"Kun vasemmisto tukee islamisteja, se ampuu itseään jalkaan"

Anonyymi

sanoo Suomeen muuttanut pilapiirtäjä, iranilainen Kianoush Ramezani Voima-lehden haastattelussa.

"Ramezania turhauttaa erityisesti sanan ”islamofobia” väärinkäyttö: jos arvostelee islamismia, islamistit syyttävät islamofobiasta. Ramezanin mukaan islamismia pitää arvostella ankarasti, ja varsinkin ihmisoikeusaktivistien pitäisi olla hereillä.

”Euroopassa on pitkään puhuttu ihmisoikeuksista ja sananvapaudesta. Kuitenkin islamistit käyttävät nimenomaan näitä vapauksia hyväkseen saaden aikaan enemmän rajoituksia”, muistuttaa Ramezani, ja kertoo miten herkästi islamistit syyttävät eurooppalaista rasistiksi, jos tämä kritisoi esimerkiksi arabimaiden naisten huonoa kohtelua. ”Ja erityisesti naisten elämää rajoitetaan. Heidän oikeuksiaan poljetaan.”

Eräs rajoitus on tiukka poliittinen pukeutumiskoodi. Naisten hiukset peittävät huivit tai mustat koko vartalon ja kasvot peittävät kaavut ovat islamistisen politiikan normeja. ”Ne eivät kuulu kulttuuriin eikä uskontoon. Ne ovat alistamisen tunnusmerkkejä”, Ramezani painottaa.

12

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja niin se muuten tukee.

      • Anonyymi

        Ja mikä hassua, myös "naisten oikeuksia" ajavat "naisasiasiaihmiset" eli feministit. Nämähän ovat ihan lääpällään islamiin.


    • Ramezani tuo esiin tärkeän asian, ei ensimmäisenä tai ainoana, mutta tätä on hyvä pitää esillä. On kuitenkin hyvä myös tiedostaa, millaisessa diskurssissa islamismia voidaan tai ei voida kritisoida. Mainittu islamofobia on osaltaan rampauttanut mahdollisuuksia kritisoida islamismia. Kun kaikki muslimit saavat leiman otsaansa, ihmisoikeuskysymykseksi helposti nousee niiden muslimien asema, jotka eivät ole islamisteja. Tämä vaikeuttaa todellisten islamistien kritisointia ja keskustelu junnaa paikallaan. Ongelma on siten olemassa myös siihen suuntaan kuin Ramezani mainitsee; pelkästään ääri-islamia kritisoivan ei tule saada islamofoobikon leimaa.

      Tästä onkin syytä ottaa koppi vähän jokaisen jollain tasolla keskusteluun osallistuvan. Mikäli todella näkee radikaalin islamismin ongelmana, ei kannata omalta osaltaan vaikeuttaa keskustelua joko pyrkimällä tekemään puheissaan kaikista muslimeista ääriajattelijoita, tai toisaalta pyrkimällä kaunistelemaan kaikkien muslimien toimia.

      • Anonyymi

        Jopa fiksuimmat muslimit ovat sanoneet, että mitään islamofobiaa ei ole olemassa. Taisi myös Seida Sohrabi sanoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jopa fiksuimmat muslimit ovat sanoneet, että mitään islamofobiaa ei ole olemassa. Taisi myös Seida Sohrabi sanoa.

        Urbaani on nuori ja naiivi.


    • Anonyymi

      Vasemmistossa on nimenomaan se ajatusharha, että vedottuaan siihen etteivät kaikki muslimit ole islamisteja, tulkitsee vasemmistolainen myös kaiken islamismin arvostelemisen olevan kaikkiin muslimeihin kohdistuvaa.

      • Anonyymi

        Hyvä kommentti!


    • Anonyymi

      Faktaa on että vasemmistossa ja vihreissä tykätään muslimeista.

    • Anonyymi

      Johan Koivisto ampui koipeensa inkeriläisillä. Siinä nyt SDP yrittää rimpuilla kokkareita pienempänä puolueena.

      • Anonyymi

        Johan Koivisto ampui koipeensa inkeriläisillä. Siinä nyt SDP yrittää rimpuilla kokkareita pienempänä puolueena.

        Mikkä vika on Inkeriläisissä? He ovat Kristittyjä?
        Mielummin Kristittyjä Suomeen mutta ei muslimeja.


    • Anonyymi

      Kulttuuri joka on takapajuinen,osaamaton,alistava,väkivaltainen ja teloitukset on osa elämää(kuten Irani paska valtio)
      Tätä Li vasuri ja vihreät rakastavat...hyi yök!!
      NIIN SE GAZAN RAJAN PIIKKIAITA LEIKKURI KOMMARI IHANOI MYÖS!

    • Anonyymi

      Mikä siinä on että Muslimit eivät hakeudu pakolaisiksi muslimivaltioihin. Koraani sanoo selvästi että muslimi ei saa olla kritityn/juutalaisen suojeluksessa eli jos paiskaisimme heidät laivaan ME noudattaisimme koraani paremmin kun he.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      425
      12873
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      274
      5623
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      248
      4203
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      327
      3469
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      26
      2166
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      20
      1960
    7. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      124
      1872
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      85
      1386
    9. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      7
      1267
    10. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      183
      1109
    Aihe