Työttömyys on ollut mahtavaa aikaa

Anonyymi-ap

parasta koskaan. Rahaa tulee kelasta ja tt tukea reilusti että hyvin elää, paremmin kuin työssä ollessa. Ja jaksamista on ja kiinnostusta muuhunkin kun nukkumiseen.
En ikinä hae enää töitä, tähän on tonnunut 6 v niin hyvin että tää aan on niin parasta.

Ihmettelen työllisiä, miten ne jaksaa vinkua kun palkka ei riitä?? Outoa, työttömyys on rahallisesti kannattavaa. Ei ikinä ole ollut raha pulaa kun on työttömän ollu.

20

551

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Trolli taas...
      Kerropas ihan rehellisesti mitenkään valehtelematta, että miten 500€/kk tai vaikka tonninkin nettotuloilla elää paremmin kuin 2000€/kk nettotuloilla?
      Ja tuo 2000€ nettotulo on se, mikä on jäänyt jäljelle pakollisten menojen kuten asumiskulujen jälkeen.
      Oman matikkapääni mukaan 2000€ on kuitenkin selvästi suurempi summa rahaa kuin 500€. Karkeasti tai miten vain laskettuna 4 kertaa suurempi rahasumma.
      Tai 2 kertaa suurempi summa kuin 1000€.

      • Anonyymi

        No minpä kerron.

        Minun työttömyyskorvukseni on 800 e, siihen tulee asuistuki 494, e ja lähes tulkoon joka kuukausi tulee tt tukea, josta ensin maksan laskut, ja käteen jää siitä n 700 e.

        Mistä olet saanut ksityksen että työtön saa VAAN 500 e?? Täällä lukemalla vääriä tietoja.

        Lisäksi voin työskennellä joten siitä tulee kuussa 300-700 e lisää verottomana. En siis ole se töttöröö työtön joiksi iso osa täällä niin kaikkia luulee, vaan minun työttömyysaika on tekemistä täynnä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No minpä kerron.

        Minun työttömyyskorvukseni on 800 e, siihen tulee asuistuki 494, e ja lähes tulkoon joka kuukausi tulee tt tukea, josta ensin maksan laskut, ja käteen jää siitä n 700 e.

        Mistä olet saanut ksityksen että työtön saa VAAN 500 e?? Täällä lukemalla vääriä tietoja.

        Lisäksi voin työskennellä joten siitä tulee kuussa 300-700 e lisää verottomana. En siis ole se töttöröö työtön joiksi iso osa täällä niin kaikkia luulee, vaan minun työttömyysaika on tekemistä täynnä.

        Toimeentulotuki on 550eur kk ja kuulemma saat sitä usein hmmm kirjotit itses pussiin. Höpö höpö sinä mitään työskentele vaan elät jossain fantasiamaailmoissa.Harjoitteluun tuollaiset kuuluisi.


    • Anonyymi

      No kohta avaaja joutuu tiukoille jos Kokoomuksen juonet menee läpi.
      Provohan tuo oli, mutta aina joku noinkin ajattelee.

      • Anonyymi

        Ei njoudu. Rahaa on, elän hyvin. Mutta saa luulla mitä tahansa, sille en mahda mitään.

        Elän niinkuin eduskunta opettaa, verottomana palkat, piilota tulosi, vedä sieltä mistä saat, huijaa, valehetele, niin pärjäät hienosti.


    • Anonyymi

      Olihan se ajoittain varsin leppoisaa. Kotioloissa tein tarjottuja työpätkiä missä niitä tarjottiin.
      3kk:n työnhakurupeamat Espanjassa olivat leppoisia.
      Ei ollut pelkoa mistään hassuista ehdotuksista. Ansiosidonnainen tuli jokaisen kuukauden ensimmäisellä täydellä viikolla läheisen CAM:n konttoriin.
      Vaimoni piti marketin kassan osa-aikatyöstä ommaa lommaa siipeillen minun ansisosidonnaisellani.
      Olihan siitä hieman iloa ja jopa apua remontoidessamme omaan, leppoisaan tahtiin asuntoamme. 3kk:n uurastus käsitti makuuhuoneiden vaatekomeroiden ovien maalauksen sekä meren puolen makuuhuoneen nurkan hometorjunnan, saman puolen seinien tasoittamisen ja maalauksen valkealla homeenestomaalilla.

      Ei rasittanut pahemmin. Esimerkiksi toisen makuuhuoneen 4:n pystykomeron leveiden pariovien telaus parvekkeella ja sitten rantaan pariksi tunniksi istumaan. Minä oluelle, vaimo kahville.
      Päivät olivat mukavat alkaa takakuppilan maitokahvi - brandy yhdistelmällä. Molempia, varsinkin brandyä reilu annos. Maksoi 3€. Tosin marketissa sama brandy maksoi 7€ / 0,7l.
      Kerran tuon 3kk:n aikana elimistö huomautti josko välillä voisi elää hieman "kuivemminkin". Muutama päivä riitti.

      Inhottavinta koko jutussa on se 3kk:n maksimiaika. Sen jälkeen oli Suomessa saatava vähintään 1kk:n työ- ja palkkatodistus jotta voi tehdä uuden, "hedelmättömän" työnhakurupeaman Espanjaan tai johonkin muuhun EU maahan.

      Nyt pitkään eläkkeellä olleelle tuo "työnhaku" ei ole mahdollista joten eläkeläisen siellä luumuilussa ei ole mitään työttömän hohtoa.

    • Anonyymi

      Onneksi uusi hallitus aikoo tehdä asialle jotakin, ettei tuollainen vapaamatkustaminen ole jatkossa enää niin helppoa.

      • Anonyymi

        Meinaatko että alentaa eduskuntalaisten palkkoja??? ei varmasti uusi hallitus sitä tee. eivät ne omia etuja huononna päinvastoin nostelee kun pimeesti voivat. Eivät maksa veroja eikä mitään tee, senkun syö yhteiskunnan piikkiin, ajelvat takseilla kalapasta kapakkaan ja juopottelevat. Sellasia ne on, ei kyllä tee asialle mitään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meinaatko että alentaa eduskuntalaisten palkkoja??? ei varmasti uusi hallitus sitä tee. eivät ne omia etuja huononna päinvastoin nostelee kun pimeesti voivat. Eivät maksa veroja eikä mitään tee, senkun syö yhteiskunnan piikkiin, ajelvat takseilla kalapasta kapakkaan ja juopottelevat. Sellasia ne on, ei kyllä tee asialle mitään.

        Kananedustajat eivät saa palkkaa, vaan palkkiota, eikä palkkioista päätä hallitus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kananedustajat eivät saa palkkaa, vaan palkkiota, eikä palkkioista päätä hallitus.

        Ja tiedätkö miksi? Juuri siksi että niitä voi korottaa jatkuvasti vaikkei työtä tehdä, Miksi kansalaiset eivät sa työtä palkkiota? Juuri siksi että heitä voi sitten kurjistaa jatkuvasti ja leikata... niin eriarvoista on päättäjien tienestit, heille vaan tulee vaikkei ole mitään ansainneetkaan..sen kunnostetellaan ja annetaan tarpeettomia etuuksia ja kelakorvauksia.

        Huomaa että eduskuntaliset itse päättävät omisa rahoistaan, ja kuin paljon niitä piilossa nostellaankin.. aivan valtavia määriä.


    • Anonyymi

      Sanos muuta, ja vielä pysyy mieli virkeänä?

    • Anonyymi

      Työttömyys on vankilaa vastaava vasta valmistumisen jälkeen pitkäaikaistyöttömälle korkeakoulutetulle kemian asiantuntijalle. Kaikki haluu 2 vuoden kokemukset mitä ei pysty mitenkään antamaan kukaan näistä luuseri "kemian maistereista" työelämässä. Kannustava asenne tässä yhteiskunnassa?

      • Anonyymi

        Hih... ihanan katkera ja kateellinen viesti! Sydämeni oikein sulaa, säälistäkin että on näitä äitien pikkupalleroita jotka kerää sääliä.

        Näitä lisää. Kiva lukea kun joku kerjää hyväksyntää mutta saa vaan sääliä.


      • Anonyymi

        Mitä sinä mongerrat? Kukaan ei ota selvääs tuosta sekoilusta. harmi että olet krapulassa ja tuo alkoholiongelmasi on noin paha... koita nyt selvii ja kerro sitten mitä mongersit tuossa... voi sua!


    • Anonyymi

      Siis työttömyysvankila jossa oot 2 vuoden kokemuksen takia suljettu pois koko työelämästä. Ei pysty etenee mihinkään ammatissa.

    • Anonyymi

      Listaisitteko kaikki korkeakouluammatit jotka ovat jättäneet teidät työttömäksi erityisesti "vuosien kokemuksen puutteen" / "suuren hakijamäärän" vuoksi alalla. Kiitos etukäteen. Valistakaa ihmisiä vääristä valinnoista AMK/yliopisto tasolla.

    • Anonyymi

      On se, en itse vielä 5 v sitten tajunnut että kela korvauksilla voi elää parempaa elämää kuin työssä ollessa. Aikaset aamut, aina väsynyt, pahantuulinen, ilkeä, sairas, jaksamaton, ja lähes yksinäinen ihminen olin, kunnes jäin työtömäksi. Siitä se ilon päivät alkoivat. Nyt olen ollut 5 v työttömänä ja olen kuin eri ihminen.

      harrastuksia on pilvin pimein eikä ole pakko mennä jos ei halua, töihin oli orjaksi mentävä.
      kaverietä on ja uusi harrastus on oman kodin remontointi joka ei lopu koskaan... voi että elämä on ihanaa. Sairaanakaan en ole ollu vuodenaikan kertaakaan, töissä lähses viikottain oli jotain vaivaa.
      ja teitysti RAHA, siitä joku alkaa nyt huutamaan. Rahaa tulee työttömyyskrovaus, asumituki, ja tt tukea tarvittaessa haen. Aina on tullut kun tarvii. Pimeesti voi tehdä hommia, verottomasti, ja eläke tulee muutaman vuoden pästä, ihankelvollinen sekin, mitä on eläkepapereita katsellut, ei olla käyhyysrajallakaan.

      Sanoisin että 10 + on mun elämä nyt... mahtavaa. Mitä sitä raatamaan ja orjailemaan kun parempaakin elämää voi viettää. Nyt jaksaa ja jos ei ei tee mitään, niin helppoa on olla koti ihminen. Työtön en ole, kotona on töitä vaikka muille jakaa.

      • Anonyymi

        Sinä et pimeitä töitä tee heh heh kodin remontointia ja hakee toimeentulotukea hoh hoh hah hah hah.Et kaksista palkkatyötä ole tehny tai ollenkaan jos työttömänä tienaa enemmän kuin töissä.Yksin asuvalle toimeentulotuki 550eur kk. Vaikka tekis työtä mistä saa 2000eur kk käteen ja asumiskulut vaikka 700eur ni tuosta jää käyttöön 1300eur


    • Anonyymi

      Työttömät ovat autuaita. Olemme valittu porukka ja saaneet taivaspaikan jo maanpäälle. Olemme etuoikeutettu joukko ilman ikuista työstressiä ja väsymystä.

    • Anonyymi

      On se. Ainakin elää ihmis arvoista elämää. Ei tarvi orjailla.

      Ei ihem että eduskunnassa ei tehdä töitä kun rahan saa siellä istumalla tai lomailemalla sen 10 kk vuodessa.

      Mitä sitä duunailla, kun helpommallakin rahansa saa ja enempi.

      Eduskuntalaisistakin moni oli tavis duunari pienellä palkalla ja joutu orjailemaan, nyt istuvat edsukunnan kuppiloissa ilmaisilla ateriioilla ja rahaa tulee pelkällä olemisisella. Näin se vaan on.. mikäs mullakaan tässä, rahaa tulee vaifkkei tee mitään. Siksi niitä pakolaisiakin tänne tunkee kun täällä on hyvät edus, senkun oot vaan ja elät kun miljonääri.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      46
      3108
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      46
      2901
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      51
      2525
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      51
      2514
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2106
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1860
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1779
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      43
      1636
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      48
      1572
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1381
    Aihe