Suomen asutuksen historia

kiinnostaa

Suomen asutuksen historia kiinnostaa. Löytyykö aiheesta pätevää yleisesitystä, sopivaa kirjaa harrastajalle.

9

827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • caveat.emptor

      Eli Matti Huurteen 9000 vuotta Suomen esihistoriaa, lisäksi hänellä on muitakin kirjoja joita kannattaa lukea arkeologian puolelta.

      Sitten tämä Kalevi Wiik, eli nämä hänen kiistellyt kirjansa eurooppalaisten juuret ja suomalaisten juuret. Hänen lähtökohdat ovat lähinnä kielitieteellisiä, mutta myös muita historian aloja sivuavaa.

      Eiköhän noilla nyt alkuun pääse.

      • edelleen kiinnostunut

        Kalevi Wiik on epäilyttävä hahmo. Hänen teorioihinsa en oikein luota. Huurteen kirja on jo hyllyssä.


      • Domus

        Lukion oppikirjoissa on hyvä pintaraapaisu asiaan. Esim. Muutosten maailma -sarjan "Suomen esihistoria ja Ruotsin vallan aika" on hyvä teos. Mielestäni on ensin tärkeää muodostaa hyvä ja kattava kokonaiskuva asiasta ja siirtyä sitten tarkempiin lisätietoihin.

        Mutta todellakin Huurteen kirjat ovat mainiota kirjoja. Suosittelen.


      • edelleen kiinnostunut kirjoitti:

        Kalevi Wiik on epäilyttävä hahmo. Hänen teorioihinsa en oikein luota. Huurteen kirja on jo hyllyssä.

        Älä ole kapeakatseinen. Jos Sinulla on aikaa, tutustu myös Wiikin väittämiin.Poikkitieteellinen metodi ei kaada ojaan. Joskus totuus on, aikuisten oikeasti, tarua ihmeellisempi!
        vom


    • guru

      Professori Kalevi Rikkisen Suomen asutusmaantiede lienee paras tällä saralla. Löytyy hyvin varustetuista kirjastoista.

    • tietoa
    • svekomaani
      • simon23

        saanut auki mut saattaa kyl olla ihan hauskaa luettavaa.

        Eiköhän perusasioita löydy myös jokaisen historian opiskelijan Raamatusta eli Suomen historian pikkujättiläisestä. Mut Huurre on ok.


    • von Findaken

      Suomalaiset on pudonneesta avaruusaluksesta maapallolle jääneen miehistön perillisiä.
      Siksi meihin ei iske halla eikä ydinsaasteet.

      Valittu kansa, uskottu kansa, miten vaan. Mutta me olemme todella neroja ja käteviä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      94
      2752
    2. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      192
      2281
    3. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      34
      2050
    4. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1805
    5. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      58
      1786
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      101
      1532
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      362
      1496
    8. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1354
    9. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      100
      1351
    10. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      176
      977
    Aihe