Yle uutisoi ankeuttavasti, synkkää on, tarkoituksellista

Anonyymi-ap

https://yle.fi/a/74-20192867

Kysely: Suomalaisilla synkkä näkemys maan tulevaisuudesta

Seuraaviin vaaleihin tämä jatkuu, koska Yle haluaa että SDP ja vihervasemmisto voittaisi vaalit

Kyllä, tämäkin verorahoin

22

166

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko vihervasemmistolaiset arvot Ylen osalta laitettu lakiin? Niitä siis pitäisi edistää.

      • Anonyymi

        Kerro ihmeessä ne lakipykälät jotka Yle on päättänyt?


    • Anonyymi

      Kunnallisalan kehittämissäätiön tutkimuksen toteutti Verian, joka keräsi tutkimusaineiston Gallup Kanavalla syyskuussa. Haastatteluja tehtiin yhteensä reilu tuhat.

      Eli täyttä paskaa.

      • Anonyymi

        Todellakin, valitaan sopiva porukka jolta kysytään sopivasti omaa agendaa vahvistaen


      • Anonyymi

        Ainahan gallupien ja tutkimusten tulokset ovat persuille paskaa jos tutkimuksen tai gallupin tulos ei persuja syystä tai toisesta miellytä :D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todellakin, valitaan sopiva porukka jolta kysytään sopivasti omaa agendaa vahvistaen

        Öyhötyspersu paljastaa täydellisen tietämättömyytensä suoltaessaan noin typeriä valheita. Näkee ettei öyhötyspersulla ole hajuakaan siitä miten gallupeja tehdään


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todellakin, valitaan sopiva porukka jolta kysytään sopivasti omaa agendaa vahvistaen

        Tämänhän on ihan samanlaista toimintaa kun USAID tilasi brittiomisteiselta Kantar TNS- yritykseltä mielipidetiedustelun suomalaisten halukkuudesta liittää Suomi NATOn jäseneksi. Yleensä Nato-jäsenyyttä on kannattanut noin 20 % suomalaisista, mutta tilaustyö näytti yli 70%. Tästä Suomen propaganadaministeriö - mitä virkaa hoitaa Mediapooli - otti kopin ja levitti tätä ”ilosanomaa” kautta koko Suomen valtamedian. Näin kansaa vedätettiin viimeisen päälle - eikö kukaan halunnut ryhtyä vastustamaan Natohumppaa.

        Natoon liittyminen on Suomen historian suurin munaus. Se tuhoaa taloutemme, turvallisuutemme ja tulevaisuutemme. Nato-jäsenyys ei kestä vapaata mediaa eikä sananvapautta.
        Et voi arvostella Natoa tai Suomen ulkopoliittisia linjauksia Mediapoolin alaisessa valtamediassa. Ne yhteiskunnalliset vaikuttajat jotka eivät aseta sanojaan oikein tai äänestävät ”väärin” joutuvat valtamedian maalittamaksi, menettävät luottamustehtävänsä ja työpaikkansa. Näin toimii demokratia Suomessa Natoon liittymisen jälkeen.

        YLE on Mediapoolin alainen. Ihme, että se pystyi julkaisemaan uutisen joka kertoo suorista seurauksista Suomen liittymisestä NATOn jäseneksi.


    • Anonyymi

      Öyhötyspersuja ärsyttää kun Yle uutisoi totuudenmukaisesti, eikä pelkkiä persuvalheita kuten persut toivoisivat.

      Paskan hallituksemme kannatus pyörii jossain 37 % paikkeilla.

    • Anonyymi

      Yle kertoi tuossa vain sen mitä Kunnallisalan kehittämissäätiön tutkimus totesi. Eli Yle uutisoi.

      Älä persuile.

    • Valtioneuvoston orkesteri esittää jenkan Kusessa ollaan. 🪗🎼🎵🎶🇫🇮🤡☠️⚰️🪦🔥👹🔥

    • Anonyymi

      Katsos kun ei YLE niitä juttuja itse keksi. Se vain julkaisee niitä. Onko tullut mieleesi, että ihmiset oikeasti haluavat muutosta politiikkaan?

    • Anonyymi

      Avatkaa itä raja!

      Työttömyysaste on noussut jo 10 prosenttiin, korkeimmalle tasolle 25 vuoteen.

    • Anonyymi

      Ensi vuonna alkaa kova talouden noususuhdanne Suomessa. Ylelle tulee olla haastavaa mollata nykyhallitusta, kun vaalit vasta 2027 keväällä.

      • Anonyymi

        Meille on viime vuodet luvattu talouskasvua eikä muuta olekaan saatu koin katteettomia lupauksia. Mikä lie kun suomalaisten suuryritysten näkemykset tulevaisuudesta osuvat samaan kuin YLEn julkaisema gallup kertoo? En usko, että Suomessa ensi vuonna asiat olisivat paremmin. Tietenkin jos jos tuo joka istuu presidentin paikalla heivattaisiin pois ja hallitus vaihdettaisiin niin uskoa paremmasta alkaisi löytymään.

        Kauhukabinetin aika jää historiaan.
        Stubb jää myös historiaan Suomen Tasavallan heikkolahjaisimpana ja tyhmimpänä presidenttinä. Täydellinen kardinaalimunaus jonka mahdollisti vain likainen median harjoittama presidenttipeli. Suomi pärjäisi paljon paremmin ilman CIA -kytköksiä.


    • Anonyymi

      Jos katsoi YLE:n tämän viikon A-Studion, niin kyllä toimittaja ehdotti kaikki mahdolliset ja mahdottomat eläkkeiden heikennykset. Sääli vaan että asiantuntijat eivät kannattaneet niistä yhtäkään.

      • Anonyymi

        Ylen akka oli hieman kärtyinen lopussa kun kaikki sen ideat tyrmättiin


    • Anonyymi

      Tutustukaa nyt hyvät ihmiset talouden perusasioihin muuten ei voi mitenkään hallita tilannetta vaan kaikki menee huuteluksi !

      Suomen talouden pulmana ovat liian suuret julkiset menot suhteessa BKT:hen
      Mutta, älyttömintä on, että Suomalainen media ei tätä kerro säännöllisesti vaan asiat täytyy katsoa Englannin kielellä netistä !?

      Tässä esimerkit tehokkuudesta ja tehottomuudesta kansantaloudessa !


      Pieni vertailu !
      Suomi ja Yhdysvallat

      1. Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
      Suomi 57%, Yhdysvallat 39%

      2. Keskim varallisuus aikuista kohti
      Suomi 186000 USD, Yhdysvallat 579000 USD

      3. Julkisen velan tausta
      Suomi 80-90% ulkomailta, Yhdysvallat 75-78% kotimaasta

      4. Terveydenhoito-kulujen kuormitus julkiseen talouteen
      Suomi 85%, Yhdysvallat 45%

      5. Keskuspankin kultavaranto
      Suomi 44 tonnia, Yhdysvallat 8100 tonnia

      Nobel palkinnot
      Suomi 5kpl, Yhdysvallat 430kpl

    • Anonyymi

      Yle on uutisoinut taloudesta monet vuodet ylioptimistisesti. On ollut jo niin epäuskottavaa, että on ollut pakko tehdä pieni korjausliike kohti todellisuutta.

      Rasistisen apartheidin oikeudesta siviilien joukkomurhiin Yle ei kuitenkaan edelleenkään luovuta.

    • Anonyymi

      Suomalainen on parhaimmillaan synkistellessään maailmansa murheita.

      • Anonyymi

        Tuo on merkillisen totta....
        Ruben Stillerkin sanoi joskus, että suomalainen on uutisten suhteen masokisti - huonoista uutisista tykätään..


      • Anonyymi

        YLE käänsi vain veistä haavassa. Kaikkihan sen ymmärtävät, että nykyisen poliittisen eliitin toimet ovat ajaneet Suomen rotkon laidalle. Kohta syöksytään ja iloisesti.

        Saatanan tunarit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      76
      7636
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      129
      3039
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1894
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      71
      1718
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      129
      1557
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1492
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1202
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe