Jokainen jolla on yhtään maalaisjärkeä, näkee että eihän hallituksen hommista näytä tulevan mitään. Yksi tyttö puhuu yhtä, toinen tyttö tulee seuraavana päivänä kertoon, että ei tällaisesta oltu sovittu jne.
Nyt Kulmuni avautui ja sanoi, että "Emme hyväksy uusia polttoaineiden kiristyksiä", joita siis vihreät vaatii. Keskustajohtajan mukaan tuista puhuminen on ’suorastaan irvokasta’.
KD:n Essayhjah sanookin hyvin, että ”Huldahuoleton meno jatkuu Sanna Marinin hallituksessa”. Hän kritisoi hallituksen valtiovarainministeriön budjettiesityksen pohjaa.
Essayah arvostelee sitä, että julkisen puolen menonlisäykset kasvattavat velkaantumista, samalla asumisen kulut kasvavat ja palkansaajien sosiaaliturvamaksut nousevat.
Minkälaiset silmälaput pitää olla silmillä, että voi vielä tähän hallitukseen uskoa?
Eripuraa, eripuraa, eripuraa, sitä on tyttöhallituksen touhut
25
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kepun pitää lähteä hallituksesta.
- Anonyymi
Tuskin lähtee.
- Anonyymi
Miten kun minä en ole nähnyt mitään eripuraa? Onko tämä jonkun toive, että sitä olisi?
Mahtavasti Marin selitti yksinkertaisimmille, missä mennään. Kun meillä on tarpeeksi tyhmää porukkaa ja eivät tajua mitään lainsäädännöstä tai parlamentin tavoista, niin joutuu vääntämään rautalangasta.
Hallitus tekee sen mikä on sen toimivallassa, ei muuta.
Minkähän sille voi jos meillä on tätä suomimiesporukkaa jolle pitää asiat selittää sata kertaa, eikä se tunnu menevän sittenkään perille?
- Anonyymi
Hallitus ei vaan osaa.
- Anonyymi
Väittää porvari.
- Anonyymi
Kepu Sipilän porvarihallitus (kepu, kokoomus ja persut) tyri kaiken mihin ryhtyi kuten esim. taksiuudistus jota Marinin hallitus on joutunut korjailemaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kepu Sipilän porvarihallitus (kepu, kokoomus ja persut) tyri kaiken mihin ryhtyi kuten esim. taksiuudistus jota Marinin hallitus on joutunut korjailemaan.
No taksiuudistusta korjaillessa sittten vissiin onnistuivat upottamaan koko suomilaivan! :D Kukaan ei muistanut tähystää jäävuoria tai ohjata ruorista.
Kyllä tyhmempikin näkee, että sipilän hallituksen virheet ovat kärpäsen kakkoja tämän hallituksen katastrofaalisiin mokiin verrattuna. Ovat onnistuneet tuhlaamaan yhdessä vuodessa yhtä paljon rahaa hukkaan, kuin 10 edellistä hallitusta yhteensä! Järjetöntä! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No taksiuudistusta korjaillessa sittten vissiin onnistuivat upottamaan koko suomilaivan! :D Kukaan ei muistanut tähystää jäävuoria tai ohjata ruorista.
Kyllä tyhmempikin näkee, että sipilän hallituksen virheet ovat kärpäsen kakkoja tämän hallituksen katastrofaalisiin mokiin verrattuna. Ovat onnistuneet tuhlaamaan yhdessä vuodessa yhtä paljon rahaa hukkaan, kuin 10 edellistä hallitusta yhteensä! Järjetöntä!Porvari taas puolustamassa laiken mihin ryhtyi tyrinyttä kepu Sipilän porvarihallaistusta (kepu, kokoomus ja persut). Turha porvarin inttää ja haukkua Marinin hallitusta joka on hoitanut vaikeaa koronakriisiä mallikkaasti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Väittää porvari.
Minä muuten tiedän vasemmistolaisenkin, joka ei ole tyytyväinen hallitukseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Porvari taas puolustamassa laiken mihin ryhtyi tyrinyttä kepu Sipilän porvarihallaistusta (kepu, kokoomus ja persut). Turha porvarin inttää ja haukkua Marinin hallitusta joka on hoitanut vaikeaa koronakriisiä mallikkaasti.
Oletkos sinä sitten kommari, jos kaikki muut ovat porvareita? Marinkin on todellisuudessa porvari.
- Anonyymi
Valmista ei tule, vaikka neuvotellaan viikko tolkulla yötä myöden.
Pääministerin vastaus, tarkastellaan ja mietitään, keskustellaan jne... - Anonyymi
Kun ilmoitetaan että kello sejase annetaan lausunto päätöksestä, niin ovi pysyy kiinni jopa tunteja, kun siellä "neuvotellaan" ankarasti. Lopulta ovesta hiihtää tapelleen ja itketetyn näköistä porukkaa jotakin sopertelemaan. Kun ei oikeasti ole mitään sanottavaa, niin sanotaan että tilannetta seurataan herkällä korvalla ja asiaa tutkii valiokunta. Että toimenpiteitä voidaan tehdä OIKEAAN paikkaan OIKEA-aikaisesti ja OIKEA-suuruisesti, OIKEA oink oink oink...
Hauska farssi, mutta liian iso budjetti.- Anonyymi
Muistatteko kun Soini kertoi että hänenkin hallituksessa saadaan itkupotkuraivareita.
Kun kasvatetaan itkupotkulapsia niin niistä kasvaa itkupotkuaikuisia. - Anonyymi
Tuskin porvarihallitus (kepu, kokoomus ja persut) pystyisi parempaan nykyisessä koronakriisissä joten turha porvarien ilkkua Marinin hallitukselle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskin porvarihallitus (kepu, kokoomus ja persut) pystyisi parempaan nykyisessä koronakriisissä joten turha porvarien ilkkua Marinin hallitukselle.
Marinin hallituksella on koronakriisissä vain se etu porvarihallitukseen verraten, että kehoittaessaan kansaa käsienpesuun ja turvaväleihin, tottelevat sitä erityisesti porvarit siksi koska ymmärtävät kehoituksen ja sen mielekkyyden. Vasemmistolaisista tottelee varmasti ainakin osa, koska vasemmistolainen johtaja näin määrää. Ymmärsivät siihen syytä tai eivät.
Persuhallituksen kohdalla tilanne olisi vaikeampi. Persut edelleenkin tottelisivat kehoitusta, mutta muut puolueet vasemmistolaiset etunenässä olisivat innolla demonstroimassa että hehän eivät persun kehoituksia noudata. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskin porvarihallitus (kepu, kokoomus ja persut) pystyisi parempaan nykyisessä koronakriisissä joten turha porvarien ilkkua Marinin hallitukselle.
Eihän kyse ole muusta kuin yhteisymmärryksestä. Sitä vaaditaan 5 miljoonalta suomalaiselta mutta se ei onnistu 5 ministeriltä?
Jos ministeriksi otetaan taudinlevittämisen kannattajia niin eikö se arvomaailma ollut tiedossa kun heidät valittiin ministereiksi?
Jos ministeriksi otetaan terroristien kerääjiä niin olihan sekin arvomaailma tiedossa ennen kuin heidät siihen työhän valittiin.
Jos siis valitaan alunperin terrorin ja tautien levityksen kannattajia niin miksi siitä tapellaan jälkeenpäin? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskin porvarihallitus (kepu, kokoomus ja persut) pystyisi parempaan nykyisessä koronakriisissä joten turha porvarien ilkkua Marinin hallitukselle.
Hallituksen tyttöjen välit ovat myrkyttyneet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hallituksen tyttöjen välit ovat myrkyttyneet.
Kissa tappelua.
- Anonyymi
Ihra Kiuru sotkee kaiken mihin puuttuu.
Hallituksessa ei ole yhtäkään lasta.
Joo, jos on hiljattain alkanut seurata politiikkaa, niin vaikuttaahan se varmaan vähän kaoottiselta. Mutta sellaista se on. Hallitus muodostetaan neuvottelemalla, joskus tiukastikin, koska eri puolueilla on erilaiset tavoitteet. Lopputulos on kompromissi, eivätkä ne tavoitteet ja painotukset taianomaisesti hallituskauden aikana muutu identtisiksi. Se on hyvä se.
Siitä seuraa, että päätöksistä joudutaan välillä keskustelemaan pitkään, eripuraa syntyy, lausutaan kiivaitakin kommentteja. Tällä tavoin toimien kuitenkin tulee huomioitua useampi näkökulma kuin silloin, jos hallituspuolueet ovat sulassa sovussa ja kauniissa harmoniassa kaikesta samaa mieltä.
Toivottavasti jatkossakin, hallituksen kokoonpanosta riippumatta, kuullaan eriäviä mielipiteitä.- Anonyymi
Nuoria kokemattomia tyttöjä siellä on.
- Anonyymi
Niin paitsi jos on kiire niin päätökset tarvitaan heti eikä mukavan polemiikin jälkeen.
Eikö tämä asia ole ollut tiedossa jo puolivuotta?
Mitä jos tulisi sota? Sitäkin kai mietittäisiin ensin rakentavissa neuvotteluissa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin paitsi jos on kiire niin päätökset tarvitaan heti eikä mukavan polemiikin jälkeen.
Eikö tämä asia ole ollut tiedossa jo puolivuotta?
Mitä jos tulisi sota? Sitäkin kai mietittäisiin ensin rakentavissa neuvotteluissa?Niin, mitähän tytöt silloin tekisivät?
- Anonyymi
No sitä näyttää olevan.
- Anonyymi
Hei Sanna. Fanitan sinua niin paljon.
https://www.youtube.com/watch?v=ZKRUJQHwcDo
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4881815Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3781537Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641358Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H161335- 100925
- 51899
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19876Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15751Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?65746Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka7732