Olin 17-vuotias kun tajusin haluvani kuolla

Anonyymi-ap

Se tunne tuli aivan yhtäkkiä! Miksi täällä kiusata ja rääkätä itteesä kun voi tehdä itsemurhan. Muutenkin suvussa on moni tehnyt itsemurhan ja oon lähtösin ihan mielisairaasta perheestä. Löysin taannoin kun kävin kellari komeron papereita läpi isän vanhan joku psykiatrian lausunto. Siinä käy ilmi että isä on suunitellu jo noin 20 vuotiaana itsemurhaa. Ja vakava itsemurha yritys siinä 20 ikä vuoden tienoilla. Lisäksi tossa selvii kanssa se että jos on vaikea tilanne niin silloin on helppo tarttua suicidi yritykseen. Ja toi on sillä niiku ollu läpi koko elämän mielessä. Sinäänsä järkyttävää luettavaa koska tossa 17 vuotiaana oon täysin samaa aatellu että kun tilanne on tarpeeksi mahdoton niin turvaudun sitten itsemurhaan, ja oon siis tätä samaa kaavaa ajatellu nyt näinä vuosina. Isälle on todettu keskivaikea masennustila ja epäluuloinen persoonallisuus. Oon kasvannu sellasessa ympäristössä teininä jossa isä juo, käyttäytyy huonosti muita kohtaan ei tee mitään, nukkuu päivät, vetelehtii sohvalla, viihtyy lähi kapakoissa, huorittelee äitiä. Tämä nyt ei ole ollut jatkuvaa mutta usein tällästä se teini elämä on ollut. Sitten joskus 17w puhkesi mulla et hei mitä ihmettä mä täällä itteeni kiusaa kun voin tehdä itsemurhan. Mun koulu meni aika lailla pipariksi, olisin tarvinnut enemmän apua kun mulla oli jonkun asteen lukihäiriö. Tässä sitä nyt eletään kapeella leivällä ja harmaalla arjella. Oon tosi huono rakentaa ihmissuhteita ja muutenkin eristäytynyt vähän kaikesta ulkopuolelle. Mulla on vahva tunne että haluan kuolla koska mitään järkee täällä ei ole itteesä kiusaa, eikä mulla ole ylimääräistä rahaa laittaa kallon kutistajille. Olisin edes toivonnut että olisin syntynyt täysjärkiseen perheeseen enkä mihinkää moni ongelmaisee perheeseen. Mulla on varmasti jonkinmoisia mielenterveys ongelmia mutta esm jos tulisin vaikka kaupassa vastaan niin musta ei voi huomata tätä ulkoa päin, näytän ulkoisesti ihan normaalilta nuorelta aikuiselta mutta sisältäpäin täysin romahtanut.

3

242

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuliko halu tehdä tämä aloituskin myös ihan yhtäkkiä ?

    • Hei,

      Et kertonut viestissäsi minkälaista apua olet tilanteeseesi mahdollisesti hakenut ja oletko nyt avun piirissä. Joka tapauksessa otsetuhoisista ajatuksista kannattaisi keskustella ammattilaisen kanssa. On olemassa monia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Ao. palveluista voi halutessaan saada tukea ja vinkkejä myös muuhun avun hakemiseen.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Joka viikko maanantaista torstaihin klo 15-19 on Solmussa-chat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää 24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ysätävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Anonyymi

      Itsemurha ei kannata, samanlainen tilanne on edessä seuraavassa elämässäkin, ellet nyt pääse itsemurha ajatuksistasi eroon. Kannattaa alkaa miettimään mikä on elämän tarkoitus, kun sen tajuaa, elämä muuttuu elämisenarvoiseksi, oli kuinka vaikeaa tahansa.

      Ihmiskunta on vaiheessa missä se on muuttumassa henkisemmäksi, osana siihen kuuluu entisen karman poistaminen, jonka vuoksi joutuu kärsimään. Sitä prosessia voi kuitenkin helpottaa alkamalla auttamaan muita ja ottamaan selvää mistä tässä elämässä on kysymys, mm meditaation avulla, Myös eri alojen psyykiset ihmiset, hoitajat ja henkisyyden harjoittajat voivat auttaa. Lukeminen henkisiä kirjoja voi myös tuoda uusia näkemyksiä.

      Ihminen ei ole pelkästään fyysinen ja psyykkinen olento vaan myös henkinen, joten siihen ennen kaikkea nyt pitäisi panostaa, kun ihmiskunta on etenemässä henkisemmiksi olioiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      168
      1323
    2. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      88
      1204
    3. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      1100
    4. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      68
      932
    5. Mikä on kaivattusi

      Nimi väärinpäin🤔🙃
      Ikävä
      58
      704
    6. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      52
      573
    7. Mikä kaivatussasi

      on niin erityistä?
      Ikävä
      32
      568
    8. Muiden vaikutus

      Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?
      Ikävä
      80
      526
    9. No tavallaan seuraava kohtaaminen on käänteentekevä

      Koska sanon sulle että rakastan sua. On aika. Pösilö.
      Ikävä
      29
      494
    10. Miten J sitten tehdään se?

      Varaanko kumin?
      Ikävä
      45
      487
    Aihe