useiten / useimmiten?

useasti kuultua

Kumpi on oikein?

Esim. Useiten esitetty kysymys.

8

5329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sepp

      useimmin.

    • linkkivinkki.

      www.googlefight.com

    • User profile

      Minä sanoisin: useimmin esitetty kysymys. Vertailu olisi mielestäni usein, useammin, useimmin.

      Useimmiten-sanaa voisi käyttää jossain muussa yhteydessä esim. näin: useimmiten asiat eivät mene toivotulla tavalla.

    • Vaikkapa ”Suomen kielene perussanakirjasta” selviää, että ”useimmiten” tarkoittaa ’useimmissa tapauksissa, tavallisesti, yleensä’.

      Sanaa ”useiten” ei löydy sanakirjoista, joten voi melko varmasti lähteä siitä, että se ei kuulu huoliteltuun yleiskieleen. Se on todennäköisesti epäsäännöllinen lyhentymä sanasta ”useimmiten”.

      Sana ”useimmin” taas kuuluu superlatiivina sarjaan usein : useammin : useimmin. Se ei siis tarkoita ihan samaa kuin ”useimmiten”. ”Nykysuomen sanakirja” esittää tästä esimerkkejä hakusanan ”usein” kohdalla:

      ”Matti oli käynyt Helsingissä kaikkein useimmin.” (Tässä ajateltaneen tilannetta, jossa puhutaan useasta henkilöstä ja mainitaan, että heistä Matti on käynyt Helsingissä useammin kuin muut.)

      ”Rikkaruohojen itämiskyky on useimmin [→ useimmiten] sangen suuri." (Nuoli viittaa suositeltavampaan ilmaukseen, eli tässä siis _ei_ pidä käyttää sanaa ”useimmin”, koska kyse ei ole varsinaisesta vertailusta, vaan sanaa ”useimmiten”.)

      Oikein on ”useimmin esitetty kysymys”. Tosin voisi kirjoittaa yksinkertaisemmin: ”tavallisin kysymys”.

      Keskustelussa ehdotettu Googlen käyttö ei sinänsä selvitä, mikä on _oikein_. Sen sijaan se voi antaa käsityksen siitä, mitä sanoja käytetään yleisesti, ja tälläkin toki on oma merkityksensä.

    • näkee

      muotoa 'useinmiten'?

      Vastaus: turhan usein.

      • ketjun aloittaja

        No onko se sitten 'harvemmiten', jos se on kerran useimmiten esim.

        useimmiten asiat eivät mene toivotulla tavalla
        harvemmiten asiat...jne.


      • HARVEMMIN.
        ketjun aloittaja kirjoitti:

        No onko se sitten 'harvemmiten', jos se on kerran useimmiten esim.

        useimmiten asiat eivät mene toivotulla tavalla
        harvemmiten asiat...jne.

        Taipumaton sana.


      • sällnare sällnast
        HARVEMMIN. kirjoitti:

        Taipumaton sana.

        Eikö useimmiten ole superlatiivi eikä komparatiivi?

        Minusta harvoin-sanan superlatiivi on harvimmin eikä harvemmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia

      "Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak
      Maailman menoa
      73
      4195
    2. Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei

      Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka
      Maailman menoa
      43
      3153
    3. Yks vähemmän

      Yks narkki täälläkin vähemmän,m.t. sai mitä halusi😎
      Kiuruvesi
      36
      2811
    4. Nyt voin sanoa että vtuttaa!

      Kertaa sata 💯
      Ikävä
      34
      1998
    5. Kaunis Martina taas lehtihaastattelussa - kommentoi Stefua

      Martina sanoi, että Isabella on käytännössä aina hänen kanssaan. "Minä olen se vanhempi, joka ottaa 100-prosenttisen vas
      Kotimaiset julkkisjuorut
      504
      1666
    6. Oletko onnellinen

      Kun ei enää nähdä?
      Ikävä
      63
      1585
    7. Gallup: Kenet sinä haluaisit nähdä Yökylässä-sarjassa?

      Yökylässä Maria Veitola -sarjaa on nähty jo 10 kautta tv:ssä, ja Veitola on yöpynyt satojen suomalaisten julkkisten kode
      Tv-sarjat
      46
      1462
    8. Anteeksi

      Anteeksi 😭😭😭. Olet rakas❤️. En juo enää liikaa. 😭
      Ikävä
      41
      1360
    9. Minun kultani

      Mistä saataisiin sulle hyvät henkselit? 🤗😘
      Ikävä
      69
      1287
    10. Mitäs mieltä

      Hakeekohan pikkunennmies alavuden kaupunginjohtajaksi? Pakkoliitos ähtäri-alavus. Taas olis mieliharmi johtamassa suoho
      Ähtäri
      17
      1256
    Aihe