”Tietoisuutesi jatkuu aina jossain” – fyysikko esittää teorian kuolemasta, joka hämmentää ihmisiä
Entä jos olet jo kuollut toisessa todellisuudessa ja jatkat elämääsi täällä ilman, että huomaat mitään?
Kvanttikuolemattomuus-teoria väittää, että tietoisuus jatkuu aina rinnakkaisessa todellisuudessa.
Usea rinnakkainen todellisuus
Kvanttikuolemattomuus on ajatuskokeeseen perustuva teoria, jonka mukaan tietoisuus jatkuu aina niissä universumin haaroissa, joissa yksilö selviää hengissä.
Toisin sanoen: jokaisessa tilanteessa, jossa kuolema on mahdollinen, syntyy rinnakkainen todellisuus, jossa ihminen ei kuole, ja tietoisuus kokee vain nämä ”selviytymisversiot”.
Fyysikko Max Tegmark on kuvannut ajatusta näin: ”Subjektiivisesti koet aina sen todellisuuden, jossa olet yhä elossa.”
Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että ihminen olisi objektiivisesti kuolematon.
Ulkopuolisen näkökulmasta ihmiset kuolevat aivan normaalisti.
Teoria koskee nimenomaan tietoisuuden kokemusta.
Läheltä piti -tilanne
Monet kuvaavat läheltä piti -tilanteita kokemuksina, joissa todellisuus tuntuu “jatkuvan” toisella tasolla.
Viime aikoina teoria on noussut uudelleen esiin erityisesti Redditissä ja TikTokissa, joissa käyttäjät jakavat omia kokemuksiaan ”läheltä piti” -tilanteista.
Monet kertovat tilanteista, joissa he uskovat kuolleensa jossakin toisessa todellisuudessa, mutta jatkaneensa elämää tässä.
Tarinat ovat omiaan ruokkimaan teorian leviämistä.
Omassa kokemisesi todellisuushorisantissa et siis kuole, vaan luot tavallaan uuden todellisuuskuplan (universumin) niissä tapauksissa, joissa kuolet muiden todellisuushorisontissa, jonka jaoit ennen kuolemaa heidän kanssaan, eli siirtymistä uuteen horisonttiin jossa nämä samat hahmot jatkavat kanssasi, kunnes he poistuvat todellisuudestasi kuoleman kautta. Itsemurha ja vanheneminen yli-ikäiseksi ovat tässä hypoteesissa mielenkiintoisia tapahtumia, joissa voi alkaa miettiä että hetkinen. Tosin itsemurhalta voi pelastaa aina sattuma ja vanhuudelta voi pelastaa sattumalta juuri sopivasta kehittyvä tiede. Mutta entä vammautuminen, miten se koettaisiin ja kuinka pitkään?
Myös filosofinen kysymys
Elämää elämän jälkeen
Kvanttikuolemattomuuden vetovoima ei ole pelkästään tieteessä, vaan psykologiassa ja eksistentiaalisissa kysymyksissä.
Ajatus siitä, että oma tietoisuus ei koskaan koe kuolemaa, tarjoaa lohtua, mutta myös herättää joissain uusia pelkoja.
Entä jos tietoisuus jatkuu loputtomasti yhä epätodennäköisemmissä tilanteissa? Mitä se tarkoittaisi vanhuudelle, kärsimykselle tai identiteetille?
Ehkä jokaisen pitää kulkea oma kärsimystie kirkastumiseen.
Fyysikon teoria väittää, että et koskaan koe omaa kuolemaasi
12
161
Vastaukset
- Anonyymi00001
Linkki lainauksiin unohtui:
https://www.city.fi/viihde/tietoisuutesi-jatkuu-aina-jossain-fyysikko-esittaa-teorian-kuolemasta-joka-hammentaa-ihmisia/ - Anonyymi00002
Mukaelma "ikuinen sielu" ajatuksesta, kokeva tietoisuutesi jatkaa ajasta aikaan.
- Anonyymi00003
Välillä tuntuu että nykyään yritetään jotenkin tietoisesti vähentää uskonnon ja tieteen välistä rajaa. Politiikkako on syynä? Tuo fyysikko voisi saman tien vastata kysymykseen: Entä missä minun tietoisuuteni oli ennen syntymääni ja miksi en muista siitä mitään?
Ennen ihmisen syntymää hänellä ei ole tietoisuutta, se kehittyy hänelle vähitellen aivojen kehittyessä ja kun ihminen kuolee, niin hänen tietoisuutensa katoaa eikä se siirry minnekään muualle!- Anonyymi00004
"Ennen ihmisen syntymää hänellä ei ole tietoisuutta,"
Mistä tällaista päättelet? Kyllä äidin vatsassa lapsi tuntee ja kuulemma kuulee sekä varmasti ajatteleekin eli on tietoinen, tietoisuuden taso vain on eri.
Mistä sitä paitsi alkaa kokeva tietoisuus, onko se vain ihmisellä, vaiko myös apinoilla, linnuilla, hyönteisillä, ameeboilla, alkeihiukkasilla? En tarkoita nyt itsetietoisuutta, vaan kokevaa mentaalista tietoisuutta, joka kokien tuntee miltä tuntuu olla alkeishiukkanen, ameeba, hyönteinen, lintu, apina.. - Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
"Ennen ihmisen syntymää hänellä ei ole tietoisuutta,"
Mistä tällaista päättelet? Kyllä äidin vatsassa lapsi tuntee ja kuulemma kuulee sekä varmasti ajatteleekin eli on tietoinen, tietoisuuden taso vain on eri.
Mistä sitä paitsi alkaa kokeva tietoisuus, onko se vain ihmisellä, vaiko myös apinoilla, linnuilla, hyönteisillä, ameeboilla, alkeihiukkasilla? En tarkoita nyt itsetietoisuutta, vaan kokevaa mentaalista tietoisuutta, joka kokien tuntee miltä tuntuu olla alkeishiukkanen, ameeba, hyönteinen, lintu, apina..Voin sanoa jo suoralta kädeltä, että alkeishiukkasella ei ole tietoisuutta. Sillä ei ole sellaisia kehittyneitä aivorakenteita jota se vaatii. Apinalla varmasti tietoisuus on samoin linnuilla ja ehkä hyönteisilläkin ainakin jonkinlainen.
Samasta syystä ihmisellä ei voi olla tietoisuutta ennen kuin hänellä on aivorakenteet jotka mahdollistavat sen. Kun ihminen kuolee niin hän ei ehkä välttämättä ymmärrä kuolevansa koska tietoisuus lakkaa jo sitä ennen.
- Anonyymi00006
Ajantaju saattaa muuttua niin että sekunti tuntuu tunnilta. Tässä uskonnon ja tieteen yhtenäisteoria.
Tuossa mennään spekulatiivisen viihteen puolelle ja syyllistytään väittämien ketjutukseen, jossa edellinen väittämä pyrkii vahvistamaan seuraavan jne., kunnes ketjun loppupäässä syntyy kognitiivinen harha, että "kvanttikuolemattomuus" onkin jotain todellista tai jopa todistettua. Se on kuitenkin spekulatiivinen ajatuskoe, joka perustuu kvanttimekaniikan monimaailmatulkintaan.
Vaikka Tegmark on työskennellyt raskaansarjan tieteen parissa, hän on myös innokas scifi-harrastaja ja on sekottanut teoksissaan tiedettä ja scifiä. Niitä lukiessa ja tietoa poimiessa voi tehdä pahoja virheitä, jos ei ymmärrä mitä on lukemassa. Siksi on syytä tehdä ahkerasti faktantarkistuksia, ettei tule vahingossa uskoneeksi spekulatiivisia tai kuvitteellisia asioita tosiksi.
Uskonnollisuus ei ole vain dogmaattista, vaan myös skientististä. Molemmissa yhteistä on antrooppinen vinouma, jossa molemmissa nähdään "tosina" ne asiat, jotka koetaan mahdollistavan kaikkeuden, ihmisen, tietoisuuden jne. olemassaolon tai olevan niiden edellytyksiä.
Miten universumi on syntynyt? Milloin? Mitä tietoisuus on? Mitä kuoleman jälkeen? jne.... Ainoa oikea vastaus on 'me emme tiedä, vaan täytämme aukkoja jumalilla, luomisilla, uskonnollisilla ja tieteellisillä selityksillä, alkuräjähdyksillä jne., eli ihmiskeskeisillä korvikkeilla, joilla pyritään tekemään tuntematonta ymmärrettävämmäksi.
☝️🤨- Anonyymi00009
Ilmeisesti te persut hylkäätte uskonnon ja myös tieteen ja väitätte, että mitään ei voi tietää, jotta voitte sen jälkeen korvata täydellisen tietämättömyyden omilla dogmeillanne kuten: "Ilmastonmuutos on valhetta", "ihminen ei voi muuttaa ilmastoa" sekä lukuisilla salaliitoilla joiden tarkoituksena on osoittaa että poliittiset vastustajanne ovat kaikki vähintään roistoja 🤔
Anonyymi00009 kirjoitti:
Ilmeisesti te persut hylkäätte uskonnon ja myös tieteen ja väitätte, että mitään ei voi tietää, jotta voitte sen jälkeen korvata täydellisen tietämättömyyden omilla dogmeillanne kuten: "Ilmastonmuutos on valhetta", "ihminen ei voi muuttaa ilmastoa" sekä lukuisilla salaliitoilla joiden tarkoituksena on osoittaa että poliittiset vastustajanne ovat kaikki vähintään roistoja 🤔
Tässä nyt ei ole persuilla tai politiikalla mitään tekemistä. Ilmeisesti sulla poliittinen punavihreä sonta täyttää koko korvienvälisen tilan. Kaikki nuo höpinäs on teikäläisten kyhäämiä aivopieruja, ei persujen.
- Anonyymi00010
Mr.Perfect kirjoitti:
Tässä nyt ei ole persuilla tai politiikalla mitään tekemistä. Ilmeisesti sulla poliittinen punavihreä sonta täyttää koko korvienvälisen tilan. Kaikki nuo höpinäs on teikäläisten kyhäämiä aivopieruja, ei persujen.
Hänelle ne kuitenkin ovat totta… kuten hänen muutkin MIELIPITEET. 🤭
- Anonyymi00007
Teoriat ja muut mistä ei käytännön hyötyä kun kukaan ei tule kertomaan kuoltuaan mitä sattui
ja uhvot tai muut on sen verran edellä että pitävät pilkkanaan ihmisen tason otusta.. - Anonyymi00008
80 luvulla kuollut fyysikko oli sikäli oikeassa että hän hämmentää kirjoituksillaan vuonna 2026 suomalaisia kuin ei olisi kokenut kuolemaa ollenkaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial131693Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1381686Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2641235Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221088Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101066- 285955
- 129949
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3897Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49878- 10875