Vuonna 2008 maailman ainoassa Lenin museossa riitti kävijöitä jopa 75:stä eri maasta. Eniten museo kiinnosti brittejä. Hienoa että museo vielä toimii. Olihan Lenin Suomellekin erittäin tärkeä henkilö.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/122940.shtml
Lenin-museo suosiossa Tampereella.
6
216
Vastaukset
- J_Julistaja
Pitäähän sitä päästä ulkomaalaisten turistien hämmästelemään, millainen punikkilandia tämä Suomi on. Lähes 20 vuotta neukkudiktatuurin sortumisesta ja vieläkin Suomessa palvotaan kansanmurhaaja-Leniniä. Ei tulisi tuollainen museo kyseeseen esim. Prahassa tai Budapestissa.
- Kyselevä mies
Kirkastuuko ja näkyykö siellä yhä että Leniniä palvotaan Suomessa :)))
- Julle!!
Eipä tainnut Lenin-setä ehtiä kansanmurhaajaksi! Tutustuisit historiaan! Koskahan Lenin kuoli ja mitä tapahtui Neuvostoliitossa ennen Leninin kuolemaa.
- J_Julistaja
Julle!! kirjoitti:
Eipä tainnut Lenin-setä ehtiä kansanmurhaajaksi! Tutustuisit historiaan! Koskahan Lenin kuoli ja mitä tapahtui Neuvostoliitossa ennen Leninin kuolemaa.
Oletko sinä tutustunut Leninin käskystä tapettujen siviilien kohtaloihin mm. Venäjän sisällissodan aikaan? Kulakkeja ja valkokaartilaisten perheitä murhattiin mielivaltaisesti. Ukrainassa taas kuoli miljoonia nälkään Leninin raakuuden takia.
Maailman ainoassa Lenin-museossa! Aamulehden jutussa oli mainittiin kävijöiden kokonaismäärä: 11.469 kpl vuodessa. Lähes bussilastillinen! Paljonkohan Suomen valtio maksaa tukea per kävijä?
- manselainen!
Ja Lenin "museo" on ensimmäinen jonka lopettaisin tästä kaupungista heti. Kommunistitkin on jo täältä lähteneet, olisivat ottaneet museonsa mukaansa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1861837
- 108997
- 94894
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20707- 52684
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42578Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174536Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä27515Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;194471