Sota ei ole järkevääÄ !!!!!

rauhan mies....

Mitä järkevää on sotimisessa jossa tulee ihmisuhreja. Sota on kaikista hirveintä mitä voikaan olla. Tapetaan ja siviilejäkin menee :) karmeata.

Miksi on niitä kusipäitä jotka liehtovat sotaa, ne hullut johtajat jotka ajattelevat vaan itseään kuten Hitler !


voi voi !!!!!!!!!

6

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mieluiten he ottavat maasi ilman sotaa.

    • ChOfBo

      If you wan't peace, prepare for war - Children of bodom

      • profossi

        fyysisen väkivallan keinoin (Clausewitz).

        Sota ei ole osa ihmisluonnetta eikä ihmisen biologiaan syväkoodattu asia, eikä se ole myöskään pyörremyrskyn tai maanjäristyksen kaltainen luonnonilmiö, joka tulee ja menee. Sota on yksi politiikan tekemisen tapa, ja sota on diplomatiaa fyysisellä väkivallalla, sillä fyysinen väkivalta on äärimmäisin tapa vaikuttaa.

        Jokaisessa sodassa on aina kaksi osapuolta:

        1) Ne, jotka hyötyvät siitä
        2) Ne, jotka kärsivät siinä

        Eniten sodasta hyötyvät ne, jotka kärsivät siinä vähimmin ja joilla on eniten rahaa. Pahimmin kärsivät ne, jotka ovat rintamalla tai muuten vain joutuvat sotatoimien kohteeksi.


    • järkeväkeino

      Sota on järkevin keino säädellä ihmisiä.

    • pakolainen

      Naapurissa asuu aasialainen kansa, joka tahtoi vahvan johtajan, ja sai myös.
      Päättele itse loput.

    • isus

      Kai
      Sota = BISNES Rikkaalle
      Sota = VALTAA "jollakin tavoin köyhille"

      Rikkaan maan kannattaa hyökätä johonkin maahan jolla on varaa esim vaikkapa öljyvarantoja (joilla voidaan sitten rahoittaa kohteen erilaiset jälleenrakennus hankkeet).

      Kannattaa tuhota perusteellesesti kohteen ns. infrastruktuuri esimerkiksi vesi-, energia- tietoliikenneverkot(ei kuitenkaan niin perusteellisesti tie-, rautatie-, lentoverkostoa) sekä toimistot tehtaat yms. missä on käytössä länsimaista teknologiaa .
      Alussa sodankäynti kustannuksia tulee kyllä veronmaksajille huomattavasti
      ( tuloja toisaalta aseteollisuudelle) mutta ne saadaan kyllä moninverroin
      takaisin jälleenrakennuksen käynnistyttyä ,valikoimalla oman maan teollisuudelle sopivimmat kohteet.
      "Ei tuottavimmat kohteet" saavat sitten rakentaa kansainväliset yhteistyökumppanit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      167
      1623
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      941
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      753
    4. 51
      645
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      18
      641
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      547
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      503
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      498
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      189
      437
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      429
    Aihe