lehmän lihan ja maidon karttamisen haitat luonnolle.

Anonyymi

En ymmärrä miksi ei puhuta mitä hyvää lehmät tekee luonnolle. Joka paikassa puhutaan metaanipieruista yms.
* Missään ei kerrota ötököistä jotka tarvitsevat lehmän lantakasoja pellolla. mm sittisontiaiset.
* Ei kerrota että pääskysiä on sielä missä on lehmätiloja. Tilojen vähentyessä vähenee pääskytkin.
* Lopuksi pahin. Luonnon monimuotoisuus kärsii. Ei vaan laitumien vähetessä vaan suomessa ei ole lehmän lisäksi kovinkaan paljoo muita heinän syöjiä. Heinäpellot on monilajisia peltoja. Mm timotei, monet nadat , raiheinät ja apilat typpivarastoineen yms. Jos ei ole lehmiä, ei ole muuta kun viljapeltoja. ne ovat vaan kauraa. Vaan ohraa. yhden viljelykasvin peltoja. Ne muuten lopettavat yhteyttämisenkin (eli hiilenkäytön) jo elokuun alussa kun kasvusto kellastuu. Heinät käyttää sitä pakkasiin asti. toki vähemmän ilman kylmetessä.
Hevoset ja lampaat syövät heinää myös, mutta siinä ei oo apiloita jotka kuivuu hitaasti.
Erään pohjalaasen emännän mietteitä.

6

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos ei ole lehmiä ei ole myöskään vihreitä nurmipeltoja. Ei kiuruja, kuoveja, kottaraisia, pääskysiä...

    • Anonyymi

      Lehmistä ei ole haittaa luonnolle sen enempää,kuin muistakaan eläimistä poislukien Kaupunkilaisihmiset joiden "paskaa" pukataan suoraan vesistöön!

      • Mutta jospa tuo nautakarjan vihaaminen johtuukin tästä uudesta kultturisesta rikkaudesta, jossa lampaat ovat se ainoa oikea ja hyväksyttävä laji?

        Eihän maahan, jossa on suuria sikaloita , sianlihaa kaupoissa ja naudat laitumella tuottamassa maitotaloustuotteita, voi mitenkään kotoutua.


    • Anonyymi

      onhan lehmien olemassaolo ihan yhtä oikeutettua mitä ihmistenkin,turhaa tänne haittamaahanmuuttoa ottaa mikäli ei kyetä pitämään maatalouttakaan eikä tuotantoeläimiä suomessa.

    • Anonyymi

      Mitä vähemmän me syömme naudan lihaa , sitä enemmän me syömme tonnikalaa. Sehän häviää meristä seuraavaksi. Vihreet ei ole vielä tajunneet , kuinka hyvä asia on sian ja naudan lihan syönti. Sehän on suuri ekoteko.

    • Anonyymi

      Ruis on out
      Riisi on in
      Puolukka on out
      Goji marja on in
      Lehmän maito on out
      Soija maito on in
      Silakka on out
      Tonnikala on in
      Kotimaan matkailu on out
      Kaukolomat on in
      Peruna on out
      Bataatti on in
      Hanavesi on out
      Kookosvesi on in
      Näin me vihreissä ollaan nämä asiat ajateltu

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4936
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2249
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      2079
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      202
      2013
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      183
      1631
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      304
      1569
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      212
      1314
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      88
      1239
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      207
      1192
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1184
    Aihe