Kuten päämlnisterimme sanoi, paras vastaus Kiinan ylivoimaan on parantaa omaa kilpailukykyä
Mutta mitä kaikkea konkreettista se tarkoittaa?
Ei riitä vielä sunnuntain tuplapalkan poisto ja terveyden huollon järjestäminen pois yrityksiltä, kuten Suomen yrittäjät ovat päätelleet.
Tehdään Suomesta Euroopan Kiina!
58
175
Vastaukset
- Anonyymi00001
Lomat joutaisi pois vanhana jäänteenä. Vähennetään ainakin ja enemmän vastuuta sille ihmiselle joka lomailee.
- Anonyymi00049
Lomarahat pois! Nehän oli alun perin tarkoitettukin vain väliaikaiseksi ja olivat nimeltään "lomaltapaluuraha" koska ihmiset eivät tullee lomailta töihin silloin kun piti!
Lomaraha ei siis ole työllä ansaittua rahaa, vaan siitä on tehty ylimääräinen maksu! - Anonyymi00050
Anonyymi00049 kirjoitti:
Lomarahat pois! Nehän oli alun perin tarkoitettukin vain väliaikaiseksi ja olivat nimeltään "lomaltapaluuraha" koska ihmiset eivät tullee lomailta töihin silloin kun piti!
Lomaraha ei siis ole työllä ansaittua rahaa, vaan siitä on tehty ylimääräinen maksu!Siis kyllähän työantajan tulee kerätä lomaltapaluurahat ennen työntekijän lomaa!
Jos siis sen on nyt sellaiselle mentävä.
Voi olla, jos se sitten palaa lomaltaan, voi työnantajalla olla antaa lomaltapaluurahoista jotain takaisinkin...
- Anonyymi00002
Mehä voitas lisätä maaham muuttoo, eiks je😉
T:Demari- Anonyymi00003
Onko Kiinassa ratkaistu kilpailukyky siirtotyöläisin?
- Anonyymi00004
Mikäs tämä tyhjä heitto oikein on?
Avaappa, mitä sillä oikein tarkoitat? - Anonyymi00005
Anonyymi00003 kirjoitti:
Onko Kiinassa ratkaistu kilpailukyky siirtotyöläisin?
Ei, mamuilla saadaan mukavasti sos turva romutettua, jonka jälkeen palkkoja voidaan pienentää.
- Anonyymi00006
Anonyymi00004 kirjoitti:
Mikäs tämä tyhjä heitto oikein on?
Avaappa, mitä sillä oikein tarkoitat?Lisäämällä maaham muuttoa kaikki rikastutaan. Eiks je😉
- Anonyymi00008
Anonyymi00005 kirjoitti:
Ei, mamuilla saadaan mukavasti sos turva romutettua, jonka jälkeen palkkoja voidaan pienentää.
Ah, se on kokoomuksen suunnitelma
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Ah, se on kokoomuksen suunnitelma
Jota mm demarit toteuttaa sokeasti.
- Anonyymi00012
Anonyymi00009 kirjoitti:
Jota mm demarit toteuttaa sokeasti.
Vihreät ja vasemmistokin tykkää.
- Anonyymi00007
Suomesta ei siis puutu enää kuin reilu miljardi matua niin ollaan pohjolan kiina.
- Anonyymi00010
Uskoisin että miljoona lisää riittää laittamaan meidät samalle tasolle.
- Anonyymi00011
Hupsista...
https://m.youtube.com/watch?v=rYAFOC-bWLo&list=RDrYAFOC-bWLo&start_radio=1- Anonyymi00064
Uusi kansallis laulumme.
- Anonyymi00013
Nyt kaikki vääntelemään silmiä persujen kanssa niin ollaan kohta pohjolan Kiina. ☝️
- Anonyymi00014
Ei me saada silmien vääntelyllä pudotettua palkkatasoa Suomessa, joten tehdään niin kuin persut ei tekisi, ili lisätään maahanmuuttoa, etenkin luku ja kirjoitustaidotonta...
- Anonyymi00015
Typerykset syynäävät jtk maahanmuuttoa
Vaikka kaikki työelämäheikennykset, kilpailukyvyn nostamisen varjolla, osuu pahiten siihen tavalliseen Suomalaiseen- Anonyymi00018
Juuri siksi tarvitaan maaham muuttoa, suomalaisten palkat ovat liian suuria.
Mamut tuovat kaivattua kilpailukykyä, tulet sinäkin sen huomaamaan palkassasi jossain kohtaa.
- Anonyymi00019
Niin hyvä idea Valtio alkaa tukea yrittäjiä lapset ja vanhuksetkin töihin ja työehdot pois sekä miljoonia uusia tekijöitä hinnat alas siis todella alas ja tehtaita joka nurkkaan jotka puskee krääsää ja toimii kivihiilellä ja halvalla jäteöljyllä
- Anonyymi00021
Niin... tarvitaan niin työntekijäin oikeuksista luopumista, kuin viherhömpötyksen lopettamista.
Kivihiili käyytöön ja päästöjä on turha mittailla.
Saadaan kunnon autotkin takaisin, kun ei turhia rajoiteta.
Normit purkuun!
- Anonyymi00020
Suomen lait, työehtosopimukset ja suomalaiset määrittää työolot Suomessa!
Hallitus! - Anonyymi00023
Tuote joka on kuluttajalle halvempi se menee kaupaksi kuten Kiina tekee joten Suomlaisten työntekijöiden pitäisi maksaa työnantajalle että tuotteen saisi halvemmaksi kuin Kiinalainen
- Anonyymi00024
Se on kunnia asia päästä tekemään töitä !
- Anonyymi00025
Niin työnantaja sentään rakentanut tehtaat yms joten ihan olisi hyvä jos työntekijät maksais että saavat tulla töihin
- Anonyymi00026
Työntekijä on riistäjä!
- Anonyymi00027
Pohjolan Kiina on pian totta!
- Anonyymi00028
Lapin malli ulotettava koko Suomeen!
https://www.hs.fi/alueet/art-2000012059856.html
Mutta tuota laiskottelua ja muuta nukkumista ei tule suvaita! Veetään silimiä vinnoon tv pers.😖🟦🟨🌼🇨🇳👍
- Anonyymi00030
Suomihan on Pohjolan entinen Viro!!
Pohjoismaat ovat sitten ihan eri asia kuin Pohjola
tai Balttia!
Suomessa nyt työttömyys 11%,
Virossa työttömyys nyt 6%
silti Suomessa on jotain 80.000 Virolaista joista
jotain 7.000 ovat Suomen toimeentulotuella!!
Vai vielä Kiinan yritätte kusettajat sekoittaa tähän!
1.4 miljardin Kiinan te teko-miehet! - Anonyymi00031
Suomen bruttokansantuote (BKT) asukasta kohden on noin 60 130 dollaria eli noin 56 000 euroa. Tämä arvo saadaan, kun Suomen koko talouden vuotuinen tuotanto jaetaan maan asukasluvulla.
Kiinan bruttokansantuote (BKT) asukasta kohti on noin 14 900 dollaria. Tämä luku kuvaa maan kokonaistuotannon jaettuna sen asukasluvulla.
Pitäskö suomen siis pyrkiä reilusti pienempään bruttokansantuottoon.- Anonyymi00034
Jos se parantaa kilpailukykyämme, niin heti ja ehdottomasti!
- Anonyymi00032
Kyllä autotalli on luxusasunto, kun asunnottomana muuten olisi!
Työtäkin ovat saaneet, niin parantavat kilpailukykyämme:
https://www.hs.fi/suomi/art-2000011637965.html - Anonyymi00033
Kuka tietää mistä tulee suomeen kaikki tavarat ,kun suomessa ei ole mitään tuotantolaitoksia,
Kaikki tuodaan kiinasta NIMI VAIN ON PRÄNDI mikä milloinkin .- Anonyymi00039
Suurin osa suomen yrittäjänpaskoista on juuri tuollaisia. Kiinasta tuodaan ja kovaan ylihintaan myydään suomessa. Miten vittu jokku voi arvostaa tälläisiä paskoja yrittäjiä ja yrityksiä.
- Anonyymi00035
Kiina on todennäköisesti jo ostanut Suomen ylikansallisessa pörssipankkipelissä.
- Anonyymi00036
Taas duunari valittaa!
Tarjotaan asunto ja tarjotaan työtä!
Mutta mikään ei riitä.
https://yle.fi/a/74-20231606 - Anonyymi00038
Työväen ei tule järjestäytyä! Se aiheuttaa pahoja ongelmia!
- Anonyymi00040
Työväen pitäs aina vaan palkata palkkatappajia jos jotain epäselvyyksiä asioissa. Melko turha mistään asioista neuvotella.
- Anonyymi00041
Suomessa myytiin uusia autoja vuodessa 70.000,
Kiinassa 30 miljoonaa UUSIA VUODESSA!- Anonyymi00051
luonto kiittää suomea!
- Anonyymi00052
tuo kiinan autoistuminen pilaa koko planeetan
- Anonyymi00042
Kiinalaiset rakensi satoja vuosia sitten Kiinanmuurin,
sen pituus ulottuisi Pohjoisnavalta Etelänavalle,
sehän on muutama Suomen mitta?!- Anonyymi00044
Talkoo työnä tekivät jokaisella oli velvollisuus kantaa 1 kivi muuriin ja asentaa se paikalleen....jäi vitullinen määrä kiviä ylikin kun muuri on noin lyhyt.
- Anonyymi00043
Laki estää.
- Anonyymi00045
Siksihän yrittäjät ja EK ovat lakeja ja normeja purkamassa!
- Anonyymi00047
Jos työntekijä päättää sairastaa, tekee sen ihan omalla ajallaan tai korvaa lomailunsa työnantajalle!
- Anonyymi00053
Miten niin Suomesta?! Davosin Maailman talousfoorumin perustanut Klaus Schwab kertoo ihailleensa aina Kiinan tyyppistä kommunismia, ja kehitti Suuren nollauksen idean yksityisomistakuuden lopettamiseksi, (kertoi pandemian olleen tähän lähtölaukauksen), joissa kokouksissa kävi Sanna Marin ja silloinen valtiovarain ministeri, ja Suomi on vain Suuren nollauksen pilottimaana. Löytyy uutinen YLE.
- Anonyymi00055
Löytyy 19.9.2021 YLE - "Marin ja Saarikko kuuluvat nuorten huippujohtajien...". Ongelma on se, ettei enää kansalaisille edes kerrota, että mitä tehdään. Nyt poistettiin ministeriöiltakin itsenäinen tiedotusoikeus.
- Anonyymi00056
Anonyymi00055 kirjoitti:
Löytyy 19.9.2021 YLE - "Marin ja Saarikko kuuluvat nuorten huippujohtajien...". Ongelma on se, ettei enää kansalaisille edes kerrota, että mitä tehdään. Nyt poistettiin ministeriöiltakin itsenäinen tiedotusoikeus.
Suomi on universumin mitan päässä siitä, että mitä kansalaiset kuvittelevat sen olevan ja mitä tehdään.
- Anonyymi00057
Anonyymi00055 kirjoitti:
Löytyy 19.9.2021 YLE - "Marin ja Saarikko kuuluvat nuorten huippujohtajien...". Ongelma on se, ettei enää kansalaisille edes kerrota, että mitä tehdään. Nyt poistettiin ministeriöiltakin itsenäinen tiedotusoikeus.
Poliitikot ovat vihon viimeisiä, joihin tänä päivänä luottaisin.
- Anonyymi00054
Suomesta saadaan Kiina laskemalla työntekijöiden palkkoja. Temusta jo muutenkin kaiken tilaatte.
- Anonyymi00058
Mistä saadaan 5 miljoonaa uiguuria palkattomaan työhön ?
- Anonyymi00059
Hyvä alku:
Sekoomukset ja persut työleireihin - Anonyymi00061
Saadaan kun saadaan samat velvollisuudet niille suomen työläisille!
- Anonyymi00060
Kiinassa voi puistossa tilata puhelimella vaikka kylmän juoman
ja muutaman minuutin kuluttua drone tuo sen paikan päälle! - Anonyymi00062
Miksi jollakin työntekijällä tulisi olla yhtään mitään "oikeuksia" tms. etuja?
Nehän tekee vaan sen työn mitä sanotaan!
Jos eivät oo taas laiskottelemassa.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1511497
- 104921
- 75733
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa16585ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40514Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m157476Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..44472- 26419
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185412