Feministit ovat kovasti arvostelleet musiikkivideokanavien vähäpukeisia laulajia ja esittäneet sen olevan oire yliseksualisoituneesta ja pornoistuneesta yhteiskunnasta.
Kuitenkin evoluutiopsykologinen musiikkitutkimus ja nyt myös aivotutkimus nykyisin yhdistävät seksin ja musiikin sitä kautta, että musiikki voi olla ollut yksi keskeisistä tekijöistä parinvalinnassa. Esimerkiksi muilla laulavilla lajeilla, linnuilla ja valailla, laulun merkitys on seksuaaliseen parinvalintaan liittyvä – voimakas ja monimutkainen laulu ilmoittaa laulajan olevan terve ja omaavan näin hyvät geenit jatkaa sukua.
Vielä pitemmälle menee kognitiivisen neurotieteen tutkija Martin Serano, joka näkee ihmisen puheen kehittyneen ihmisellä parinvalintaan liittyvästä laulusta, eikä varoitushuudoista, kuten aiemmin on oletettu. Serano perustelee tätä sillä, että laulun ajallinen ja kognitiivinen rakenne on hyvin lähellä puhetta, ja on biologian yleisten kehitysperiaatteiden mukaista olettaa, että pariutumislaulun tyyppinen sarjallinen ääntely on puheen alkuperä.
Kuten tunnettua, puhe taas on kaiken ihmisen älyllisen toiminnan edellytys ja se erottaa meidät muista eläimistä ja siis kaiken kulttuurimme ja ihmisen nykyisen elämänmuodon tuoneen kehityksen perusta.
Musiikin ja seksin yhdistäminen ei siis ole merkki kulttuurimme rappeutumisesta, kuten feministit tulkitsevat, vaan on itse asiassa kaiken kulttuurimme peruskivi.
http://video.google.com/videoplay?docid=-1033396650357281075
videon loppuosassa
http://www.tieteessatapahtuu.fi/0305/eerola.pdf
MTVn vähäpukeiset laulajat
5
454
Vastaukset
- Aha sanoi Donner
Ilmankos musiikki on kielletty Iranissa, ym. islamilaisissa maissa. Ja monilla suomalaisillakin uskonlahkoilla maallinen musiikki.
Ovat huomanneet seksin ja musiikin yhteyden toisiinsa. - Doc.
...eli liikehtiminen musiikin tahdissa ole myös aika merkittävä parinvalintarituaali ?
Jaa siitäkös se sitten johtuu perseen puute, kun en osaa laulaa enkä tanssia?!
- seksi..
tarkoittaa siis sitä että puolialastomat naiset kiehnäävät vaatteet päällä chillaavien miesten ympärillä. Eikä siinä mitään uutta, monelle miehelle seksi = porno ja seksi = itsensä tyydyttäminen naisella rahaa vastaan.
- Muori maalta
Eipä ole tullut mieleen, että se kevätkesäinen linnunlaulu, joka täyttää niin soljuvasti aurinkoisen niityn metsän reunassa, onkin lintujen ääntelyä tipujen houkuttelemiseksi seksiin.
Täytyy laitta lapsille kesällä korvatulpat, että lintujen seksiääntely ei pääse pilaamaan lasten tahratonta ja vielä puhdasta mieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1671623
- 104941
- 75753
- 51645
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa18641ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164503Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;189437- 26429