http://www.iltalehti.fi/osastot/suhteet/200511163733048_su.shtml
kommenttia?
naiset hyväksyvät irtosuhteet
20
1309
Vastaukset
- Sanelma
Mitä sitten? Mitä nyt taas haluat sanoa? Tai kysyä? Jäi hiukan epäselväksi. Kuten tavallisestikin...
Noin kymmenen vuotta sitten Oulussa tehtiin tutkimus jossa todettiin että oululaiset söivät ko. vuonna aiempaa vähemmän ruisleipää.
Kommenttia?- näimpä
Paha-Outi kirjoitti:
Noin kymmenen vuotta sitten Oulussa tehtiin tutkimus jossa todettiin että oululaiset söivät ko. vuonna aiempaa vähemmän ruisleipää.
Kommenttia?Niin. Kommenttia tuosta uutisesta, sitä pyytelin jos ette tajunneet? En laittanut vielä omaa mielipidettäni, koska haluan kommentteja uutiseen, en minun mielipiteeseen siitä uutisesta.
näimpä kirjoitti:
Niin. Kommenttia tuosta uutisesta, sitä pyytelin jos ette tajunneet? En laittanut vielä omaa mielipidettäni, koska haluan kommentteja uutiseen, en minun mielipiteeseen siitä uutisesta.
No, kommentoi sinä minun uutistani. En kommentoinut sitä itse, pyysin muiden kommenttia. ¨
Ei kiinnosta koko juttu, vai? Vähän liian tylsää asiaa, vai? Sellaista "so what" -tasoa, eikö vain?
Täsmälleen. Siinäpä asian ydin.Paha-Outi kirjoitti:
No, kommentoi sinä minun uutistani. En kommentoinut sitä itse, pyysin muiden kommenttia. ¨
Ei kiinnosta koko juttu, vai? Vähän liian tylsää asiaa, vai? Sellaista "so what" -tasoa, eikö vain?
Täsmälleen. Siinäpä asian ydin.Miksi sinä kirjoitat tälle palstalle? Mikä on sinun motiivisi? Mitä haet täältä?
- kuikui
Uutinen sopii hyvin aikaisempaan uutiseen, jonka mukaan joka toinen pettää puolisoaan
- Nari_Säre
...tuossa uutisissa ei tullut ilmi tarkalleen, mikä on miesten ja naisten suhtautumisero... vaikka siinä annettiin ymmärtää, että naiset (edelleen) hyväksyisivät irtosuhteet harvemmin kuin miehet Suomessa (ja että tuo ero olisi pieni).
Mielenkiintoinen sinänsä tasa-arvoindikaattorina, että löperön seksuaalimoraalin yhtä suuri yleisyys miesten ja naisten välillä = tasa-arvoa.- Kurre_Orava
'Löperö' seksuaalisuus on tämän päivän 'must' juttu.
Seksiä tungetaan median taholta simmut ja korvat täyteen. 12v kakarat kulkee napapaidoissa jne.
Minkäs sille teet? Moralisointi on helppoa mutta vapaassa maassa on jokaisella oikeus omiin valintoihinsa.
Vähän sama juttu kuin viina ja huumeetkin. Jokaisen oma valinta.
oikein vähintään sataa ihmistä joka maasta haastateltu. Olikohan haaviin osunut yhtään pylkönmäkeläistä vai oliko vain jalkauduttu, sanotaan, Helsingin keskustaan sen kyselylomakkeen kanssa pyörimään. Jäi nyt hämäräksi.
Millään kyselyllä ei voi mielestäni suoraan mitata valmiutta ryhtyä irtosuhteisiin. Sinänsä myönteinen asenne esimerkiksi luonnonsuojelua kohtaan ei kerro vielä valmiudesta lajitella omat jätteet tai jättää lentomatka väliin. Sama tässä. Sen nyt arvaa, että Ilta-Sanomien uutiskynnys ylittyy vaikka guatemalalaisella tutkimuksella, jos siinä vaan sivutaan seksiä.- Nari_Säre
...myös uutisointi aiheesta oli löperöä, kun esim. miesten suhtautumisesta ei mainittu mitään, vaikka sitä oli ilmeisesti myös analysoitu.
Vai onko nykyisin vain "feminiiniin emansipaatioon" liittyvä mielenkiintoista palstatilaa ansaitakseen? Nari_Säre kirjoitti:
...myös uutisointi aiheesta oli löperöä, kun esim. miesten suhtautumisesta ei mainittu mitään, vaikka sitä oli ilmeisesti myös analysoitu.
Vai onko nykyisin vain "feminiiniin emansipaatioon" liittyvä mielenkiintoista palstatilaa ansaitakseen?IS:n "uutisointi" on löperöä ollut, ovat vajonneet alaspäin jo vuosikymmeniä, kohta täytyy pohjan jo löytyä.
IS:n jutuilla on jotain tekemistä feministisen emansipaation kanssa, mutta ei siten kuin luulet. IS on pyrkinyt tässä ostokiellojutussa huoraavien miesten äänitorveksi julkaisemalla jatkuvalla syötöllä juttuja seksinpuutteesta kärsivistä rassuista ja toisaalta taas hedelmöityshoitoasiassa esitellyt isättömyydestä kärsiviä ihmisiä kertoakseen heidän riipaisevan elämäntarinansa.
Paperi kiiltävämmäksi niin ei enää erota Seiskapäivästä.- En röyhtää
Härmän.vapaa.nainen kirjoitti:
IS:n "uutisointi" on löperöä ollut, ovat vajonneet alaspäin jo vuosikymmeniä, kohta täytyy pohjan jo löytyä.
IS:n jutuilla on jotain tekemistä feministisen emansipaation kanssa, mutta ei siten kuin luulet. IS on pyrkinyt tässä ostokiellojutussa huoraavien miesten äänitorveksi julkaisemalla jatkuvalla syötöllä juttuja seksinpuutteesta kärsivistä rassuista ja toisaalta taas hedelmöityshoitoasiassa esitellyt isättömyydestä kärsiviä ihmisiä kertoakseen heidän riipaisevan elämäntarinansa.
Paperi kiiltävämmäksi niin ei enää erota Seiskapäivästä.Mitä tekemistä Iltasanomilla on Iltalehden uutisen kanssa?
- väärin män
En röyhtää kirjoitti:
Mitä tekemistä Iltasanomilla on Iltalehden uutisen kanssa?
iltasanomat on se epäluotettava ja Iltalehti luotettava.
- luotettava media
väärin män kirjoitti:
iltasanomat on se epäluotettava ja Iltalehti luotettava.
Iltalehden haastatteleman seksologin mukaan tutkimustulos osoittaa tasa-arvon lisääntymistä ja, että naiset osaavat nykyään nauttia turvallisesta irtoseksistä.
En röyhtää kirjoitti:
Mitä tekemistä Iltasanomilla on Iltalehden uutisen kanssa?
Sitä tekemistä, että niitäkään ei erota toisistaan. Pitäisikö?
Puhdasta huolimattomuutta minulta, mutta olen tyytyväinen. SanomaWSOY ja Almamedia eivät ole onnistuneet millään tavoin profiloitumaan silmissäni iltapäivälehdillään. Hienoa huomata.
- mariamagda
enemmän kuin naiset.
- perustuu
Ihan noin mutu-tuntumalla vai?
- mariamagda
perustuu kirjoitti:
Ihan noin mutu-tuntumalla vai?
Eikös se tuossa selvästi sanottu.
"Suomen jälkeen pienin suhtautumisero on uusiseelantilaisilla ja slovenialaisilla."
- uutinen
Lööpeissä kirkui uutisena joskus kesäaikaan että naiset ne pettävät yhä useammin. Itse jutusta kävi kyllä ilmi, että eivät silti niin usein petä kuin miehet. No mitäs uutisoimista siinä nyt olisikaan.
- Kurre_Orava
Eikös tuo ole monen poikamiehen kannalta melkolailla positiivinen uutinen?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?621223Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11890Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75815Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.84659- 53634
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46564Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt35560Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36534Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot116515Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43513