YLE vääristelee historiaa

miksi niin

YLE:n radiouutisissa sanottiin että "Neuvostoliitto pakotti Suomen tekemään rauhan kesällä 1944"

Todellisuudessa Suomi pakotti NL:n suostumaan rauhaan

NL vaati Suomelta ehdotonta antautumista,mutta luopui vaatimuksestaan sen jälkeen kun suomalaiset pysäyttivät puna-armeijan suurhyökkäyksen Ihantalassa,Viipurinlahdella,Vuosalmella ja Laatokan pohjoispuolella

Ehdoton antautuminen olisi merkinnyt Suomelle neuvostomiehitystä

YLE yrittää tietenkin väärentää historiaa niin että Suomi näyttäisi syylliseltä talvisotaan ja jatkosotaan

10

985

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kritiks

      Suomessa historiankirjoitus on aina olut erittäin tiukasti valtiovallan kontrollissa. Tulokset ovat sen mukaisia, vääristeleviä ja jopa sensu´roituja. Historian professoreiksi on nimitetty ns. turvallisia henkilöitä, jotka osaavat tulkita asiat kulloisenkin valtaeliitin eduksi.

    • pakottelee

      Eikös se hyökkääjä ole se, joka haluaa jotain pakottaa?

    • Olet ilmeisesti yksi niistä jälkiviisaista, joita löytyy myöskin n.s. historian tutkijoista, nimiä mainitsematta. Kaikille teille ehdotan, että mitä enemmän fundeeratte, ja yritätte paneutua sen ajan olosuhteisiin, sitä vakuuttavampaa tekstiä suustanne suollatte!
      vom

      • tasisti

        Se Taanila joka aikoinaan löyti Sota-Roopen Korvatunturista,se tietää nämä historiat. Kysykää siltäkin. Puhui eilisnä iltayönä(19.04,KLO ??) viisaita. näistä nykyhistorioitsijoista.


    • simon23

      ajattelee niin, että Suomen ei olisi tarvinnut tehdä rauhaa neukkujen kanssa kun saksalaiset olivat Leningradin ja Moskovan porteilla.

      Tällöinhän neukkujen rynniessä kohti länttä samalla pakottaen saksalaiset perääntymään pakotti myös Suomen solmimaan aselevon. Periaatteessa asiahan oli näin. Vain ehdot "saneli" Suomi hyökkäyksen torjunnallaan.

      Vaikeesti selitetty mutta periaatteessa yle ei ainakaan ole väärässä..

    • Ressu

      Kyllä muutkin houkuttelivat jukuripäistä Suomea rauhaan. Lännessä käsittettiin, että Suomen pitää solmia aselepo ja tehdä rauha. Ainoat, jotka eivät sitä tajunneet, olivat suomalaiset politikot ja osa sodanjohtoa. Naapureiden piti neuvoa meitä meidän omassa asiassamme.
      Sodittiin keväästä 1944 saman vuoden syksyyn saakka.
      Turhaan. Oikeastaan turhaan koko jatkosota.

      Vilkaisehan karttaa, mitä tästä voitettiin. Vilkaise kirkkomaalle, sankarihautaan. Mitä tästä voitettiin.

      Jukuripäinen, oppimaton metsäläiskansa.

      • Jatkosodassa Suomi menetti n. 60 000 kaatuneena ja haavottuneita oli n 210 000 ! Eli lähes kaikki sotainvaliidit!


      • Faario

        Ihan täyttä paskaa taas Ressulta. Vai oli Jatkosota turhaa. Siis turhaa oli taistella omista ryöstetyistä alueistaan? Tiedätkös, että N:liitto se ensin aloitti myös Jatkosodan: 21.6 se avasi tulen laivojamme ja meripuolustustamme vastaa klo 6.05.

        Kyllä sinut täällä palstoilla tiedetään vankkumattomaksi vääristellyn venäjämielisenhistorian kannattajaksi.


      • realisti

        "Lännessä käsittettiin, että Suomen pitää solmia aselepo ja tehdä rauha. Ainoat, jotka eivät sitä tajunneet, olivat suomalaiset politikot ja osa sodanjohtoa."

        Turhaahan tämä on, mutta Suomen oli mahdoton tehdä rauhaa niin kauan kun Saksaa ei ollut lyöty. Tämä olisi tehnyt Suomesta Saksan ja NL:n taistelukentän ja siitä olisi seurannut maan miehittäminen, todennäköisesti venäläisin voimin. Maan johto sotilasjohtoa myöten oli tietoinen rauhan välttämättömyydestä, mutta rauhan ehdot (antautuminen) tai mainitut poliittiset realiteetit eivät sallineet rauhaa ennen syksyä -44. Päämajan tiedusteluosaston päällikkö Aladar Paasonen piti korkeimmalle poliittiselle ja sotilasjohdolle tiedotustilaisuuden vuonna -43, jossa muun muassa esitti selkeänä ja ehdottomana näkemyksenään, että Saksa häviää sodan, on sen jo käytännössä hävinnyt, ja että Suomi voi olla tyytyväinen, jos selviää leikistä Moskovan rauhan rajoilla.


    • Älkäämme lyökö päätämme Karjalan mäntyyn!
      vom

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1541
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      26
      1184
    3. 85
      1048
    4. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      42
      857
    5. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      816
    6. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      92
      784
    7. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      15
      749
    8. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      715
    9. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      715
    10. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      115
      686
    11. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      615
    12. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      614
    13. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      612
    14. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      591
    15. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      570
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      556
    17. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      74
      547
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      43
      536
    19. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      523
    20. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      17
      487
    Aihe