Suomen asutuksen historia

kiinnostaa

Suomen asutuksen historia kiinnostaa. Löytyykö aiheesta pätevää yleisesitystä, sopivaa kirjaa harrastajalle.

9

826

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • caveat.emptor

      Eli Matti Huurteen 9000 vuotta Suomen esihistoriaa, lisäksi hänellä on muitakin kirjoja joita kannattaa lukea arkeologian puolelta.

      Sitten tämä Kalevi Wiik, eli nämä hänen kiistellyt kirjansa eurooppalaisten juuret ja suomalaisten juuret. Hänen lähtökohdat ovat lähinnä kielitieteellisiä, mutta myös muita historian aloja sivuavaa.

      Eiköhän noilla nyt alkuun pääse.

      • edelleen kiinnostunut

        Kalevi Wiik on epäilyttävä hahmo. Hänen teorioihinsa en oikein luota. Huurteen kirja on jo hyllyssä.


      • Domus

        Lukion oppikirjoissa on hyvä pintaraapaisu asiaan. Esim. Muutosten maailma -sarjan "Suomen esihistoria ja Ruotsin vallan aika" on hyvä teos. Mielestäni on ensin tärkeää muodostaa hyvä ja kattava kokonaiskuva asiasta ja siirtyä sitten tarkempiin lisätietoihin.

        Mutta todellakin Huurteen kirjat ovat mainiota kirjoja. Suosittelen.


      • edelleen kiinnostunut kirjoitti:

        Kalevi Wiik on epäilyttävä hahmo. Hänen teorioihinsa en oikein luota. Huurteen kirja on jo hyllyssä.

        Älä ole kapeakatseinen. Jos Sinulla on aikaa, tutustu myös Wiikin väittämiin.Poikkitieteellinen metodi ei kaada ojaan. Joskus totuus on, aikuisten oikeasti, tarua ihmeellisempi!
        vom


    • guru

      Professori Kalevi Rikkisen Suomen asutusmaantiede lienee paras tällä saralla. Löytyy hyvin varustetuista kirjastoista.

    • tietoa
    • svekomaani
      • simon23

        saanut auki mut saattaa kyl olla ihan hauskaa luettavaa.

        Eiköhän perusasioita löydy myös jokaisen historian opiskelijan Raamatusta eli Suomen historian pikkujättiläisestä. Mut Huurre on ok.


    • von Findaken

      Suomalaiset on pudonneesta avaruusaluksesta maapallolle jääneen miehistön perillisiä.
      Siksi meihin ei iske halla eikä ydinsaasteet.

      Valittu kansa, uskottu kansa, miten vaan. Mutta me olemme todella neroja ja käteviä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1421
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1125
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      105
      998
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      43
      993
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      68
      815
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      779
    7. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      117
      775
    8. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      766
    9. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      675
    10. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      55
      625
    Aihe