Meet the Feebless

trr-mitja

Jos saatte jostain käsiinne Peter Jacksonin "Meet the Feebless":in , onnittelen. Elokuva on ehdottomasti oman kategoriansa kruunaamaton
prinssinakki, jonka hulpean idioottimainen
meno pesee kevyesti "Bad Taste":n kaltaiset onnettomat tekeleet ja teelmät.

Tuttuun, mupettimaiseen kehyksiin luotu rypistely
sijoittuu juonellisesti erään teatterin takahuoneeseen, jossa todellakin sattuu ja tapahtuu kummia.

Jacksonin luomuksessa nähdään
muun muassa Vietnamin sodan kokenut, postraumatisoitunut "kermit", joka vetää narkkarimaisin elkein hepoa; pervo ja perin elefanttimainen olento, jonka kärsä löytää
muutakin haisteltavaa kuin taatelipalmun hedelmät
(=naisten pikkuhousut); kiero ja henkilökuntaansa
estoitta hyväksikäyttävä mursu-teatterinjohtaja vain muutamia mainitakseni.

Elokuvan edetessä on vaikea sanoa pitäisikö itkeä, nauraa vai kenties oksentaa tälle darwinilaiselle elostelukauhuoopperalle... Elokuvassa nähdään muun muassa, minkälainen jälkeläinen syntyy eleffantin ja kanan yhteiselon seurauksena!

Transsendentaalisempaa katsomiskokemusta on vaikea enää löytää - lisäksi Jacksonin myöhemmät tuotokset näkee väistämättä uudessa valossa.

9

910

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • x_boy89

      On muuten harvinaisen hyvä elokuva. Itse ostin joku aika sitten tuon Peter Jackson-boxin, joka sisältää elokuvat: Bad Taste, Good Taste Made Bad Taste, Meet the Feebles, Braindead ja Forgotten Silver.

      Aluksi ei ollut suuria odotuksia tuon elokuvan suhteen. Nyt on kuitenkin pakko myöntää, tuo Meet the Feebles oli Peter jackson-boxin parhain elokuva.

    • Bad Taste onneton tekele?
      Mestariteos vailla vertaistaan!

      • Ratmonkey from Sumatra

        Todellakin on. Peter Jacksonin luovuus huipussaan kun kuitenkin täytyy ottaa huomioon leffan budjetti, se että näyttelijäkaarti koostuu aika pitkälti tutuista / kavereista, perehtyisivät ihmiset asiaan ennenkuin rupeavat mollaamaan. prkl.


      • minä
        Ratmonkey from Sumatra kirjoitti:

        Todellakin on. Peter Jacksonin luovuus huipussaan kun kuitenkin täytyy ottaa huomioon leffan budjetti, se että näyttelijäkaarti koostuu aika pitkälti tutuista / kavereista, perehtyisivät ihmiset asiaan ennenkuin rupeavat mollaamaan. prkl.

        oli aivan loistavasti sanottu ettei tiennyt itkeäkö, nauraako vai oksentaa. mulla täysin sama fiilis. PJ paketin ostaneena en taida silti enää koskaan katsoa
        Feebles elokuvaa, MUTTA en ala väittämään että se olisi huono!ainakin se vaikutti muhun jotenkin. huonoimpia ovat elokuvat jotka ei liikuta pätkääkään..


      • mystery-86
        minä kirjoitti:

        oli aivan loistavasti sanottu ettei tiennyt itkeäkö, nauraako vai oksentaa. mulla täysin sama fiilis. PJ paketin ostaneena en taida silti enää koskaan katsoa
        Feebles elokuvaa, MUTTA en ala väittämään että se olisi huono!ainakin se vaikutti muhun jotenkin. huonoimpia ovat elokuvat jotka ei liikuta pätkääkään..

        feebles on tavallaan sellainen väliprojekti.Täyttämään tiettyjä aukkoja,kenties tehty muistuttamaan jostain tai jotain sinne päin.Kyseessä ei ole niinkään virallinen projekti.Luultavasti tästäkin olisi alunperin pitänyt tulla paljon lyhempi,hienoa on kuitenkin se että nämä leffat ovat 100% Pter Jacksonia itseään.Ulkopuoliset ilkeät tahot eivät ole päässeet tekemään näistä kaupallista elotonta ja katsojia aliarvioivaa skeidaa.Missä tapahtumilla ei ole mitään väliä.Tuollaisia on suurin osa leffoista ja kusetusta tapahtuu enemmän kuin katsoja tajuaa.Monille on annettu esim. k18 leima kaupallisuuden takia....ym....lisää.


    • mystery-86

      tuosta bad tastesta,siinä tehdään parodiaa muista splattereista ja kauhukomedioista.Tahallaan pilattu....Jackson oli siihen aikaan oikeastaan kaikkia leffa genrejä vastaan.Elikkä sehän ei ole mikään kunnianosoitus splattereille.

      • pretty.hate.machine

        Veljeni osti kyseisen elokuvan, ja minä sain trauman. En voi katsoa enää lapsuuden suosikkiani Muppet Show'ta.


      • mystery-86
        pretty.hate.machine kirjoitti:

        Veljeni osti kyseisen elokuvan, ja minä sain trauman. En voi katsoa enää lapsuuden suosikkiani Muppet Show'ta.

        äläs nyt tuohon tuo vielä entisestään muppet showta esille....muppet's with hot rod wheels.......tilu lei.


    • Jon_o_Donnie_monstrous_rock...

      toisaalta taas raaimmat ja eniten huonolla tavalla vaikuttavat leffat ovat ennemminkin sarjamurhaaja sekä thrilleri leffoja.Mielsetäni esim....vaikkapa tuollainen sekopää kiasma tyyppinen taide vaikuttaa pahemmalla tavalla ihmisen psyykeeseen ja alitajuntaan/piilotajuntaan kuin väkivalta leffat....kauhu leffoissa on turvallisuuden tunteen tavoittelua ja kontrollin...(peruskauhu)....ei pääni ainakaan ole kärsinyt siitä että olen katsonut paljon kauhua...luultavsti kärsis jos katsois sarjamurhaaja juttuja sekä taide sekoiluja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      182
      4206
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      91
      2757
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      137
      2255
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      81
      2227
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      14
      2077
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2031
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2007
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1829
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1826
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      129
      1822
    Aihe