Voisko sellasen lain tehdä,että naiset maksaisi vaikka 10 % vähemmän veroa palkastaan ja työnantajan maksut olis myös pienemmät naistyöntekijästä.
Autettas naista näin pärjäämään paremmin työelämässä.
Lapsen eduksi olisi myös ,että nainen voisi hoitaa lasta kotona esim. 4 vuotta 90 %:lla palkasta.
naisten
6
347
Vastaukset
- P.e.p.e.
Tällainen laki olisi ristiriidassa tasa-arvolain kanssa. Tosin aivan varma en asiasta ole, koska onhan aikaisemminkin säädetty sp:n tasa-arvoa loukkaavia lakeja mm. laki asevelvollisuudesta ja -sp-kiintiöistä.
- heh
Koska on säädetty laki asevelvollisuudesta? Tasa-arvoon päin on menossa.
Sp-kiintiöt eivät taas loukkaa sp -tasa-arvoa.
- miksei mies
Että kaikki naisetko maksaisivat 10 % vähemmän palkastaan veroa. No ei se ole hyvä idea. Pienipalkkainen mieskin sen silloin ansaitsisi. En näe mitään syytä tuollaiseen.
Ja 90 % palkkaa äidille lapsen kotona hoidosta...
Ensinnäkin se on kyllä liian paljon, toisaalta miksi vain äidille, eikö myös ihan yhtä hyvin isälle, joka jää lastaan hoitamaan ??
90 % olisi joka tapauksessa liian paljon, vaikka tosiasiahan on se, että lasten päivähoitokin maksaa yhteiskunnalle. Tämä on arvostuskysymys ja todellakin siinä mielessä hyvin vaikea.
Ei ole kysymys naisten auttamisesta !! on kysymys perheiden auttamisesta, jos lapsen hoidosta maksetaan. Enpä usko, että tuollainen ottaisi tuulta purjeisiin.. se taitaa maksaa liian paljon vaikka huomioitaisiinkin se, että päivähoidon maksut niiltä osin pienenisivät yhteiskunnalta.
Ja vielä se, että lapselle pitäisi jotain toimintaa ehkä olla kuitenkin. Nelivuotias jo kaipaa yhteyttä ulkomaailmaan. Lapsiahan ei nykyisin tule.. ellei sitten tuollainen lainsäädäntö sitä mahdollisuutta lisäisi. Epäilen sitäkin, koska nainen, joka haluaa olla työelämässä, luoda vaikkapa sitten uraa, ei halua olla kotona neljää vuotta. Mutta siinähän olisi oiva tilaisuus miehille ! kaksi ratkaisumallia.
Se, että naaraa ovat niin kovasti uuden muodin perään ihmetyttää.
Nyt trendit vaativat sitä ja tätä ja jos sinulla ei ole juuri sellaisia vetimiä olet OUT!
jos kerran palkka on pienempi kuin miehillä niin pitääkö sitten juosta sen muodin perässä kuin ajokoira?
Mitä vanhemmaksi nainen elää, sitä pitemmäksi käy kylppärissä hänen purkki-ja purnukkavaratso.
Taitaa olla keskimäärin 10 jalkaa (3,140 metriä) ja miehen pitää nikkaroida lisätaso, johon hän saa Hugo Bossin partaveden ja antiperspirantin.
Naiset ottakaa oppia musliminaisista, aina sama pitkä palttoo ja huivi.
En tosin tiedä mitä tuon portfolion (satamakääreen) alla on, mutta he elävät ekologisesti ja ekonomisesti.Kunnioitus heille.kulki läpi syömmein,kun viestiäsi luin, juu...
10 jalkaa ei edes taida tämän emännän ulkoiselle ja sisäiselle rasvavarastolle riittää.
Eittämättä haluan olla hieman parempi ja tasapuolisempi ihminen. Raivaan muutaman sentin lisätilan aquavelvamariukselle ja partahöylälle.
Veronalennuksista en puhu sillä elelen muutenkin jo ukkoni pussista. Muista feminismi - jutskuista aina vaatealeitten jälkeen kyllä;)
- etu - huh
Lapsen edun nimissä meille syötetään jo nyt niin paljon p...kaa, että kohta pursuaa korvista. Lapsen edun nimissä meidän kaikkien pitää lentää kuuhun - ilmeisesti?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942523- 187889
- 53723
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119642- 48528
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?12481- 48467
- 54432
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11430