useiten / useimmiten?

useasti kuultua

Kumpi on oikein?

Esim. Useiten esitetty kysymys.

8

5333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sepp

      useimmin.

    • linkkivinkki.

      www.googlefight.com

    • User profile

      Minä sanoisin: useimmin esitetty kysymys. Vertailu olisi mielestäni usein, useammin, useimmin.

      Useimmiten-sanaa voisi käyttää jossain muussa yhteydessä esim. näin: useimmiten asiat eivät mene toivotulla tavalla.

    • Vaikkapa ”Suomen kielene perussanakirjasta” selviää, että ”useimmiten” tarkoittaa ’useimmissa tapauksissa, tavallisesti, yleensä’.

      Sanaa ”useiten” ei löydy sanakirjoista, joten voi melko varmasti lähteä siitä, että se ei kuulu huoliteltuun yleiskieleen. Se on todennäköisesti epäsäännöllinen lyhentymä sanasta ”useimmiten”.

      Sana ”useimmin” taas kuuluu superlatiivina sarjaan usein : useammin : useimmin. Se ei siis tarkoita ihan samaa kuin ”useimmiten”. ”Nykysuomen sanakirja” esittää tästä esimerkkejä hakusanan ”usein” kohdalla:

      ”Matti oli käynyt Helsingissä kaikkein useimmin.” (Tässä ajateltaneen tilannetta, jossa puhutaan useasta henkilöstä ja mainitaan, että heistä Matti on käynyt Helsingissä useammin kuin muut.)

      ”Rikkaruohojen itämiskyky on useimmin [→ useimmiten] sangen suuri." (Nuoli viittaa suositeltavampaan ilmaukseen, eli tässä siis _ei_ pidä käyttää sanaa ”useimmin”, koska kyse ei ole varsinaisesta vertailusta, vaan sanaa ”useimmiten”.)

      Oikein on ”useimmin esitetty kysymys”. Tosin voisi kirjoittaa yksinkertaisemmin: ”tavallisin kysymys”.

      Keskustelussa ehdotettu Googlen käyttö ei sinänsä selvitä, mikä on _oikein_. Sen sijaan se voi antaa käsityksen siitä, mitä sanoja käytetään yleisesti, ja tälläkin toki on oma merkityksensä.

    • näkee

      muotoa 'useinmiten'?

      Vastaus: turhan usein.

      • ketjun aloittaja

        No onko se sitten 'harvemmiten', jos se on kerran useimmiten esim.

        useimmiten asiat eivät mene toivotulla tavalla
        harvemmiten asiat...jne.


      • HARVEMMIN.
        ketjun aloittaja kirjoitti:

        No onko se sitten 'harvemmiten', jos se on kerran useimmiten esim.

        useimmiten asiat eivät mene toivotulla tavalla
        harvemmiten asiat...jne.

        Taipumaton sana.


      • sällnare sällnast
        HARVEMMIN. kirjoitti:

        Taipumaton sana.

        Eikö useimmiten ole superlatiivi eikä komparatiivi?

        Minusta harvoin-sanan superlatiivi on harvimmin eikä harvemmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia

      "Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak
      Maailman menoa
      130
      4656
    2. Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei

      Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka
      Maailman menoa
      70
      3432
    3. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      17
      1483
    4. Oot kaunis

      Oot kaunis nainen.
      Ikävä
      93
      1248
    5. Alkuperäinen kristillinen kaste on uskoville annettava upotuskaste

      Kreikan sana BAPTIZO merkitsee upottamista. Alkuseurakunta kastoi upottamalla Apostolien tekojen kirjan mukaan: Ap.t 2
      Kaste
      552
      959
    6. Kuka murhasi Anneli Auerin miehen?

      Tapaus edelleenkin selvittämättä.
      Maailman menoa
      177
      943
    7. Pitäisikö naisen haluta "puolisomies"?

      Toivottavasti saan nyt tämän idean purettua hyvin sanoiksi? Mutta tuossa eräässä aloituksessa tuli vastaan tälläinen tek
      Sinkut
      163
      892
    8. Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purraa jatkamaan valtiovarainministerinä!

      Ja jollei valtiovarainministerinä, niin sitten pääministerinä. Purra on nostanut Suomen talouden nyt komeaan kasvuun Ma
      Maailman menoa
      91
      876
    9. Saisikin sinut

      Saisikin sinut nainen rakastajattareksi.
      Ikävä
      59
      835
    10. Miksi piti uhota naapuri Venäjälle ja tehdä itsestä heidän vihollinen?

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f0eee963-3605-47e6-9989-a21347ce7757 "Jos sota syttyy Suomessa, näin tapahtumat vois
      Maailman menoa
      198
      804
    Aihe