Luin tuossa alempana olevaa keskustelua "omistamisen taakasta". Ei voi muuta sanoa kuin, että omistaminen näkyy vievän työhalut joiltakin, jos vain omistusta on vähänkään verran, että sillä tulee toimeen. "Mamos" kertoo, kuinka vanhalla verosysteemillä joutui tekemään palkkatyötä, koska pääomatuloverot oli niin kovat, mutta nyt häntä ei kiinnosta työn tekeminen pätkääkään, kun vero on vain 29% vaikka mitä tienais ja byrokratia olematon yksityisellä "sijoittajalla"! Siisti homma. Ilmankos ei ole työpaikkoja, kun nekin, joilla olis fyrkkaa ja kykyä luoda työpaikkoja/yrityksiä, jää huilimaan laakereille ja elelemään vuokratuloilla, 29% verolla. Naurettava vero, minkä joutuu maksamaan jo pienestäkin palkasta, päälle vielä kaiken maailman työnantajamaksut ja hirmu byrokratia!
Omistaminen vie työhalut :)
4
248
Vastaukset
- mamos olla
Samanlainen sossun elätti kuin sinäkin, tuskin omistaa edes konetta jolla kirjoittelee paskajuttujaan.
- on paskaa?
Mikä noissa jutuissa on paskaa? En löytänyt niistä yhtään asiavirhettä. Itse olen töissä, mutta pikkuisen on pääomatulojakin ja noin se verotus ja muut käytännöt kuten verovähennykset ja -ilmoitukset menee, mitä noissa jutuissa oli kerrottu. Noin tekisin itsekin, jos pääomaa olisi vähän enempi.
se vero. Tarina ei ilmeisesti perustu muutoinkaan faktoihin, minkä kyllä huomaakin.
- Ekonomisti
Olet oikeassa. Pääomatulojen vero laski vuonna 2005 28%:iin. Viimeisimmässä vahvistetussa verotuksessa eli vuonna 2004 vero oli/on kuitenkin 29%, koska useimmilla vuotta 2005 ei ole vielä vahvistettu, koska näillä on vähennyksiä, joita verottaja ei ole voinut ennakoida.
http://www.porssisaatio.fi/default.aspx?path=4;163;204&id=696#myyntivoittojenverotus
Kirjoittajan (Mamos) kertomat muut(kin) asiat verotusta koskien pitävät paikkansa, muutoinhan tarinan todenperäisyyttä ei voida tarkistaa. Sillä ei ole kuitenkaan niinkään merkitystä, onko se fiktiivinen vai ei, jos tiedot verokohtelusta ym. pitävät paikkansa. Eli Mamoksen tarinaan voidaan laittaa sellainen lisäys, että pääomatulojen verokohtelu on nykyisin vielä piirun verran lievempää, mitä hänen kirjoituksestaan voi ymmärtää.
On totta, että nykypäivänä kannattavinta on, jos voi laittaa mahdollisimman paljon tuoloistaan pääomatuloiksi. Ja jos on yksinkertaisia pääomatuloja kuten myyntivoittoja, osinkoja ja vuokratuloja riittävästi, on verotus myös byrokraattisesti yksinkertaisinta, yksinkertaisempaa mitä palkansaajalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark3188703Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2054764Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy353870Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2002691Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171262268- 531820
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s1111808- 661753
- 1911504
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3551415