VENÄJÄ EI HÄVIÄ

Anonyymi-ap

MAAILMAN KARTALTA KOSKAAN - SELVENTÄÄ.
SOTAHULLUT SERKUT
AI-yhteenveto Ensimmäisen maailmansodan syttyessä vuonna 1914 Venäjää, Isoa-Britanniaa (Englantia) ja Saksaa hallitsivat serkukset, jotka olivat läheistä sukua keskenään pääasiassa Ison-Britannian kuningatar Viktorian kautta.Sodan ajan hallitsijat olivat:ValtioHallitsijaArvonimiKohtalo sodan jälkeenVenäjäNikolai IITsaari (Keisari)Joutui luopumaan kruunusta vallankumouksessa 1917, ja bolševikit teloittivat hänet perheineen vuonna 1918.Iso-BritanniaYrjö V (George V)KuningasSäilytti valtaistuimensa sodan yli ja muutti suvun saksalaisen nimen Windsoriksi vuonna 1917.SaksaVilhelm II (Wilhelm II)Keisari (Kaiser)Joutui luopumaan kruunusta sodan loppuvaiheessa marraskuussa 1918 ja pakeni loppuelämäkseen maanpakoon Alankomaihin.Sukulaisuussuhteet pähkinänkuoressa:Iso-Britannian Yrjö V ja Saksan Vilhelm II olivat ensimmäisiä serkuksia keskenään kuningatar Viktorian kautta (Vilhelmin äiti oli Yrjön isän sisko).Iso-Britannian Yrjö V ja Venäjän Nikolai II olivat ensimmäisiä serkuksia äitiensä kautta (heidän äitinsä olivat Tanskan kuninkaan Kristian IX:n tyttäriä). Nikolai II ja Yrjö V olivat myös ulkonäöltään niin hätkähdyttävän samannäköisiä, että heidät sekoitettiin usein toisiinsa.Saksan Vilhelm II ja Venäjän Nikolai II olivat kaukaisempia (kolmansia) serkuksia, mutta Nikolai II:n vaimo Aleksandra oli myös kuningatar Viktorian lapsenlapsi. Ennen sodan syttymistä Nikolai ja Vilhelm yrittivät vielä estää sodan allekirjoittamalla toisilleen sähkeitä tutuilla lempinimillään "Willy ja Nicky".

7

<50

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      SUOMI HÄVIÄÄ AINA, TORJUNTAVOITTO WW2 EI OLLUT OIKEA VOITTO.

    • Anonyymi00002
      UUSI

      Mikä on venäjä?

      • Anonyymi00004
        UUSI

        Joku kehitysmaa vailla kehitystä?


      • Anonyymi00005
        UUSI

        Ei kukaan toivo Venäjän häviävän Maailman kartalta! Pysyköön siellä rajojensa takana, jos ei osaa olla tappelematta ja tuhoamatta naapureitaan!

        Mikään muu maa ei ole tuhoamassa naapureitaan kuin Venäjä! Niin kauan kuin herra PUTIN on vallassa, ilmeisesti Venäjä ei osaa ola tappelematta!


    • Anonyymi00003
      UUSI

      • Anonyymi00006
        UUSI

        Mitä pitäisi äänestää??????? Äänestän Euroopan yhtenäisyyttä Ukrainan puolesta!!!! Ukrainalle kuuluu NATON ja Euroopan Unionin jäsenyys!
        Irti tyystin Putinin vallasta!!


    • UUSI

      Totta, venäjä vain kutistuu moskovan kehätien sisälle jääväksi eläintarhaksi jossa moskoviitti väijyy naapuriaan saadakseen lihaa syötäväksi sen perskannikasta. Joutuu toki se raakana nauttimaan kun ei ole millä kypsentää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      91
      2106
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1373
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      137
      1025
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      226
      991
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      846
    6. 95
      843
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      79
      741
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      734
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      53
      717
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      91
      690
    11. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    12. 46
      622
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      611
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      27
      503
    16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      470
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      462
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      454
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      437
    20. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    Aihe