Oikeiston raiteilla jyskyttää vanhan maailman työelämäjuna 100:n vuoden takaa

Anonyymi-ap

Kyse ei ole työelämän uudistuksista vaan taantumasta sadan vuoden taakse.

12

192

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisää työtä, pidempiä päiviä, vähemmän palkkaa, etuudet pois.

      • Anonyymi

        Juuri noin. Sitten ihmetellään että mitä ne työntekjät ja liitot nyt kiukkuaa? Leikkaukset koskevat tietenkin vain pienituloisia, suurituloiset saavat paljon lisää.


    • Anonyymi

      Onko oppositio vaatimassa, veroparatiisi-sote-IHMISKAUPPA-orjuuttamisen kieltämistä, eläkeläisköyhien ihmiskaupan uhreina käyttämisellle, äärimmäiseen köyhyyteen taloudellisesti oikeusturvattomaksi pakottamalla ?

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18020750/elakelaiskoyhyys-sote-ihmiskauppa-hoitajien-palkkakuopan-syy

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17725482/30e-vale-elakekorotus-otettiin-tuhatkertaisesti-550e-miinuksella-olevista-elakkeista#comment-118865254

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17168811/elakelaiskoyhyys-on-koko-koyhyysongelman-ydinta--ikarasismia-nais-vammais-sairausvihaa

      Onko oppositio nostamassa rikossyytteitä, lainvastaisista leikkauksista, jotka ovat rikos Suomen perustus- ym lakeja ja kansalaisten perusoikeuksia vastaan ?

      https://www.dw.com/en/german-election-poor-people-dont-vote/a-58967380

      Pitää antaa kansalle oikeuksia, taloudellista oikeusturvaa, jos haluaa saada äänestäjiä enää. Pelkkä yksipuoluejärjestelmän keskenään pallottelu, ei enää riitä.

      YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄ korruptiopoliitikko-pörssirikollisilla eduskunnassa, ministeriöissä, kunnissa, ym vallan törkeästi väärinkäyttäjien keskuudessa.

    • Anonyymi

      Onko oppositio vaatimassa, veroparatiisiyrityksien verotukseen ja aitoon yhteiskunta-luonto-ilmasto-ym vastuuseen laittamista ?

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17629245/yksityistetty-veroparatiisi-thl--aarioikeistosdpn-korruptiokiuru-terveysuhkia

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16928807/8400-suomalaista-laakaria-sai-v--2016-lahjuksia-laakeyhtioilta-85-milj--euroa-#comment-107984430

      https://www.lemonde.fr/en/economy/article/2023/06/24/to-avoid-rising-taxes-norway-s-super-rich-flee-to-switzerland_6036559_19.html

      Flee to Finland, tekemään veroparatiisi-sote-IHMISKAUPPAA, eläkeläisväestöä taloudellisesti oikeusturvattomaksi pahoinpitelemällä, eduskunnan korruptio-YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄN pörssirikollisten siunauksella.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17861806/cayman-saarille-vuodettuja-valtavia-varallisuuksia-perittava-takaisin-valtiolle

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17742476/perintorikkaiden-ylikoulutettu-valtio-lisaa-eriarvoisuutta--koyhyysongelmaa

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17870490/suomi-ei-tarvitse-quotpolitiikan-supertahtiaquot-vaan-2000ekk-minimielakkeet

      Alkaa olla uskottavuus oppositiollakin eilistä. Sinne jäi viime hallitukseen, verokeitaisiin muhkeitten, vastikkeettomien yritys-maatalous-media-kulttuuri-korona-taide-korona-ym tukien kylvämiseen, ökyrikkaille perintö- ja verosuunnittelija-osake-vakuutuskuoririkollisille, ym korkeakoulutetuille kermaperseille.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17865999/superin-ja-tehyn-kieltaydyttava-veroparatiisi-sote-ihmiskaupasta

    • Anonyymi

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17644085/vale-tasa-arvolaki-on-kovempi-aarioikeistoekstremistinen-poliisi-militaristivaltio

      Ei riitä lapsilla ja vammaisilla vaalimainostaminen, kun eläkeläisiä kuolee ennenaikaisesti, taloudelliseen oikeusturvattomuuteen, lapset ja nuoretkin kärsivät, ison, korjaamattoman köyhyysongelman kynsissä, eriarvoistaminen rehottaa, äärioikeiston pörssirikollisten, käytännön väkivaltajoukkojen kaikenlainen, uskonnoilla höystetty vihaväkivalta.

      https://tradingeconomics.com/finland/at-risk-of-poverty-rate-for-pensioners-eurostat-data.html

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18019468/suomen-sotavalmisteluun-kaytetaan-noin-6200-000-000-euroa-vuodessa-asumistuesta-leikataan#comment-123197548

      Oppositio jos sellainen olisi, sanoisi, että ökyrikas valtio Suomi, on tekemässä täysin tarpeettomia leikkauksia, vieläpä täysin lainvastaisia, sanovatSuomen perustus-ym lait ja kansalaisten perusoikeudet ja ennenakaikkea, nostaisi rikoskanteita EU-tuomioistuimeen, vaan ei puhettakaan, vain löperöillä höpinöillä kinutaan ääniä, ökyrikkaille verokeitaisiin tuhansien miljardien vuotamiseen, kuten nykyinenkin neonatsien äärifasistinen pörssirikollishallitus.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17843059/aarifasismin-ja-porssirikollisuuden-vastakohta-ei-ole-antifa-vaan-demokratia-ja-oikeusvaltio#comment-120645708

    • Anonyymi

      Mielenkiintoista että muut Pohjoismaat ovat "sadanvuodentakaisilla" uudistuksilla pärjänneet hurjasti paremmin kuin Suomi.

      • Anonyymi

        Muut maat pärjäsivät sosiaalidemokraattisella politiikalla, Suomessa oli 2008-2019 oikeistolaisjohtiset hallitukset joiden aikana velkaa otettiin 106,5 miljardia euroa ja työttömyyttä kasvatettiin pilviin. BKT, työläisten palkat, varallisuus ja ostovoima pidettiin äärimaltillisilla tai 0-korotuskierroksilla alhaalla, jolloin ero muihin Pohjoismaihin repesi. Oikeisto tämän aiheutti ja nyt samaa ankeuttavaa leikkauspolitiikkaa OrpoPurra aikoo jatkaa turbovaiheella. Nyt jo näkyy tulokset. Kansan usko oikeudemukaiseen karistuu, työttömyys kasvaa ja firmoja menee konkkaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muut maat pärjäsivät sosiaalidemokraattisella politiikalla, Suomessa oli 2008-2019 oikeistolaisjohtiset hallitukset joiden aikana velkaa otettiin 106,5 miljardia euroa ja työttömyyttä kasvatettiin pilviin. BKT, työläisten palkat, varallisuus ja ostovoima pidettiin äärimaltillisilla tai 0-korotuskierroksilla alhaalla, jolloin ero muihin Pohjoismaihin repesi. Oikeisto tämän aiheutti ja nyt samaa ankeuttavaa leikkauspolitiikkaa OrpoPurra aikoo jatkaa turbovaiheella. Nyt jo näkyy tulokset. Kansan usko oikeudemukaiseen karistuu, työttömyys kasvaa ja firmoja menee konkkaan.

        ..velkaakin oikeisto ottaa ennätyksellisesti 50 mrd euroa iman oikeita kriisejä, no sen itse loma kriisi menoja lisää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ..velkaakin oikeisto ottaa ennätyksellisesti 50 mrd euroa iman oikeita kriisejä, no sen itse loma kriisi menoja lisää.

        Noh noh, pikkutero. Mihinkäs se totuus Marinin hallituksen luomasta talouskriisistä aina unohtuu? :D Vaikka oletkin ÄO60-vassari, niin pitäisihän sinunkin ymmärtää, kenen vahinkoja tässä joudutaan velkarahalla korjaamaan, ja miksi velkarahalla ;)


    • Anonyymi

      Täällä arkitodellisuuden puolella nähdään vain yhdenlaista taantumuksellisuutta. Se on vasemmistolaisuus, tuo syöpäinen ideologia, joka on syntynyt sisäsiittoisesti vallankumouksellisesta kommunismista. Se nakertaa aivoja kuin termiitti puuta. Ei siis yllättä, etä monissa mri-kuvauksissa rtg-hoitajat ovat todenneet, että "ohhoh, ompas siinä vassarin aivot kuin reikäjuustoa!" :)

    • Muistaako joku milloin tämä maailma meni sellaiseksi että on ihmisoikeaus leilla muiden työllä toenaamilla rahoilla ja valittaa että enemmän pitäisi sada. Itse olen 5-kymppinen, eikä silloin kun olin tenava työkykyisiltä ihmisiltä käyty niistämässä nenää ja pyyhkimässä takapuolta muiden toimesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      113
      3580
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      31
      3089
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      133
      2630
    4. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2073
    5. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      202
      2048
    6. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      14
      1962
    7. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      36
      1925
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      120
      1830
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      29
      1781
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1754
    Aihe