Presidentti Tarja Halosen mielestä koronasta ovat selvinneet paremmin sellaiset maat, joissa naisilla on vahva asema ja joissa vielä on ollut naisjohtaja.
– Meidän läntinen naapurimaamme Ruotsi ei näytä pärjäävän tässä tarkastelussa kovin hyvin, mutta siellä ovat miehet johdossa.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006595382.html
Miehiä saa mitätöidä ja halventaa naisia ei
32
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Punanoita teki koronastakin sukupuolikysymyksen vaikka
on olevinaan tasa-arvon kannattaja.- Anonyymi
Mitä välii mitä vanha väkäleuka akka horisee. Koronatartunta on vaikuttanut aivoihin.Kummasti se vaan tarttui Tawjaan Suomessa.
- Anonyymi
Suomellako meni hyvin kun akkavalta on.
Tässä maassa olaisiin noiden ämmien mukaan menty täysin ruotsin tavalla, eli ei olisi tehty mitään koronan leviämisen estämiseksi.
Persut oppositiossa piti mekkalaa ja sai rajoitukset marisijan hallituksen pääkoppiin iskostettua. - Anonyymi
Afrikan valtioissa tuo korona ei vielä oikein jyllää, sielläkin taitaa olla naisten asema vahva?
Ei virallisten tietojen mukaan Venäjällä, Kiinassa, Lähi-idässä, Aasiassakaan..
Oliko ex-pressalla tarkoitus vain pilkata, Ruotsia, Ranskaa, Italiaa, Espanjaa..
Lisätä sukupuolten välistä kahtiajakoa; naiset parempia kuin miehet kilpailua?
Olisi odottanut korona-viruksen toisen aallon ja vielä kolmannenkin menevän ohi ennenkuin alkaa kommentoida mitään.Odottanut että taloudelliset vaikutukset, mitkä tulevat Suomeen aina jälkijunassa olisi jo kohadattu.
Tarkoituksen hakuista ja kansaa manipuloivaa toimittajien tuoda jatkuvasti Halosen feministi vasemmistolaisia kommentteja ja haastatteluja julkisuuteen. Samaan aikaan hyökätä istuvan presidentin järkeviin kommentteihin ja suitsia niitä. - Anonyymi
Haloska ei tajunnut, tai halunnut nähdä sitä faktaa, mitä monikulttuurisempi maa, sitä pahemmin siellä korona riehuu, kuten myös rikollisuus ja kaikenlainen levottomuus.
- Anonyymi
Eihän Halonen ole koskaan ollut oikeassa, lausunnot ja mielipiteet täysin perseestä.
- Anonyymi
Osa vaan suoristella Putinin"solmiota",sai mirrin palkaksi.
- Anonyymi
Belgiassa riehuu pahiten, siellä on naisjohto. Naisjohtoiset maat ovat selvinneet paremmin koska asukastiheys on väljempi kuin miesjohtoisissa maissa tai Belgiassa. Tämä Halonen on täysin tärähtänyt mielipiteiltään.
- Anonyymi
Hah. Katkeraa, katkeraa. Persumiehet vinkumassa taas kun idolinsa Putin ja Trump ovat sössineet koronan kanssa kun taas monet naisten johtamat valtiot ovat selvinneet paljon paremmin.
- Anonyymi
No mikä maa on asukasluvultaan vastaava kuin Usa ja tai Venäjä ja jossa on naisjohto?
- Anonyymi
Femakko raivostuu aina, kun joku kertoo sille faktat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Femakko raivostuu aina, kun joku kertoo sille faktat.
Joo heti alkaa persuttelu suu vaahdossa. On niitä muitakin miehiä kuin persuja, joita tuo punakko myös alentaa. Feministit eivät ole kovin tervettä porukkaa.
- Anonyymi
Femakolla menee heti herneet aivoihin asti kun kerrotaan totuus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Femakolla menee heti herneet aivoihin asti kun kerrotaan totuus.
Ihan kuin tässäkin ketjussa ne herneet olisi mennyt miehiltä ;)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Femakolla menee heti herneet aivoihin asti kun kerrotaan totuus.
Mihin aivoihin?
- Anonyymi
Oliskohan kyse siitäkin, että naiset ottaa nopeammin huomioon puhtaudesta huolehtimisen, kuin miehet. Tieto käsienpesusta ja etäisyyden pitäminen toisiin ihmisiin uppoaa naisiin helpommin. Siivous ja desinfiointikin sujuu naisilta paremmin, kuin miehiltä. Nainen huolehtii tuollaiset asiat perhekohtaisestikin.
Meillä Suomessa naiset on fiksuja näissä terveyteen liittyvissä asioissa!- Anonyymi
Maan terveysviranomaiset ohjeistaa, ei politiikot.
- Anonyymi
Tarja Halonen ei ole ihan väärässä.
- Anonyymi
Romaneistako?
- Anonyymi
No sillä ei ole tekemistä sukupuolen kanssa. Jäätelö ei aiheuta hukkumiskuolemia, nääs jos tiedät tämä vertauskuvan valheellisista rinnastuksista.
- Anonyymi
Tarska ylisti aikoinaan myös globalisaatiota. No nyt nähdään Suomessa mitä se käytännössä tarkoittaa. Suomalaiset köyhtyvät ja rikkaat senkun rikastuvat ja elintasokuilu kasvaa Suomessakin räjähdysmäisesti.
Tarska oli jo silloin pressana uusliberalisti ja pelkkä piilokommari joka halusi vain kalifiksi kalifin paikalle, sellaisia ne vasuritkin ovat. - Anonyymi
Yksi lysti mitä se pääsiäis-trulli selvittää!
- Anonyymi
Nais oletettu Halonen taas aukoo kitaansa.
- Anonyymi
Persut eivät kestä minkäänlaista kritiikkiä, eivät edes selvää totuutta. Heti alkaa valtava öyhötys ja uhriutuminen.
- Anonyymi
Vanha viidakon sanonta: Aina jos persu suivaantuu Tarja Halosen sanomisista, on hän sanonut jotain oikein.
- Anonyymi
Siinä tuli taas täyslaidallinen nykypäivän feminismiä.
- Anonyymi
Ruotsia saa ja pitääkin arvostelle olipa mikä tahansa asia kyseessä, jonninjoutuva turhake maa.
- Anonyymi
Medialle on tullut tavaksi tukkia presidentin suuta. Nyt olisi hyvä hetki antaa neuvoja Tartsalle. Sammakoita ei pidä päästää suusta.
- Anonyymi
Plop,plop,plop,..pusu..Macrooon,prinssi!
Miten tästä Halosen kommentista on pääteltävissä, että miehiä 'saa' halventaa ja mitätöidä, mutta naisia 'ei saa'?
- Anonyymi
Marin kiitteli Twitterissä kaikkia naisia. Ei sitten kiittänyt tuoretta aviomiestään, kun on tuollaisen itseänsä täynnä olevan eukon huolinut. Raha varmaan syynä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2084545Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1023294Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881797Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va131407Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181346Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20241253Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2561180- 521168
Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101141- 551069