymi
"Metsien tilan tietävät asiantuntijat"
Jotka ovat puuteollisuuden talutushihnassa. - Anonyymi
Suomen luonnossa on ollut suurpetoja yhtä paljon 1760-luvulla kuin nyt. Silloin saatiin Ruotsin kuninkaalta ruutiaseita petojen hävittämiseksi. Saataisiko nyt jos pyydettäisiin?
- Anonyymi
"Vieraslaji(ke)" on sitä paitsi käsitteenä järjetön, luonto on aina muuttunut, lajeja siirtynyt ja kuollut välillä enemmän ja toisinaan todella rankastikin. Maapallon olosuhteet ovat muuttuneet rajusti jo ennen kuin merestä noustiin ja koko ajan sen jälkeen.
Ihmisen näkeminen jotenkin erilaisena ja luontoa suojelevana tilanteen pysäyttäjänä on paitsi täysin mahdotonta myös lähinnä uskontoon verrattava, aivan järjetön tavoite. Sen propagoinnissa on kyse vain yksien omaneduntavoittelijoiden väiistävetämisenä, mihin heikot ja tyhmät sielut (?!) lähtevät mukaan. - Anonyymi
Itse olen PS:n vankkumaton kannattaja, mutta kannatan kyllä AP:n asioita. Itseäni on alkanut häiritsemään hirveästi muovin tuhlaaminen, jota pyrin omalta kohdaltani vähentämään minimiin.
Esim. kaikki ruokakaupan punnituspussit pyrin käyttämään roskapusseina. En sido niitä kiinni. Muovipussit käytän viimeiseen asti, kunnes kahvat ei kestä enää jne. Kaikissa pikkuasioissa voi säästää yllättävän paljon muovia.
Huomasin myös että Ruohonjuuressa voi täyttää pesuaineita omaan pulloon. Ei kerry turhia muovipulloja 🤔- Anonyymi
Lisään vielä ettei kaikissa kaupoissa ole ikävä kyllä biopusseja kasviksille. Esim.Lidlissä. Sokoksella kyllä on.
- Anonyymi
Suomessa on maailman suurin energiakäyttö ja jätekäyttö koska on kylmä ja kaivoksia. Tällaiseen ympäristöön sosiaalitapausten tuominen etelästä on luonon murhaamista kulutuksella ja luonnon vastaista. Lisäksi laittomien suomalaisten päästäminen maahan on lain vastaista jos ei muun niin luonnonlain. Suomalaiset hyökkäävät murtaen mummon naaman https://vimeo.com/291922095 Eli muistakaa tämä(kin) kun käytte äänestämässä. 11.5. Halla-aho pitää lauantaina 12.00 alkaen poliittisen tilannekatsauksen SuomenUutiset suorana
- Anonyymi
Suomeen pitää saada kansallissosialistinen näkemys luontoon.
- Anonyymi
Suurin ympäristörikos on tuoda afrikkalaisia pohjoiseen. Tämä rikos myös kasvaa korkoa sukupolvi sukupolvelta.
Mottoni on: aloita itsestäsi, ole esimerkki.
Vihreiden pj kertoi tänään vaalihaastattelussa, että EU on hyvä mm siksi, että muoviset mehupillit kiellettiin. "Muoviset mehupillit kiellettiin" kyllä hymyilytti.
Montako niittykukkapommia olet maastoon viskonut, montako ötökkäbaaria laittanut roikkumaan, entä jätätkö tuotteen ostamatta, jos se on tuotettu ja tuotu Kiinasta, entä ostatko muovikääreisiä tavaroita? Ostatko keinoikuituisen muovivillamaton ja muoviset juoksutrikoot? Entä muoviset juoksukengät ja kuinka usein? Nostatko roskan maasta?
Mitä sinä tiedät hampusta? Suosittelen Instagram-sivustoa ja hakusanaksi #hemp
Tiesitkö, että hampusta voi valmistaa muovinkaltaista maatuvaa elintarvikepakkausmateriaalia?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1845131Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813666Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers83413SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt613127SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun363101SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412316Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1042275Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?302142Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762110Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059