863 uutta koronavirustartuntaa

Anonyymi

Huomenna pistetään taas paremmaksi ja kaikki voittaa.

27

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei hemmetti! Taitaa THL olla oikeassa tässä koronan kehityksessä.

    • Anonyymi

      Ensi viikolla menee yli tuhannen. Reilusti.
      Vasta keskiviikkona kirjautuvat oikeat luvut, raportointi on hieman jäljessä viikonloppuisin.

    • Kyllä. Mitä muuten futis fanit luulette? Järjestetäänkö kesällä kisat?!

      • Anonyymi

        Kesällä pelataan ainoastaan koronapalloa.


    • Anonyymi

      Keskeiset ministeriöt ovat kuitenkin katsoneet, että testituloksen edellyttäminen olisi vaikeasti valvottava ja verrattain tehoton tapa hillitä viruksen leviämistä.

      HS

      • Anonyymi

        >>>> Suomi ei vieläkään vaadi matkailijoilta negatiivista korona­testiä, vaikka useimmat Euroopan maat niin tekevät????


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        >>>> Suomi ei vieläkään vaadi matkailijoilta negatiivista korona­testiä, vaikka useimmat Euroopan maat niin tekevät????

        Pitäisi myös miettiä matkustaville pakkokaranteeneja jos kerran voidaan harkita liikkumisrajoituksia maan sisällä. Myös yritysten pitäisi sitoutua siihen että ulkomailta tulevien työntekijöiden karanteeni toteutuu. Ylipäänsä turha matkustaminen ulkomaille pitäisi kieltää. Ainostaan työhön ja perhesyihin liittyvä sallia. Kumma kun viime keväästä ei opittu mitään. Tilanne olisi riistäytynyt silloinkin käsistä jos leväperäisestä rajatoiminnasta ei olisi noussut meteliä mediassa ja asiaa hoitavien tahojen oli pakko ryhdistäytyä. Nyt sama toistuu paitsi hallitus ministereineen levittelevät käsiään ja ovat syvästi huolissaan.


    • Anonyymi

      Ihmioikeudet edellä mennään, mutta keiden ihmisoikeuksien ?

      • Anonyymi

        Ei ainakaan sellaisen ihmisten joilla ei ole sitä onnellista kotia jossa on turvallista olla jos ulkonaliikkumiskielto tulee voimaan. Miltä tuntuu tälläisen kodin omaavasta nuoresta lukea uutisia mahdollisesta ulkonaliikkumiskiellosta? Mutta onhan toki jonkun omaa napaa tuijottelevan lomamatkailijan saatava toteuttaa itseään.


    • Anonyymi

      Noin moni on saamassa immuniteetin viruksille, se on hyvä. Laumasuoja muodostuu...

      • Anonyymi

        Paitsi muunnoksille jotka leviävät nopeammin ja jolle ei sairastumisesta tule immuniteettia. Juuri noiden muunnosten takia joita kehittyy kokoajan lisää turha matkustaminen pitää lopettaa. Riskiryhmään kuuluvat kuten syöpähoitoja saavat eivät sairasta koronaa tuosta vain ohimennen.


    • Anonyymi

      Parissa viikossa paranevat, eli aikaisemmin sairastuneet ovat jo kunnossa. Vain muutamat, sairastuu vakavammin. Voi verrata kuolin ja sairastumis tilastoja.

    • Anonyymi

      Tavoite on 11 000 päivässä. Tähän hallitus pyrkii etteivät joudu naurunalaisiksi.

      • Anonyymi

        Ja persu kävi ulisemaan! THL on antanut tuon luvun pahimmassa skenaariossa. Ei hallitus noita lukuja itse arvuuttele höpsö.


      • Anonyymi

        "Tavoite on 11 000 päivässä. Tähän hallitus pyrkii etteivät joudu naurunalaisiksi."

        Miksi vääristelet ja valehtelet?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja persu kävi ulisemaan! THL on antanut tuon luvun pahimmassa skenaariossa. Ei hallitus noita lukuja itse arvuuttele höpsö.

        Tuo ei toteudu edes pahimmassa skenaariossa, koska on asetettu rajoitteita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo ei toteudu edes pahimmassa skenaariossa, koska on asetettu rajoitteita.

        Ilman sulkua ja rajoituksia tuo luku olisi ollut mahdollinen.


    • Anonyymi

      Eivätpä saaneet laumasuojaa ruotsalaisetkaan.

      • Anonyymi

        Ruotsi on kansainvälisessä corona-nuha cupsahdustilastossa sijaluvulla 25 jonne se painui vapaan Ruotsin aikana jolloin siellä ei ollut rajoituksia eikä maskeja. Tuon tilaston kärkipäässä ovat monet tiukkojen rajoitusten ja maskipakkojen maat joissa corona-nuhaa vieläkin niistellään ja joissa siihen cupsahdellaan.

        Ruotsissa cupsahdukset ovat käytännöllisesti loppuneet täysin: https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/ jossa graaafi "Daily New Deaths". Cupsahdusten loppuminen osaltaan johtuu siitä että ne joiden oli aika cupsahtaa ovat jo cupsahtaneet, ja osaltaan "laumasuojasta" jonka syntyminen auttamattomasti tarkoittaa sitä että osa laumasta cupsahtaa.

        Uusien tartuntojen ("Daily New Cases") lukumäärä on merkityksetön, kuin hihasta ravistettu lukuarvo, sillä se sisältää ainoastaan tietoon tulleet tapaukset, ja riippuu siitä millaisilla kriteereillä / innokkudella testausta missäkin harrastetaan ja siitä että suurin osa tartunnoista jää tilastoimatta koska valtaosa sairastaa corona-nuhan oireettomana tai hyvin lieväoireisena.

        Koko maailmanlaajuisesti: https://www.worldometers.info/coronavirus/ sivun yläoassa olevan "Daily Deaths" graafin mukaan päivittäiset cupsahdukset ovat olleet vakaassa laskussa jo noin 1,5 kuukauden ajan, kaikista virusmuunnoksista huolimatta. Näyttäisi siltä että corona-ulvojan ulvominen vaimenee ehkä reilun vuoden päästä.

        Tähän mennessä koko maailman väestöstä on kirjattu corona-nuhan kanssa cupsahtaneeksi 0,034 %. Ensimmäinen tunnettu corona-nuha cupsahdus oli 9.1.2020: https://www.google.com/search?q=when was the first covid-19 death in the world joten se on nuo kupsahdukset ovat kertyneet 430 vuorokauden ajalla, eli 1,18 vuoden aikana, joten keskimääräisesti corona-nuhan kanssa cupsahtaneita on ollut noin 0.029 % / vuosi.


    • Anonyymi

      Eipä menneet hiihtolomat hukkaan.

    • Anonyymi

      Viruksen ottaneille tonnin sakko.

      Alkaisivat tartunnat vähentyä ja tartunnan estävät FFP:t käydä kaupaksi.

      Prismassa Kingfa-FFP2:t (6,90€/10 kpl) tänään pursuilivat korissaan korkeassa pinossa viereisenkin korin puolelle

    • Anonyymi

      Covid on osoittautunut vähemmän tappavaksi kuin aiemmat influenssakaudet. Englannissa ja Walesissa oli 50 100 influenssakuolemaa joulukuusta 2017 maaliskuuhun 2018. Vuonna 1969 influenssakuolemia oli 80 000. Tähän mennessä Yhdistyneessä kuningaskunnassa (UK) on noin 42 000 covid-tautiin liittyvää kuolemaa.

      • Anonyymi

        Vieläkö joku jaksaa verrata koronavirusepidemian ja influenssakausien kuolleisuuslukuja keskenään?


      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Sinä isovanhempiesi ikää mielelläsi lyhennät koronakuolemalla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämän https://www.worldometers.info/coronavirus/country/uk/ mukaan UK:ssa on kirjattu cupsaneeksi covid-nuhan kanssa kaikkiaan 125464 henkilöä, Wikipedian mukaan alkaen 26.02.2021, eli noin 1,05 vuoden ajalla.

        Eurostat:
        EU-maissa kuoli maaliskuusta marraskuuhun viime vuonna yli 450 000 ihmistä enemmän kuin neljän aiemman vuoden vastaavana aikana keskimäärin. Syyskuussa kuoli kahdeksan prosenttia, lokakuussa 17 prosenttia ja marraskuussa 40 prosenttia enemmän ihmisiä kuin aiempina vuosina.

        https://ec.europa.eu/eurostat


    • Anonyymi

      Minä olen aina rakastanut koronan tuloa, hentoa vehreyttä puhkeavissa keuhkojen silmuissa, raikkaita ja kuulaita ahdistuksia ja keuhkojen iloista vinkumista.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      203
      2143
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      134
      1178
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1073
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      23
      827
    5. 58
      796
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      751
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      638
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      584
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      567
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      10
      540
    Aihe