Venäjää siitä haukutaan. USA ei ole koskaan kumonnut julistamaansa Monroe-oppia Latinalaisesta Amerikasta takapihanaan eli etupiirinään jonka asioihin se on itse itselleen antanut luvan seota koska tahansa ja mistä syystä tahansa. Onko myös Irak USAn etupiiriä vai miksi se sinne hyökkäsi ? Missä talouspakotteet viipyvät vieläkin ?
Venäjää syytetään Ukrainan tapauksessa vaikkei siitä tietenkään ole kyse vaan puolustautumisesta. Mikään maa ei halua vastapuolen ohjuksia viiden minuutin lentomatkan päähän pääkaupungistaan jos voi sen estää ja Venäjä voi. Ei haluaisi USAkaan. Ei sallinut Neuvostoliiton ohjuksia Kuubaankaan.
Miksi USAlle hyväksytään etupiiri mutta
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
"""Mikään maa ei halua vastapuolen ohjuksia viiden minuutin lentomatkan päähän pääkaupungistaan jos voi sen estää ja Venäjä voi""
Mutta lännessä on vahvana ajattelu, että kyllä Venäjän täytyy vaan hyväksyä. - Anonyymi
Tuleeko tästä sota melkein kuin vahingossa jos ja kun länsi ei usko Venäjän olevan tosissaan.
- Anonyymi
On selkeä ero Kuuban vuoden 1962 tilanteessa ja Ukrainan tilanteessa v. 2014.
Kuubaan Neuvostoliitto vei atomipommeja, ne kuvasi vakoilukone U-2.
Ne olivat valmiina laukaisualustoillaan.
Ukrainaan ei USA eikä Nato ole vieläkään vienyt yhtäkään atomipommia tähän vuoteen 2021 mennessä. Puhumattakaan vuodesta 2014.
Vertailu on siten täysin järjetöntä.Juuri tämä ja sen lisäksi esim. Kuuba oli vapaaehtoisena liittolaisena neuvostoliitolle siinä missä Venäjä yrittää pakottaa USA:a olemaan hyväksymättä uusia NATO-jäseniä vaikka he mieluummin kuuluisivat puolustusliittoon
- Anonyymi
-----Ukrainaan ei USA eikä Nato ole vieläkään vienyt yhtäkään atomipommia tähän vuoteen 2021 mennessä. -------
Niin, ei VIELÄ koska Ukraina ei vielä ole Natossa. Mutta jos se jonakin päivänä on Natossa niin mikään ei estä USAa tuomasta sinne ihan mitä vaan, vaikka vetypommeja. Ja nykyiset tavanomaisetkin räjähteet ovat supertehokkaita vanhan ajan trotyyliin verrattuna. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
-----Ukrainaan ei USA eikä Nato ole vieläkään vienyt yhtäkään atomipommia tähän vuoteen 2021 mennessä. -------
Niin, ei VIELÄ koska Ukraina ei vielä ole Natossa. Mutta jos se jonakin päivänä on Natossa niin mikään ei estä USAa tuomasta sinne ihan mitä vaan, vaikka vetypommeja. Ja nykyiset tavanomaisetkin räjähteet ovat supertehokkaita vanhan ajan trotyyliin verrattuna.Kuinka paljon niitä atomipommeja, tai vetypommeja on USA tai Nato vienyt entisen itäblokin maihin, jotka nyt kuuluvat Natoon.
Ole hyvä ja anna vastaus tähän kysymykseen jos tiedät niiden pommien määrän.
- Anonyymi
Miksi Natsi-Venäjä pitää laittomasti yhä hallussaan suomalaisilta perheiltä varastamiaan koteja, tontteja ja maatiloja?
Miksi Neuvosto-Venäjä on kansanmurhannut suomalaisia ja suomensukuisia?
USA ei ole.
Natsi-Venäjästä ei pidetä. Siihen on vankat ja ikiaikaiset syyt. - Anonyymi
Monroe-oppi oli alun perin Amerikan eristäytymispolitiikkaa. Se ehti muuttua monta kertaa, mutta ei koskaan julistanut mitään tai ketään "takapihaksi". Viimeistään toisesta maailmansodasta lähtien Amerikan ulkopolitiikka on ollut maailmanlaajuista.
Yhdysvaltain ulkoministeri John Kerry julisti Amerikan valtioiden järjestön kokouksessa 18. marraskuuta vuonna 2013 Yhdysvaltain hylkäävän Monroen opin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3978553Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1702891- 131232
- 761008
- 64928
- 25916
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta61913- 55893
- 64852
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss72822