Kumpi on oikein?
Esim. Useiten esitetty kysymys.
useiten / useimmiten?
8
5182
Vastaukset
- sepp
useimmin.
- linkkivinkki.
www.googlefight.com
- User profile
Minä sanoisin: useimmin esitetty kysymys. Vertailu olisi mielestäni usein, useammin, useimmin.
Useimmiten-sanaa voisi käyttää jossain muussa yhteydessä esim. näin: useimmiten asiat eivät mene toivotulla tavalla. Vaikkapa ”Suomen kielene perussanakirjasta” selviää, että ”useimmiten” tarkoittaa ’useimmissa tapauksissa, tavallisesti, yleensä’.
Sanaa ”useiten” ei löydy sanakirjoista, joten voi melko varmasti lähteä siitä, että se ei kuulu huoliteltuun yleiskieleen. Se on todennäköisesti epäsäännöllinen lyhentymä sanasta ”useimmiten”.
Sana ”useimmin” taas kuuluu superlatiivina sarjaan usein : useammin : useimmin. Se ei siis tarkoita ihan samaa kuin ”useimmiten”. ”Nykysuomen sanakirja” esittää tästä esimerkkejä hakusanan ”usein” kohdalla:
”Matti oli käynyt Helsingissä kaikkein useimmin.” (Tässä ajateltaneen tilannetta, jossa puhutaan useasta henkilöstä ja mainitaan, että heistä Matti on käynyt Helsingissä useammin kuin muut.)
”Rikkaruohojen itämiskyky on useimmin [→ useimmiten] sangen suuri." (Nuoli viittaa suositeltavampaan ilmaukseen, eli tässä siis _ei_ pidä käyttää sanaa ”useimmin”, koska kyse ei ole varsinaisesta vertailusta, vaan sanaa ”useimmiten”.)
Oikein on ”useimmin esitetty kysymys”. Tosin voisi kirjoittaa yksinkertaisemmin: ”tavallisin kysymys”.
Keskustelussa ehdotettu Googlen käyttö ei sinänsä selvitä, mikä on _oikein_. Sen sijaan se voi antaa käsityksen siitä, mitä sanoja käytetään yleisesti, ja tälläkin toki on oma merkityksensä.- näkee
muotoa 'useinmiten'?
Vastaus: turhan usein.- ketjun aloittaja
No onko se sitten 'harvemmiten', jos se on kerran useimmiten esim.
useimmiten asiat eivät mene toivotulla tavalla
harvemmiten asiat...jne. - HARVEMMIN.
ketjun aloittaja kirjoitti:
No onko se sitten 'harvemmiten', jos se on kerran useimmiten esim.
useimmiten asiat eivät mene toivotulla tavalla
harvemmiten asiat...jne.Taipumaton sana.
- sällnare sällnast
HARVEMMIN. kirjoitti:
Taipumaton sana.
Eikö useimmiten ole superlatiivi eikä komparatiivi?
Minusta harvoin-sanan superlatiivi on harvimmin eikä harvemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv697805Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan96687- 454006
- 203687
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv353536Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h513414No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol413293Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni53036- 522979
- 422705