YLE vääristelee historiaa

miksi niin

YLE:n radiouutisissa sanottiin että "Neuvostoliitto pakotti Suomen tekemään rauhan kesällä 1944"

Todellisuudessa Suomi pakotti NL:n suostumaan rauhaan

NL vaati Suomelta ehdotonta antautumista,mutta luopui vaatimuksestaan sen jälkeen kun suomalaiset pysäyttivät puna-armeijan suurhyökkäyksen Ihantalassa,Viipurinlahdella,Vuosalmella ja Laatokan pohjoispuolella

Ehdoton antautuminen olisi merkinnyt Suomelle neuvostomiehitystä

YLE yrittää tietenkin väärentää historiaa niin että Suomi näyttäisi syylliseltä talvisotaan ja jatkosotaan

10

981

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kritiks

      Suomessa historiankirjoitus on aina olut erittäin tiukasti valtiovallan kontrollissa. Tulokset ovat sen mukaisia, vääristeleviä ja jopa sensu´roituja. Historian professoreiksi on nimitetty ns. turvallisia henkilöitä, jotka osaavat tulkita asiat kulloisenkin valtaeliitin eduksi.

    • pakottelee

      Eikös se hyökkääjä ole se, joka haluaa jotain pakottaa?

    • Olet ilmeisesti yksi niistä jälkiviisaista, joita löytyy myöskin n.s. historian tutkijoista, nimiä mainitsematta. Kaikille teille ehdotan, että mitä enemmän fundeeratte, ja yritätte paneutua sen ajan olosuhteisiin, sitä vakuuttavampaa tekstiä suustanne suollatte!
      vom

      • tasisti

        Se Taanila joka aikoinaan löyti Sota-Roopen Korvatunturista,se tietää nämä historiat. Kysykää siltäkin. Puhui eilisnä iltayönä(19.04,KLO ??) viisaita. näistä nykyhistorioitsijoista.


    • simon23

      ajattelee niin, että Suomen ei olisi tarvinnut tehdä rauhaa neukkujen kanssa kun saksalaiset olivat Leningradin ja Moskovan porteilla.

      Tällöinhän neukkujen rynniessä kohti länttä samalla pakottaen saksalaiset perääntymään pakotti myös Suomen solmimaan aselevon. Periaatteessa asiahan oli näin. Vain ehdot "saneli" Suomi hyökkäyksen torjunnallaan.

      Vaikeesti selitetty mutta periaatteessa yle ei ainakaan ole väärässä..

    • Ressu

      Kyllä muutkin houkuttelivat jukuripäistä Suomea rauhaan. Lännessä käsittettiin, että Suomen pitää solmia aselepo ja tehdä rauha. Ainoat, jotka eivät sitä tajunneet, olivat suomalaiset politikot ja osa sodanjohtoa. Naapureiden piti neuvoa meitä meidän omassa asiassamme.
      Sodittiin keväästä 1944 saman vuoden syksyyn saakka.
      Turhaan. Oikeastaan turhaan koko jatkosota.

      Vilkaisehan karttaa, mitä tästä voitettiin. Vilkaise kirkkomaalle, sankarihautaan. Mitä tästä voitettiin.

      Jukuripäinen, oppimaton metsäläiskansa.

      • Jatkosodassa Suomi menetti n. 60 000 kaatuneena ja haavottuneita oli n 210 000 ! Eli lähes kaikki sotainvaliidit!


      • Faario

        Ihan täyttä paskaa taas Ressulta. Vai oli Jatkosota turhaa. Siis turhaa oli taistella omista ryöstetyistä alueistaan? Tiedätkös, että N:liitto se ensin aloitti myös Jatkosodan: 21.6 se avasi tulen laivojamme ja meripuolustustamme vastaa klo 6.05.

        Kyllä sinut täällä palstoilla tiedetään vankkumattomaksi vääristellyn venäjämielisenhistorian kannattajaksi.


      • realisti

        "Lännessä käsittettiin, että Suomen pitää solmia aselepo ja tehdä rauha. Ainoat, jotka eivät sitä tajunneet, olivat suomalaiset politikot ja osa sodanjohtoa."

        Turhaahan tämä on, mutta Suomen oli mahdoton tehdä rauhaa niin kauan kun Saksaa ei ollut lyöty. Tämä olisi tehnyt Suomesta Saksan ja NL:n taistelukentän ja siitä olisi seurannut maan miehittäminen, todennäköisesti venäläisin voimin. Maan johto sotilasjohtoa myöten oli tietoinen rauhan välttämättömyydestä, mutta rauhan ehdot (antautuminen) tai mainitut poliittiset realiteetit eivät sallineet rauhaa ennen syksyä -44. Päämajan tiedusteluosaston päällikkö Aladar Paasonen piti korkeimmalle poliittiselle ja sotilasjohdolle tiedotustilaisuuden vuonna -43, jossa muun muassa esitti selkeänä ja ehdottomana näkemyksenään, että Saksa häviää sodan, on sen jo käytännössä hävinnyt, ja että Suomi voi olla tyytyväinen, jos selviää leikistä Moskovan rauhan rajoilla.


    • Älkäämme lyökö päätämme Karjalan mäntyyn!
      vom

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1333
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      670
    4. 50
      577
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      491
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      464
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      152
      437
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      397
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    Aihe