Pete Hegseth: Liian moni Euroopan maa ei tarjonnut apua, kun Amerikka tarvitsi sitä
Yhdysvallat aikoo tehdä arvion joukoistaan Euroopassa ja uhkaa vähentää tukea mailta, jotka eivät toimi kuten Yhdysvallat edellyttää.
BRYSSEL / HELSINKI Yhdysvallat on toistanut tyytymättömyytensä osaan Nato-maista. Naton puolustusministerikokouksessa sotaministeri Pete Hegseth arvosteli terävästi maita, jotka eivät auttaneet Yhdysvaltoja Iranin sodassa.
Espanja ja Italia kielsivät Yhdysvaltoja käyttämästä lentokenttiään sodan aikana. Hegsethin mukaan maat yrittävät hukuttaa Yhdysvallat lakien yksityiskohtiin.
– Nämä maat panivat Amerikan tyttäret ja pojat vaaraan kieltämällä tukeutumisen, Hegseth sanoi.
Hegseth pitää tätä häpeällisenä.
Hegseth ilmoitti, että USA aikoo tehdä kuuden kuukauden kuluessa arvion läsnäolostaan Euroopassa.
– Jos maat eivät osoita sitoutumista, vähennämme osallistumistamme.
Hegsethin mukaan tavoitteena on varmistaa, että Eurooppa ottaa johdon Natossa. Hänen mukaansa Yhdysvallat ei voi maksaa enempää Naton puolustuksesta kuin liittolaisensa.
– Osa maista reputtaa katsauksen, ja osa läpäisee sen kiitettävästi.
Hegseth mainitsee kyvykkäinä liittolaisina pari viikkoa sitten Bergenin kokoukseen osallistuneet maat. Myös Suomi oli mukana kokouksessa.
Trumpin nuoleskelu kannatti
Anonyymi-ap
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi00001
Suomen nykyistä USA:n politiikkaa kutsutaan Uussuomettuneisuudeksi.
- Anonyymi00002
Ei koskaan enää yksin! Ydinaseita saa tuoda Suomeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1511497
- 104921
- 75733
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa16585ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40514Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m157476Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..44472- 26419
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185412