Izlam onkin Suomen alakouluissa jo toiseksi suurin uskonto. Tilastokeskus kertoo tämän.
Izlamin osuus on todennäköisesti suurin pääkaupunkiseudun kunnissa, mutta kuntakohtaisia lukuja ei ole saatavilla.
Yhä useampi alakoululainen opiskelee katsomusaineenaan izlamia
15
116
Vastaukset
- Anonyymi
Helsinki täyttyy muslimeilla.
- Anonyymi
Tilastokeskuksen lukujen mukaan Suomessa oli vuonna 1990 vain 810 muslimia, joista suurin osa oli tänne Venäjän vallan aikana asettuneiden tataarikauppiaiden jälkeläisiä. Vuodesta 1990 lähtien muslimien määrä Suomessa on siis 160-kertaistunut.
Ja ongelmat näkyy.- Anonyymi
Paljon raiskauksia jne.
- Anonyymi
Hirveä on nousu.
- Anonyymi
Koen että nationalistinen identiteettini kriisiytyy tämän uutisen takia.
- Anonyymi
Koulussa opetetaan rasistisesti vihaamaan suomalaisia.
- Anonyymi
Vasemmisto kannattaa lämpimästi islaminopetusta.
- Anonyymi
Tähänhän on jo valmis ratkaisu olemassa, ei vain kelpaa persuille eikä lahkolaisille: Poistetaan kouluista uskonnonopetus ja sen tilalle elämänkatsomustieto.
- Anonyymi
Totta. Perustuslaki takaa jokaiselle mahdollisuuden saada uskonnonopetusta omasta uskonnostaan, mutta perustuslaki ei vaadi että kouluissa pitää opettaa uskontoa. Mutta jos sitä jostain syystä halutaan opettaa, sitä on siis opetettava kaikille oman uskontonsa mukaan.
Elämänkatsomustiedon opetuksessa eri uskontojen pääpiirteet käsitellään jo nyt, joten tunnustuksellisen uskonnonopetuksen poistaminen opetusohjelmasta ja elämänkatsomustiedon tuominen tilalle ratkaisisi asian.
- Anonyymi
Pääasia, etteivät ala moraalittomiksi ateisteiksi.
Tämäpä onkin kerrassaan hieno uutinen! 😇
- Anonyymi
Totta kai, koska yli puolet oppilaista on muslimeja. He vievät maan kivikaudelle.
- Anonyymi
Tulisipa AFD ajoissa putsaamaan Eurooppaa.
- Anonyymi
Enemmän kiilaa islamistinaisten ja islamistimiesten väliin ! Sorretut ja alistetut naiset haluaa, kuka tahansa sorrettu haluaisi, demokratiansa ja oman päätäntävallan takaisin. Sitä islamistiäijät pelkääkin. Itsepähän läksivät sitä demokratiaa hakemaan ! Naisille se onkin todempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain617520Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232946- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651659Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311163
- 77853
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 52745