Luin tuossa alempana olevaa keskustelua "omistamisen taakasta". Ei voi muuta sanoa kuin, että omistaminen näkyy vievän työhalut joiltakin, jos vain omistusta on vähänkään verran, että sillä tulee toimeen. "Mamos" kertoo, kuinka vanhalla verosysteemillä joutui tekemään palkkatyötä, koska pääomatuloverot oli niin kovat, mutta nyt häntä ei kiinnosta työn tekeminen pätkääkään, kun vero on vain 29% vaikka mitä tienais ja byrokratia olematon yksityisellä "sijoittajalla"! Siisti homma. Ilmankos ei ole työpaikkoja, kun nekin, joilla olis fyrkkaa ja kykyä luoda työpaikkoja/yrityksiä, jää huilimaan laakereille ja elelemään vuokratuloilla, 29% verolla. Naurettava vero, minkä joutuu maksamaan jo pienestäkin palkasta, päälle vielä kaiken maailman työnantajamaksut ja hirmu byrokratia!
Omistaminen vie työhalut :)
4
246
Vastaukset
- mamos olla
Samanlainen sossun elätti kuin sinäkin, tuskin omistaa edes konetta jolla kirjoittelee paskajuttujaan.
- on paskaa?
Mikä noissa jutuissa on paskaa? En löytänyt niistä yhtään asiavirhettä. Itse olen töissä, mutta pikkuisen on pääomatulojakin ja noin se verotus ja muut käytännöt kuten verovähennykset ja -ilmoitukset menee, mitä noissa jutuissa oli kerrottu. Noin tekisin itsekin, jos pääomaa olisi vähän enempi.
se vero. Tarina ei ilmeisesti perustu muutoinkaan faktoihin, minkä kyllä huomaakin.
- Ekonomisti
Olet oikeassa. Pääomatulojen vero laski vuonna 2005 28%:iin. Viimeisimmässä vahvistetussa verotuksessa eli vuonna 2004 vero oli/on kuitenkin 29%, koska useimmilla vuotta 2005 ei ole vielä vahvistettu, koska näillä on vähennyksiä, joita verottaja ei ole voinut ennakoida.
http://www.porssisaatio.fi/default.aspx?path=4;163;204&id=696#myyntivoittojenverotus
Kirjoittajan (Mamos) kertomat muut(kin) asiat verotusta koskien pitävät paikkansa, muutoinhan tarinan todenperäisyyttä ei voida tarkistaa. Sillä ei ole kuitenkaan niinkään merkitystä, onko se fiktiivinen vai ei, jos tiedot verokohtelusta ym. pitävät paikkansa. Eli Mamoksen tarinaan voidaan laittaa sellainen lisäys, että pääomatulojen verokohtelu on nykyisin vielä piirun verran lievempää, mitä hänen kirjoituksestaan voi ymmärtää.
On totta, että nykypäivänä kannattavinta on, jos voi laittaa mahdollisimman paljon tuoloistaan pääomatuloiksi. Ja jos on yksinkertaisia pääomatuloja kuten myyntivoittoja, osinkoja ja vuokratuloja riittävästi, on verotus myös byrokraattisesti yksinkertaisinta, yksinkertaisempaa mitä palkansaajalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353