Stalin ei ollut ainut!

Lenin-setä

Moni joka on tutustunut Venäjän historiaan, on varmasti huomannut, että kapitalistiset tsaarit saattoivat olla huomattavasti verisempiä, kuin "kommunistinen" stalin. Esimerkiksi Iivana Julma:

http://fi.wikipedia.org/wiki/Iivana_IV_Julma

Sellaisia ne kapitalistit todellisuudessa ovat; alistavia imperialisteja ja verisiä tappajia!

9

768

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ole ollut kapitalismia eikä näinollen kapitalistisia tsaarejakaan. Tsaarien aikana Venäjän yhteiskunta oli feodaalinen. Kapitalismi eli pääomavaltaisuus edellyttää teollistunutta yhteiskuntaa. Sitä Venäjä ei tsaarienkaan aikana ollut.

      1900-luvun alussa oli joitakin orastavia merkkejä teollisen ja perustuslaillisen yhteiskunnan ja niiden myötä keskiluokan synnystä. Leninismi-stalinismin hirmuvalta murskasi ne alkuunsa; feodalismista taannuttiin orjayhteiskuntaan.

      • Lenin-setä

        Kapitalistien propagandaa. Feodalismi ja kapitalismi ovat loppujenlopuksi saman kolikon eri kääntöpuolet!


      • teollisuus

        Bolshevikit pääsivät omilla tilastoillakin samalle tasolle vasta 1928.


      • Pappa
        Lenin-setä kirjoitti:

        Kapitalistien propagandaa. Feodalismi ja kapitalismi ovat loppujenlopuksi saman kolikon eri kääntöpuolet!

        Eikös Karl Marx osannut nämä asiat. Hänen mukaansa hommat etenee:
        alkuyhteiskunta-->orjayhteiskunta-->feodalismi-->kapitalismi--> sosialismi-->kommunismi

        Kapitalismi on paljon kehittyneempi kuin feodalismi.

        Neuvostoliitossa päästiin sosialismiin asti ja sehän on nähty, mitä se oli.


      • riittää edelleen

      • olla...
        Lenin-setä kirjoitti:

        Kapitalistien propagandaa. Feodalismi ja kapitalismi ovat loppujenlopuksi saman kolikon eri kääntöpuolet!

        Lenin sedällä koulut käymättä, kun on tuo yleistieto hukassa...no sehän selittääkin paljon..


      • teollisuus

        Ydinaseen tekeminen (joita venäjällä on jotain 40.000 kpl) ja mannertenvälisen ohjuksen, avaruussukkulan jne tekemiseen vaaditaan aikamoinen teollisuus.
        Venäjä käytti VAIN noin 3% koko tuotannostaan sellaisiin juttuihin kuin kansalaisten kulutukseen. Kaikki muu meni lännnen aloittamien sotien hoitamiseen. Infrastruktuurin rakentamiseen kiinaan, eteläamerikkaan ja afrikkaan.
        Se oli priorisointijuttu, koska kapitalismi kävi yhteensä neljä sotaa venäjän tuhoamiseksi. Nämä sodat olivat venäjän vallankumous jolloin feodaalisuus ja lontoon,wall streetin ja japanin siirtomaalaisuus vaihdettiin kommunismiin sitten ww1,ww2 ja kylmä sota jotka kaikki olivat suunnattu kommunismia vastaan.
        Eli veikkaisin että jos kommunismi olisi saanut olla rauhassa (mitä se ei lännen puolelta koskaan saanut olla) niin se 97% lopuille jäänyttä prosenttia suunnattuna kulutukseen olisi varmasti nostanut tavallisen kansalaisen elintasoa aikalailla.


    • Vaka Vanha

      No Iivanaa nyt ei voi pitää sen enempää kapitalistina kuin kommunistinakaan ...

      Tuskin edes ymmärtäisi mistä on kysymys.

      Väittävät nykyään, että sairasti kuppaa, se vei järjen.

    • jokilaiva blues

      Venäjän historia vaatii hieman enemmän lukemista ja tutkimista !

      On hyvä käydä ainakin pari kurssia, jotta edes hieman aukeaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3930
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      189
      3195
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2986
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      70
      2570
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      368
      2310
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      172
      1971
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1595
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      33
      1515
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1408
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1382
    Aihe