Haluammeko sosialistivetoisen hallitus uudestaan tunaroimaan?

VTV:n raportti kertoo karulla tavalla, kuinka Marinin hallitus romutti talouden neljässä vuodessa ja jätti siihen niin rumat jäljet, että niiden korjaamiseen menee pitkään. Raportissa käydään yksityiskohtaisesti läpi, miten valtion menot nostettiin tappiin käyttäen koronaa tekosyynä. Todellisuudessa yli puolet menoista ei liity mitenkään koronaan. Mutta niin vahvaa on ollut manipulointi, että vieläkin kannattajat hokee "mutkun korona!" ja uskoo tosissaan, että syyt on aina toisissa tai jossain muualla, aivan kuten demarit aina julistaa.

Ja nyt oppositio ilkeää syyttää hallitusta talouden tasapainottamisesta, vaikka Marinin hallitus itse antoi siihen kaikki syyt. Että tällaista sikaiIua halutaan taas vallankahvaan?

☝️😵‍💫

36

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Mr.Perfect trollasi myös aikasemmin eri nimimerkillä Perussuomalaisten puolesta.

      OtabanaanijaRauhoitu, PasiToivonen5, Meitä ette rokota ja rokotevastaiset ureamiekkarit, Missä on Marco de Wit, Äärioikeisto johtaja Christopher Key Drink urea...jne

      Muistatko vielä aikaisemmat Rokotevastaiset meitä ette rokota Ureajuhlien mainostaja.

      • Anonyymi00024

        Toivottavasti ei Lindtmanin täti!


      • Anonyymi00025

        Antti on kommunisti henkeen ja vereen.


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00025 kirjoitti:

        Antti on kommunisti henkeen ja vereen.

        AI-yhteenveto
        Antti Lindtmanin (s. 1982) meriittejä ovat muun muassa kansanedustajuus (vuodesta 2011), SDP:n puheenjohtajuus (2023–), varapuheenjohtajuus (2012–2017), Vantaan kaupunginvaltuuston puheenjohtajuus (2009–2023) ja valtiotieteiden kandidaatin tutkinto (2016), ja häntä pidetään vahvana toimijana erityisesti ammattiyhdistysliikkeen ja kuntapolitiikan kautta.
        Tärkeimmät Meriitit:
        Poliittinen ura: Kansanedustaja Uudenmaan vaalipiiristä vuodesta 2011.
        Puoluejohto: Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen (SDP) puheenjohtaja vuodesta 2023.
        Kunnallispolitiikka: Toiminut Vantaan kaupunginvaltuuston puheenjohtajana vuosina 2009–2023.
        Puolueen sisällä: SDP:n varapuheenjohtaja 2012–2017.
        Koulutus: Valtiotieteiden kandidaatti Helsingin yliopistosta (2016).
        Tausta: Vahva tausta SAK:n (Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö) kasvatissa, mikä on vaikuttanut hänen poliittiseen uraansa.
        Maine: Pidetään usein luotettuna ja osaavana toimijana erityisesti Eero Heinäluoman oppipoikana.
        Lindtmanin meriitit korostavat hänen pitkää uraansa politiikassa, vahvaa sidettään ammattiyhdistysliikkeeseen ja menestystä sekä kansallisella että kunnallisella tasolla.


      • Anonyymi00027
        Anonyymi00026 kirjoitti:

        AI-yhteenveto
        Antti Lindtmanin (s. 1982) meriittejä ovat muun muassa kansanedustajuus (vuodesta 2011), SDP:n puheenjohtajuus (2023–), varapuheenjohtajuus (2012–2017), Vantaan kaupunginvaltuuston puheenjohtajuus (2009–2023) ja valtiotieteiden kandidaatin tutkinto (2016), ja häntä pidetään vahvana toimijana erityisesti ammattiyhdistysliikkeen ja kuntapolitiikan kautta.
        Tärkeimmät Meriitit:
        Poliittinen ura: Kansanedustaja Uudenmaan vaalipiiristä vuodesta 2011.
        Puoluejohto: Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen (SDP) puheenjohtaja vuodesta 2023.
        Kunnallispolitiikka: Toiminut Vantaan kaupunginvaltuuston puheenjohtajana vuosina 2009–2023.
        Puolueen sisällä: SDP:n varapuheenjohtaja 2012–2017.
        Koulutus: Valtiotieteiden kandidaatti Helsingin yliopistosta (2016).
        Tausta: Vahva tausta SAK:n (Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö) kasvatissa, mikä on vaikuttanut hänen poliittiseen uraansa.
        Maine: Pidetään usein luotettuna ja osaavana toimijana erityisesti Eero Heinäluoman oppipoikana.
        Lindtmanin meriitit korostavat hänen pitkää uraansa politiikassa, vahvaa sidettään ammattiyhdistysliikkeeseen ja menestystä sekä kansallisella että kunnallisella tasolla.

        Häjy Antti ei tunne kansaa.


    • Ei SDP:tä hallitukseen. Muuten Suomi on vielä pahemmassa kunnossa.

    • Anonyymi00002

      Persut tekevät kaikkensa, että sosialistit pääsisivät valtaan... :(

      • Anonyymi00003

        Noi rokotevastaiset ureamiekkarit oli kyllä rimanalitus.


    • Anonyymi00004

      Aika vaikeaa kuvitella että demarien vetämä hallitus voisi jotenkin olla huonompi kuin tämä äärioikeistolainen hallitus, joka on Suomen huonoin hallitus koko pitkän ikäni aikana ja minä olen jo vuosia ollut eläkkeellä.

      Mitä tämä hallitus on saanut aikaiseksi? Ennätystyöttömyys, ennätysmäärä konkursseja, talous tarkkailuluokalle, kansan jyrkkä kahtiajako eliittiin ja loisiin. Kansalta kadonnut kaikki usko ja luottamus parempaan tulevaisuuteen. Kiiti riitti tätä kurasontaa ja kyykyttämistä.

      • Niinhän sut on saatu uskomaan, etkä ole ainoa, johon upposi puppupopulismi ja velkarahalla rakennetut hyvinvointikulissit. Kun on uskossa vahva, niin eihän sitä ymmärrä, että nyt korjataan niitä jälkiä, joita Marininkin hallitus jätti talouteen. Te uskotte vahvasti, että 10.6.2023 asti kaikki oli hyvin ja sitten tyyliin yhdessä yössä kaikki romahti. Tilastot näyttää kuitenkin sen, millaista niitten kulissien takana oli. Uskallatko tutkia?


      • Anonyymi00006
        Mr.Perfect kirjoitti:

        Niinhän sut on saatu uskomaan, etkä ole ainoa, johon upposi puppupopulismi ja velkarahalla rakennetut hyvinvointikulissit. Kun on uskossa vahva, niin eihän sitä ymmärrä, että nyt korjataan niitä jälkiä, joita Marininkin hallitus jätti talouteen. Te uskotte vahvasti, että 10.6.2023 asti kaikki oli hyvin ja sitten tyyliin yhdessä yössä kaikki romahti. Tilastot näyttää kuitenkin sen, millaista niitten kulissien takana oli. Uskallatko tutkia?

        Voivoi kun tuo persuilun peruskaava - kiellä kaikki, valehtele ja uhriudu, sekä syytä kaikesta muita - uppoaa enää vain kovakalloisimpiin koulupudokkaisiin.


      • Anonyymi00012

        Katso isompaa kuvaa. Tämä ja muutama seuraava hallitus joutuu korjaamaan, edellisen hallituksen puhallusta.


    • Anonyymi00005

      Kuka kaipaa äärioikeiston rasistihallitusta, jossa kaikki leikkaukset tehdään vain ideologisilla eikä taloudellisilla perusteilla. Niin että voidaan mahdollisimman paljon kiusata kaikkia yhteiskunnan heikko-osaisia, joita vielä solvataan päälle kun heiltä ensin on viety kaikki inhimillisen elämän edelllytykset.

      • Moneskohan tuhannes kopion kopio sun kommenttis on? Eikä se ole edelleenkään muuttunut todeksi. Mutta jatka toki sitä mitä parhaiten osaat. Vaihda kuitenkin välillä kättä, ettei nivelet tulehdu.


    • Anonyymi00007

      kannattaa lopettaa se jenkki moskan katsominen, jokainen puolue on suomessa "sosialisti" näin pienessä maassa kun alkaisi rikollisuus kukoistaa kun kapitalistinen moska ottaa vallan kyllä päättäjät jokaisesta puolueesta tietää mitä seuraa.

      • Hölynpölyä. Suomessa ei ole sellaista kapitalismia, mistä te tunkkaisissa kuplissanne raivoatte. Suomen kapitalismissa on markkinaliberaaleja ja sosiaalidemokraattisia piirteitä enemmän kuin sun kolmen aktiivisen synapsin ajatteluelin kykenee koskaan ymmärtämään.


      • Anonyymi00009
        Mr.Perfect kirjoitti:

        Hölynpölyä. Suomessa ei ole sellaista kapitalismia, mistä te tunkkaisissa kuplissanne raivoatte. Suomen kapitalismissa on markkinaliberaaleja ja sosiaalidemokraattisia piirteitä enemmän kuin sun kolmen aktiivisen synapsin ajatteluelin kykenee koskaan ymmärtämään.

        Hölynpölyä.

        Meitä ette rokota 💪


    • Anonyymi00008

      Ei ainakaan tätä huonompi
      Ollaan jo kahdella tarkkailu luokalla!SUOMI

    • Anonyymi00010

      Tarkkailuluokalla kyllä mutta miksi?

      Koko maailma tarkkailee Suomen hyvinvointivaltion siirtymistä rahattomaan yhteiskuntaan. EU-maista Suomi on ensimmäisenä lähestymässa kommunismia, jossa ei rahaa käytetä.

      Rynnäkön rahattomaan yhteiskuntaan aloitti Antti Rinteen hallitus ja Sanna Marin tehokkaasti jatkoi.
      Sanna oli jopa esimerkkinä rahaa käyttämättömästä elämästä: kaikki oli ilmaista, aamupala, asunto, auto, matkat jne.

      Orpon hallituksen aikana kehitys jo jatkuu omalla painollaan, koska Sanna ylitti tarvittavan rajan.
      Rahaton kommunismi lähestyy vaikka tekisi mitä.

    • Anonyymi00011

      Kommunistien perusoppeja: "Älkää tehkö niin kuin minä teen vaan tehkää niin kuin käsken".

    • Lausunto: seuraavissa vaaleissa näemme, mitä mieltä kansa on.

      • Anonyymi00018

        Ihanko totta 😳


      • Anonyymi00021

        Teknisesti ottaen emme näe ellei äänestysprosentti ole 100%.


      • Anonyymi00021 kirjoitti:

        Teknisesti ottaen emme näe ellei äänestysprosentti ole 100%.

        Lausunto: täydelliseen äänestysaktiivisuuteen on taidettu päästä vain joissakin diktatuureissa.


    • Anonyymi00013

      Sijoitukset ovat kuulemma tuottaneet hyvin, vaikka virallisesti puhutaan kulutuslamasta. Kaikkien ongelmien äiti onkin pörssitalousjärjestelmä, missä kaikki tehdään omistavan ja päättävän luokan ehdoilla. Suomi siirtyi systeemiin 80-luvulla. Kaikki on nyt yksityistetty ja vain rahastus toimii. Orpo julisti eduskunnassa 'ketään ei jätetä', vaikka suuri osa kansasta on unohdettu oman onnensa nojaan.

      • Suomessa on maailman parhaimmistoa olevat järjestelmät. Vauvasta vanhukseen kaikki hoidetaan.... tarhat, esikoulut, koulut, neuvolat ja muu sote-järjestelmä, sosiaalitukijärjestelmä, työvoimajärjestelmä, eläkkeet jne. Tämä järjestelmä toimisi huomattavasti paremmin, jos meillä olisi järkevämpiä ja suoraselkäisempiä päättäjiä. Jo lähes 20 vuotta kestäneessä alamäessä järjestelmät notkahtelee rahanpuutteen ja huonon johtamisen vuoksi.


      • Anonyymi00014
        Mr.Perfect kirjoitti:

        Suomessa on maailman parhaimmistoa olevat järjestelmät. Vauvasta vanhukseen kaikki hoidetaan.... tarhat, esikoulut, koulut, neuvolat ja muu sote-järjestelmä, sosiaalitukijärjestelmä, työvoimajärjestelmä, eläkkeet jne. Tämä järjestelmä toimisi huomattavasti paremmin, jos meillä olisi järkevämpiä ja suoraselkäisempiä päättäjiä. Jo lähes 20 vuotta kestäneessä alamäessä järjestelmät notkahtelee rahanpuutteen ja huonon johtamisen vuoksi.

        Maailman paras on käytännössä jo täysin toivoton työelämän ulkopuolelle ajetulle köyhälistölle.


    • Anonyymi00015

      Suomi on siirtymässä sosialistiseen jährjestelmään. Jokainen porvarillinen hallitus estää ja hidastaa sosialismiin siirtymistä eli toimii kehityksen jarruna.

      Hyvänä esimerkkinä käy liian hyvin toimiva yksityinen työterveyshuolto, joka epätasa-arvoa aiheuttavana oli tarkoitus Marinin hallituksen lopettaa, mutta ei-sosialistit estivät toiminnan kieltämisen vallan vaihduttua.
      Seuraava SDP:n hallitus saa ottaa toimiluvan pois.

      Jos ei-sosialistisia taantumysvoimia ei olisi, Suomi olisi jo siirtynyt sosialismiin ja esim. Valtion Kuvaputkitehtaita olisi noussut kuin sieniä sateen jälkeen, idänkauppa kukoistaisi, raja olisi auki ja työvoimaa tulisi ulkomailta jopa yli tarpeen

      • Sosialismi on kehitystä?

        ☝️😂


    • Anonyymi00016

      persut,Suomen syöpä, siinä fakta tiivistettynä.

    • Anonyymi00017

      THL:n mukaan koronakulut olivat viisi miljardia.
      Mutta tilaisuus teki varkaan eikä kukaan voinut estellä.
      Jotain pahaa valuvikaa on demokratiassa kun se sallii tuollaisen vastuuttoman toiminnan

    • Anonyymi00022

      Järjestelmä romahdusta porrrrvarit yrittää kaikin keinoin peitellä päästäkseenuudelleen kusettamaan. Ei kiitos, vaan kusiaiset ulos pysyvästi hallituksesta.. Konkurssi tuli porrrvari mukanA

    • Anonyymi00023

      Kyllä porvari omansa ottaa, riippumatta hallituksesta.

    • Anonyymi00028

      Ei kiitos, edellisistäkin tunaroinnista on tekemistä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1739
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1091
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1046
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      952
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      91
      794
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      146
      779
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      754
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      50
      695
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      671
    Aihe