WEB lomakkeeseen neuvoa...

PHP-viallinen

Voisiko joku katsoa oheista koodia ja kertoa mitä kaikkea siinä on vialla..

Lomake..


Palautelomake

3

771

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teuro

      Toki tuosta voin kertoa heti ettei se näytä kovin hyvältä selaimessa, mutta sitä tuskin haluat kuulla. form action=http... tästä puuttuu aloittava lainausmerkki. Roskapostin esto tuskin toimii, mutta häiritsee normaalia käyttäjää takuulla. Tarkistuskohdassa sulla $_POST['nimi'], mutta edellä olet käyttänyt $_POST['etunimi']?

      Samassa kohdassa mikset käytä suoraan muuttujaa $etunimi? Jossain kohdassa voisi vähän tarkistella mitä noissa muuttujissa onkaan. Jokuhan voisi vaikka kirjoitella hieman haittakoodia ja voitaisiin vaikkapa suoritella palvelimella...

      Puhelinnumeron tarkistus on ihan huuhaata, koska siinä saa olla ihna mitä tahansa paitsi pieniä kirjaimia. Vai tarkoittaako eregi, että mitään kirjaimia ei saa esiintyä, mutta kaikki muu on sallittua. Muutoin samat ongelmat, kuin etunimen kohdalla. Lopuksi pyydät kamalan kasan tietoa lähettäjästä, muttet lähetä niitä itsellesi voitko kertoa miksi näin?

      • PHP-viallinen

        Kiitos vastauksesta, koodi on varmasti puutteellinen...olen eka kertaa mokomaa tekemässä. Lainailin koodinpätkiä sieltä täältä joten epäjohdonmukaisuuksia on kuten kyseltyjen tietojen välitys omaan sähköpostiin. Ajattelin liittää lomakkeeseen jonkun kuvan numerosarjasta jota spämmikone ei osaa lukea, en keksinyt helpompaa keinoa. Jep, puh nro tarkastus on varmaan turha.


    • Jaska Perusjaska

      Tuo ei todennäköisesti toimi, koska käytät palaute-muuttujaa, sekä lomakkeen palautteen muuttujana, että mail()-funktion palauttamaan dataan.

      Ja tosiaan teen aivan turhaan kaiken maailman puhelinnumeroiden tarkistukset, kun et lähetä lomakedatasta muuta kuin palautteen sähköpostiisi.

      Jokaisen lomakekentän sisällön tarkastaminen erikseen on ehkä hieman työlästä, kun koko roskan voisi hoitaa esim. foreachilla. Kaikki lomakedatahan on $_POST-taulukossa. Mielummin tyhjät kentät tarkastettaisiin javascriptilla ennen lomakkeen lähetystä. Muuten kaikki tiedot häviää, jos käyttäjä tekee virheen. Virheilmoituksetkaan ei tulisi näkyviin, koska käyttäjä ohjataan joka tapauksessa pois scriptistä. Joten ne pitäisi muuttaa vaikkapa die("Et antanut x tietoa!");
      Eikä itseasiassa tuosta tarkistuskesta ole mitään hyötyä, koska scripti suoritetaan joka tapauksessa loppuun, oli kaikki kentät tyhjiä tai ei.

      Ja keräät muutenkin turhaan kaikki tiedot omiin muuttujiin, kun et käytä niitä missään.

      Kysyt lomakkeessa tietoja, joihin ei edes viitata scriptissä. Esim. vastaus-kenttä.

      Tuossa eregissäkin on jotain pielessä. Nyt se taitaa hyväksyä kaikki muut merkit paitsi sulut ja kirjaimet a-z. Eregissä ei taida olla merkistystä kirjainten koolla, joten myös A-Z ovat pannassa. Käännä koko lause mielummin toisinpäin, että kaikki muut merkit paitsi 0-9, () ja - hylätään. Helpompi niin.

      Tuo spam-esto saattaa olla toimiva. Ainakin hetken. Olet poistanut osia koodista, joten ei pysty sanomaan. Kyllä kuvastakin pystyy lukemaan tekstiä ja jos joka kerta on sama tarkistuskoodi&kuva, niin kyllä joskus joku robotti sen saa selville. Ja tosiaan käyttäjiä tuollainen vain kiusaa.

      Ei tuo ihan valmis koodi vielä ole, mutta kyllä se siitä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      38
      3562
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      3408
    3. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      151
      3162
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2645
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      74
      2625
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1508
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1445
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      400
      1166
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      53
      1086
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      910
    Aihe