Israelin toiminta

Anonyymi-ap

Israel ei päästä vieläkään avustuskuljetusrekkoja menemään Gazan alueelle, vaikka Hamas noudatti presidentti Trumpin tekemää rauhansopimusta ja täytti siten kaikki ehdot. Israel pyrkii selvästi näännyttämään nälkään ja sairaalahoidon puutteeseen kaikki palestiinalaiset ihmiset ihan vauvoista vanhuksiin asti. Eli kansanmurha jatkuu Gazassa ja muut kaikki Israelin johdon ja pääministeri Netanhajun määräämät julmuudet myöskin Iranissa ja Libanonissa. Israel on syyllistynyt nyt sotarikoksiin Iranissa ja Libanonissa.
Israel täytyisi saada pysäytettyä jollakin tavalla Lähi-Idän maiden johtajien ja Euroopan johtajien avulla. Myös kaikkia kansainvälisiä avustusjärjestöjä tulisi kunnioittaa ja antaa niiden toimia kunnolla ja turvallisesti kaikilla sota-alueilla.
Kuten YK:ta ja uskoa YK:n tekemiin päätöslauselmiin ja suosituksiin, sekä Unicefiin, UNCHR:ään ja Punaiseen Ristiin.
Israelin johdon tulee joutua vastuuseen tekemistään sotarikoksista ja ja rikoksista ihmisyyttä vastaan. Minä en voi kristittynä ja kirkossa käyvänä ihmisen mitenkään hyväksyä Israelin tekoja.

3

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Hamas ei luovuttanut aseitaan. Palestiinalaisten on osoitettava ystävyyttään ja rauhantahtoa. Ei tule enää ikinä islamistien bileitä tuonne. Se on loppu. Hyvä niin.

    • Anonyymi00002

      Mun puolesta saavat tapella loputtomiin, ja niihän ovatkin, koko lähi-itä pitäisi hävittää.

    • Anonyymi00004

      Avustusrekkoja menee Gazan kaistalle satoja päivässä.

      Trump ei ole tehnyt rauhansopimusta, vaan junaili tulitauon.

      Hamas ei ole noudattanut tulitaukosopimusta, eikä täyttänyt missään vaiheessa läheskään kaikkia sen ehtoja.

      Gazan kaistalla ei tapahdu kansanmurhaa, eikä Israel näännytä ihmisiä.

      Israel ei suorita julmuuksia Iranissa eikä Libanonissa, vaan käy sotaa IRGC:tä ja Hizbollaihia vastaan.

      Israel ei ole syyllistynyt sotarikoksiin Libanonissa eikä Iranissa.

      YK ja Unicef taistelee Israelia vastaan. Punainen Risti (Punainen Puolikuu) ei täyttänyt vlevollisuuksiaan Hamasin pitämiä panttivankeja kohtaan.

      UNCHR:llä tarkoittanet UNHCR:ää eli YK:n pakolaisjärjestöä. Sillä ei ole roolia Lähi-idässä. Siellä touhuaa UNRWA, joka taistelee aktiiivisesti Israelia vastaan.

      Et vielä löytänyt Israelin johdon tekemiä sotarikoksia tai rikoksia ihmisyyttä vastaan.

      Tutustu aiheeseen edes pintapuolisesti. Pystytkö kristittynä tunnustamaan olleesi väärässä? Millä kriteerillä pidät itseäsi kristittynä?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2769
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      16
      2577
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2278
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1871
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1582
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1555
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1483
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1363
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      28
      1204
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1151
    Aihe