Neljässä vuodessa Marin sössi talouden niin huonoon kuntoon

Anonyymi-ap

että tarvitaan ennätysmäärä velkaa, että siitä nelivuotisesta "pimeästä keskiajasta" selvitään. Rinteen/Marinin kauhukabinetti jää rumana ja haisevana tahrana Suomen historiankirjoihin. Ei ihme, että itsensä ja vasemmiston häpäissyt pintaliitäjäsomehoro pakeni naama punottaen maasta.

32

256

    Vastaukset 32

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jee

      • Anonyymi

        Marinin hallituskaudella Suomi otti velkaa vakavien kriisien koronapandemian ja energiakriisin lisämenoihin, jotka oppositioporvarit siunasivat 100%:sti, vaatipa Orpon kokoomus elinkeinoelämän kanssa vielä paljon annettua enemmän yritysten koronasossutukemista. Paljonko valtionveka siis olisikaan ollut Orpon kokoomuksen johdolla?

        Orpon ja Purran oikeistohallitus ottaa nyt paljon enemmän velkaa, ilman vastaavia kriisejä ja sen lisäksi että sopeuttaa 10 miljardilla eurolla, paljonko velka olisikaan ilman sopeutuksia? Velkaa otetaan juuri siksi että sopeutumistoimien eli leikkausten ja ALV-nostojen takia palkansaajien verotus on nostettu tappiin, EVA:n mukaan korkeimmaksi 10-vuoteen ja ostovoima supistuu ja kansa säästää kauhukabinettipolitiikan takia. Jokainenhan tietää mitä työttömäksi joutuminen Orpon ja Purran ikeen alla merkitsee.

        Konkurssit ja työttömyyden kasvu sekä työllisyyden lasku aiheuttavat velanottotarvetta. Pelkkä työllisyyden lasku ja työttömyyden kasvu aiheuttavat noin 3,5 miljardin euron vuosittaisen lisämenon.

        Lisäksi suurituloisten ja pääomapiirien veronalennuksia katetaan velkarahalla ennätyksellisen velanoton aikana.

        Purra myönsi: Orpon hallitus ottaa enemmän velkaa kuin Rinteen ja Marinin hallitukset
        https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4214333e-eb34-4895-afc0-9f660ef5f9f2
        "Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) myöntää, että Petteri Orpon (kok) hallitus ottaa enemmän velkaa kuin Antti Rinteen (sd) ja Sanna Marinin (sd) hallitukset yhteensä edellisellä vaalikaudella 2019–2023.

        Iltalehti kysyi Purralta eduskunnassa torstaina, miten näin pääsi käymään, Purra kun on arvostellut voimakkaasti Marinin hallituksen velanottoa.

        – Tällä tavallahan on tähän asti jo käynyt. "


    • Anonyymi

      JEE

    • Anonyymi

      Demareissa koetaan melkoista ristiitaa, kuten johto asian ilmaisikin. Vaikka puolue kärsi Marinin perseilystä, niin silti häntä käytetään ääntenkalastelussa. Tästä ikeestä puoluejohdon mukaan pitäisi päästä irti.

    • Anonyymi

      Se oli pakko ottaa velkaa ja on vieläkin tai koko maa olisi romahtanut taloudellisesti.Suomen talous on pahempi kuin yleensä ymmärretään,ei rikkaiden mutta tavisihmisten joita miljoonat suomalaiset valitettavasti vain on..

      • Anonyymi

        Kyllä oli oksan ottajia vaan ei kasken kaatajia silloinkin . Ja on vieläkin pilvin pimein


    • Anonyymi

      Ilotalo preerialla rahaa on

      • Anonyymi

        0 korolla kannattaa ottaa niin paljon kun saa


      • Anonyymi

        Jaettiin iloisesti otettiin lisäämällä menoja


      • Anonyymi

        Äitiskö siellä on sulle rahaa tienaamassa?


    • Anonyymi

      Niin tuo akka Rinteen tukemana hoki että Rahaa on . Ei kun jauhoja .

      • Anonyymi

        Jopa hokivat ettei velkaa tarvi maksaa takaisin ? Dilleä tuo vasemmisto poppoo . Ottikohan myös lahjuksia korona avustuksia jakaessaan ?


    • Anonyymi

      No voi hyvänen aikka sentään. Se Suomen pimeä keskiaika on vasta alkumetreillään ja täysin oma valinta.

      • Anonyymi

        Hölynpölyä. Kun keskusta-oikeisto astui puikkoihin, alkoi sarastus. Räyhävasemmiston rääkymisestä ja Sannan sikataloudesta huolimatta positiivisia tuloksia näkyy jo. Suunta on siis sittenkin oikea 😏


    • Anonyymi

      Jee

    • Anonyymi

      Aloitus on täyttä hevonsontaa!

    • Anonyymi

      Sanna sokaistui Antin Fläppitaulusta . RAHAA ON ! Sitä SITTEN meni . Elättejä tuli .

      • Anonyymi

        Rahaa näyttää okevan vieläkin nykyhallituksella. On niin paljon rahaa, että suurituloisten verotusta voidaan alentaa.


    • Anonyymi

      persut ovat tuhonneet Suomen, se nyt vaan on tosiasia.

    • Anonyymi

      AVAUS on täyttä potaskaa:

      Kyllä taustalla jyllää juonikkaat KOKOOMUS-kaudet vallassa ja nyt ollaan jopa sodan partaalla !

      "demari"-koira - tuo Musssta Porrrvari - on mukana tässä kokoomus-juonessa
      Ellei, olisi jo kertonut teille, mistä kiikastaa

      Haans kertoo, mitä sisäpiiri ei kuspiäille medioissaan koskaan mainitse
      https://www.talouselama.fi/uutiset/historiallisen-voimakas-lama-on-tulossa-ennustaa-tohtori-tuho-parhaassa-tapauksessa-joudumme-finanssikriisia-syvempaan-taantumaan/42a388aa-822b-4e70-8698-c79f18eed6ce

      ko. romahduksen ne ensitöikseen ristivät "virukseksi" !!!!!!

      t. haans

    • Vaikka polarisaation apinatappeluun on tottunut niin silti ottaa pannuun, että tosiasiat jäävät sen jalkoihin. Marinin hallitus hoiti asioita 3 ensimmäistä hallitusvuottaan ihan kohtuullisesti, mutta löi sitten kriittisellä hetkellä hanskat tiskiin kun globaalissa taloudessa tapahtui jyrkkä käänne. Ei Suomen talous silti ollut toivottomassa tilassa kun hallitus vaihtui. Velkaantumisen taittaminen ja kasvuvalmiuden aikaansaaminen olisi ollut Orpon hallitukselle helppoa jos reunaoikeistolaisten ideologisten tavoitteiden sijasta olisi lähdetty ratkaisemaan talouden akuutteja ongelmia. Sen sijaan, että olisi korjannut Marinin hallituksen lepsuilun seuraukset Orpon hallitus on kärjistänyt kaikkia talouden ongelmia ja ajanut maan lamakierteeseen.

    • Anonyymi

      Useampi hallitus tarvitaan korjaamaan Marinin naishallituksen aiheuttama kurjuus

    • Anonyymi

      Se oli nähtävissä.

    • Anonyymi

      Täähän se, asiat voi tuhota hyvin nopeasti, mutta niiden rakentaminen kestää pitkään.

    • Anonyymi

      Marinin hallitus hoisi hommat hyvin ja vähällä velanotolla. Nykyinen rottahallitus ottaa velkaa kaksin käsin ja tuplamäärän Marinin hallitukseen verrattuna.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Marinin hallituksen oikeudenmukainen talouspolitiikka

      Pieni- ja keskituloisten verotuksen keventäminen

      Politiikka on valintoja. Meidän valintamme on keventää pieni- ja keskituloisten verotusta. Teemme päätöksiä, jotka kasvattavat suurimman osan suomalaisista käteen jääviä tuloja. Esimerkiksi vuoden 2020 budjettiin sisältyi ansiotuloveron alennus 200 miljoonalla. Hallitus on tehnyt lisäksi joka vuosi ansiotasoindeksin mukaiset noin 400–500 miljoonan euron veronalennukset, joilla on varmistettu, että veroprosentit pysyvät keskimäärin samoina, vaikka tulotaso nousee. Vuoden 2022 kehysriihessä hallitus päätti myös alentaa pienimpien eläkkeiden verotusta noin 60 miljoonalla eurolla.


      Maksuhäiriömerkintöjen keston lyhentäminen

      Maksuhäiriömerkintöjen kesto lyhenee kuukauteen siitä, kun velallinen on saanut velkansa maksettua. Maksuhäiriömerkintä vaikeuttaa esimerkiksi asunnon saamista, joten merkintöjen nopeampi poistaminen on inhimillistä ja auttaa myös asunnottomuuden poistamisessa.


      Pienimpien eläkkeiden ja perusturvan korottaminen

      Vähemmän eriarvoisuutta ja enemmän oikeudenmukaisuutta. Korotimme ensimmäisessä erässä pienimpiä eläkkeitä 50 eurolla kuukaudessa ja 1300 euroa tienaavien eläkettä 34 kuukaudessa nettona vuoden 2020 alusta. Perusturvaa parannettiin 20 eurolla kuukaudessa. Opintoraha sidottiin indeksiin ja opintorahan huoltajakorotusta nostettiin 25 eurolla kuukaudessa. Tämä työ ei kuitenkaan ole valmis, vaan sitä jatketaan myös tulevaisuudessa. Sosiaaliturvaetuuksiin on tehty vuonna 2022 ylimääräinen indeksikorotus paikkaamaan elinkustannuksien nousua.


      Verovälttelyyn ja aggressiiviseen verosuunnitteluun puuttuminen

      Hallituksen tekemillä vero- ja etuusmuutoksilla on kavennettu tuloeroja. Veroilla on myös kerätty lisäveroja palvelujen ja sosiaaliturvan parantamiseksi. Hallitus on lisäksi tehnyt useita verovälttelyä ehkäiseviä lakimuutoksia, joilla on tiivistetty Suomen veropohjaa.


      Yrittäjien ja pienyritysten tukeminen

      Helpotimme yrittäjien ja pienyritysten toimintaa nostamalla arvonlisäveron alv-alarajan 15 000 euroon.


      Kaivosmineraalivero

      On kohtuullista, että maaperästämme kaivettujen mineraalien arvosta saadaan kohtuullinen korvaus yhteiskunnan ja kansalaisten käyttöön. Siksi eduskunta on päättänyt kaivosmineraaliveron käyttöönotosta.


      Pikavippien säätelyä kiristettiin

      Pikavippilainsäädäntöä kiristettiin säätämällä alemmasta korkokatosta sekä kiristämällä pikavippien markkinointia ja turvaamalla laskulla verkossa ostamista. muun muassa nämä.

      Ja työllisyys nousi huippuunsa, Sai Petteri Orpon hallitus perintönä työeläkemaksujen ylijäämän hyvä työllisyyskehityksen johdosta. Ja velkaakin kriisiaikana otettiin vain 38,4 mrd.

      Orpon ja Purran hallitus tulee ottamaan velkaa liki 70 mrs ja nimenomaan senkin takia, että varakkaille ja hyvätuloisille kuormakauhaajalla mätetään veronalennuksia!

      Orpo-Purran hallitus on Suomen tuhoisin hallitus!!! Seuraukset ovat mittaamattoman kipeät ja kauheat.!

    • Anonyymi

      Ja vieläkö idiootit nyt tekemässä "korjausta" niin menee Suomi täysin konkurssiin. Kaatuva talous ja kannattaa kaikkien kykenevien lähteä hemmettiin täältä.

    • Anonyymi

      Kahdessa vuodessa alisuoriutuja Orpo ajoi koko maan kaaokseen, paskoi työmarkkinat ja hankki melkein 100 tuhatta uutta työtöntä.

    • Anonyymi

      Persun kiero mieli vääntää asiat niin kierteeseen, ettei siitä ota selvää edes psykiatri.

    • Anonyymi

      Marinin aikana mm. työllisyysaste nousi ennätykseen. Nyt työttömyys hipoo pilviä.

      Kelpaa siinä Purrankin irvistellä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1838
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      126
      851
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      647
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      588
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      555
    6. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    7. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      531
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      62
      495
    10. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      470
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    13. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      9
      456
    14. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      31
      425
    15. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    16. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      419
    17. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      415
    19. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      6
      395
    Aihe